Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: انتقال قدرت از طریق انتخابات غیر قابل معامله است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۶, ۱۳۹۹)

رییس جمهور غنی امروز (شنبه، ۱۶ حوت) در مراسم گشایش دور هفدهم شورای ملی میگوید که یگانه راه انتقال قدرت برگزاری انتخابات و طرح‌های کاغذی برای صلح افغانستان کارا نیست و پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

این درحالی است که شماری از سیاسیون افغان ادعا میکند که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد شکل‌گیری حکومت مشارکتی با طالبان با آنها صحبت کرده است.

رییس جمهور غنی در این باره گفت:”انتقال قدرت از طریق انتخابات یک اصل غیر قابل معامله است و آماده استیم در مورد انتخابات تحت مدیریت جامعه جهانی بحث کنیم و در باره تاریخ آن هم می توانیم به نتیجه برسیم و کسانی که برای قدرت به دروازه این و آن میروند می گویم که به مردم افغانستان مراجعه کنند.”

رییس جمهور غنی بار دیگر از طالبان خواست تا از خشونت‌ها دست بردارد.

غنی در این باره گفت:”هر کسی می تواند کاغذی نوشته کند برای صلح اما وثیقه ما قانون اساسی است و به وثیقه دیگری ضرورت نداریم و قانون اساسی راه تعدیل را باز گذاشته است. به طالبان پیام دارم که هیچ تهدید سر افغانان ها را خم نمی تواند و صلح قبرستان نمی خواهم و خشونت ها را رها کنید و از شعار در عمل بیایید ملت را از خود بسازید و را ملت را به دست بیاورید.”

بااین حال آقای غنی از پاکستان می خواهد تا به صلح واقعی تن دهد و افغانستان را به عنوان یک کشور مستقل بپذیرد.

غنی میگوید:”از پاکستان میخواهم که به صلح واقعی برسیم و به عنوان دو کشور مستقل یک دیگر را بپذیریم و از راه مثبت پاکستان سیاست خود را تغیر دهد و یک کشور آزاد و سربلند افغانستان را بپذیرد.”

در همین حال، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده گان، نیز از گروه طالبان میخواهد تا خشونت‌ها را کاهش دهند و در روند گفتگوهای صلح از ارایه خواست‌های که امکان پذیر نیست، خوداری کنند.

رحمانی در این باره گفت:”شورای ملی از طالبان میخواهد که خشونت‌ها را کاهش دهند و در گفتگوهای صلح انعطاف نشان دهند و از خواست‌های که جنبه عملی ندارد پرهیز کنند و بیدون بهانه به آتش بس تن دهند.”

این گفته ها در حالی مطرح می شود که گفت‌وگوهای صلح دوحه تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است و تلاش ها برای روی دست گرفتن طرح بدیل این گفت‌وگوها جریان دارد.

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بازگشایی بخش قونسلی سفارت عربستان در کابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است که بخش قونسلی سفارتخانه این کشور در کابل فعالیت خود را از سرگرفته است.

عربستان سعودی در ماه آگست پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان کارکنان نمایندگی دیپلماتیک خود را از این کشور خارج کرده بود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز در تویتی گفته است که:” تیم ۱۴ نفری دیپلماتیک سفارت عربستان سه‌شنبه ۹ قوس به کابل بازگشت و خدمات قونسلی را برای همه افغان‌ها آغاز کرد.”

وی همچنان گفته است که:” ما به آنها خوش آمدید میگوییم، از این اقدام نیک حکومت سعودی قدردانی میکنیم و آنرا آغازگر روابط خوب محسوب میکنیم.”

پیش از این رسانه‌های عربی اعلام کرده بودند که پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی در کابل و از سرگیری روابط دیپلماتیک با افغانستان، مقامات ریاض نیز تصمیم گرفتند تا فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرند.

پیش از این تاکاشی اوکاتا، سفیر جاپان برای افغانستان گفته بود که کشورش تصمیم دارد تا سفارت خود را در کابل پس از اطمینان از تامین امنیت آن بازگشایی کند.

انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی در توییتی گفته بود که تاکاشی اوکاتا این مساله را در نشستی با عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس الوزرای افغانستان مطرح کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است