Connect with us

خبرهای تازه

غنی: انتخابات سال آینده با پشتیبانی کامل حکومت برگزار خواهد شد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۴, ۱۳۹۶)

رییس جمهور غنی تاکید می ورزد که انتخابات سال آینده شورای ملی و شورای ولسوالی ها با پشتیبانی کامل حکومت و به گونه بیطرفانه در زمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد.

آقای غنی که در مراسم بیست سومین سالیاد جان باختن عبدالعلی مزاری امروز (چهارشنبه، ۲۳ حوت) در ارگ ریاست جمهوری صحبت می کرد، گفت: امید است که انتخابات پیشرو بتواند وسیله برای یک گفتمان ملی و ایجاد نظام به اساس قانون اساسی و اراده مردم باشد.

این مقام نخست کشور گفت: “امید است که انتخابات  مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها ۱۳۹۷ و انتخابات ریاست جمهور سال ۱۳۹۸ وسیله گفتمان ملی و تعیین را آینده ما به اساس قانون اساسی و خواست های مردم باشد.”

رییس جمهور همچنان گفت که انتخابات سال آینده بدون مداخله حکومت و با پشتیبانی حکومت  برگزار خواهد شد .

آقای غنی افزود: “تعهد حکومت وحدت ملی است که پشتیبانی کامل و بیطرفانه از کمیسیون انتخابات، انتخابات انجام خواهد شد.”

 رییس جمهور غنی در این مراسم همچنان بیان داشت که آغوش سیاست باز است و زمان تفرقه و تبعیض گذشته و اکنون فصل همگرایی فرا رسیده است.

این مقام نخست کشور گفت:”حکومت وحدت ملی بخاطری ایجاد شده که نقطۀ وصل باشد، نه نقطۀ فصل. فصل تفرقه تمام شده است، فصل‌های کتاب وحدت ملی، هم‌گرایی و ارادۀ محکم ما برای تطبیق قانون اساسی آغاز شده است.”.

در همین حال رییس اجرایی خواستار همکاری جریان های سیاسی و فعالان مدنی در روند انتخابات شد.

آقای عبدالله عبدالله اظهار داشت: “یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی برگزاری انتخابات است  در این قسمت ما خواستار همکاری احزاب وسیاسی نهادهای مدنی و مردم افغانستان هستیم.”

همزمان با این سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می گوید از هویت های قومی نباید برای هدف های سیاسی بهره گیری شود. وی تاکید می ورزد که  دیوار های انحصار قدرت شکسته شده است.

 وی گفت: “ما همه ما در حکومت طرفدار یک گفتمان ملی و تفاهم هستیم و هیچکش طرفدار تضعیف  بنیاد های ملی کشور خود نیستیم و هر کس حق دارد اعتراض کند اعتراض که مبنای منطقی داشته باشد.”

 به اساس زمان بندی کمیسیون انتخابات قرار بود برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها در شانزدهم سرطان سال اینده خورشیدی برگزار شود اما این زمانبدی به دلایلی نا روشن به سه ماه به تعویق افتاد.

گزارشگر: لیدا نیازی

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending