Connect with us

اخبار ساحوی

عملیات دستگیری قیصاری بدون دستور مرکز بوده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۳۹۸)

عملیات بر منزل نظام الدین قیصاری در ولایت بلخ، بدون دستور هیچ مقامی از مرکز، صورت گرفته است. هیئت حقیقت یاب که از سوی مجلس نماینده گان در این مورد گماشته شده بود می گوید: رهبری حمله بر خانه قیصاری را خوشحال سادات معین پیشین امنیتی وزارت داخله و فرمانده اسبق قول اردوی شاهین ولی محمد احمدزی به عهده داشتند. آنان می افزایند که نه اجازه دادستانی و نه هم دادگاه در این مورد وجود داشت. هر چند فرمانده پولیس بلخ  گفته بود که به دستور مقام های مرکزی، اقدام نموده است.

هیئت ۸ نفری حقیقت یاب مجلس نماینده گان که به بلخ رفته بودند می گویند که عملیات دستگیری نظام الدین قیصاری بدون مجوز دادستانی حکم محکمه و بدون دستور مقام های وزارت داخله و وزارت دفاع صورت گرفته است.

این هیئت می افزاید که رهبری جنگ بیست ساعته را معین ارشد پیشین وزارت داخله و فرمانده قول اردوی شاهین به عهده داشته اند.

مهدی راسخ عضو هیئت حقیقت یاب میگوید: “نیروهای امنیتی از مراجع عدلی و قضایی جواز حمله بر خانه قیصاری را نداشته اند. خلاف قانون، از نیروهای هوایی و حمله بر خانه آسایشی بمبارد صورت گرفته است.”

هیئت متذکره، پس از تحقیقات در باره این حمله، فرمانده پولیس بلخ، و معین ارشد پیشین وزارت امور داخله و فرمانده پیشین قول اردوی ۲۰۹ شاهین ولی محمد احمدزی را مقصر عنوان می کنند و می گویند نیروهای امنیتی  پس از ورود به خانه نظام‌الدین قیصاری، اموال و دارایی‌های خانه وی را به غارت برده‌ اند. اعضای هیئت حقیقت یاب همچنان می افزایند که نیروهای قطعات خاص، دو تن را که یکی از آن‌ها آشپز و دیگری از محافظان قیصاری بوده اند، زنده بازداشت نموده و سپس به رگ‌بار گلوله بسته ‌اند.

سید ظاهر مسرور عضو دیگر هیئت حقیقت یاب در رابطه گفت: “وزیر دفاع چنین هدایتی را نداده است ولی نظر به اسناد در دست داشته، معین اسبق وزارت داخله، خوشحال سادات سازماندهی این عملیات را به عهده داشته است.”

آقای راسخ همچنان گفت: “یک آشپز و یک محافظ از محل حادثه زنده دستگیر شده بود اما بعداً توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند.”

منزل نظام‌الدین قیصاری در نیمه‌ های شب ۲۳ ماه قوس توسط پولیس بلخ تحت محاصره قرار گرفت. فرماندهی پولیس بلخ فردای آن روز با نشر اعلامیه‌ای هدف از محاصره خانه قیصاری را بازداشت او بنابر حکم دادگاه و به جرم غصب زمین، اخلال نظم عامه و داشتن افراد مسلح غیر مسئول گفته بود.

حدود ۲۴ ساعت درگیری بین نیروهای دولتی و محافظان قیصاری، هفت تن کشته و یازده تن زخمی در پی داشت.

اخبار ساحوی

وزارت دفاع گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی قندز را بررسی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور تایید میکند که نیروهای افغان روز شنبه یک قرارگاه طالبان را در ولسوالی خان آباد ولایت قندز آماج حمله هوایی قرار دادند.

این وزارت گفته است که گزارش ها مبنی بر وارد شدن تلفات به افراد ملکی را نیز بررسی میکند.

وزارت دفاع تاکید کرده است که این حمله بر اساس «دفاع فعال» نیروهای افغان صورت گرفته است.

این وزارت گفته است که در این رویداد ۳۰ طالب مسلح به شمول دو فرمانده شان به نام های قاری عبدلرزاف و مولوی عباس کشته شدند.

همچنان هشت طالب مسلح دیگر به شمول دو فرمانده شان به نام های فیضانی و قاری ابراهیم در این حمله هوایی زخمی شده اند.

این وزارت افزوده است که در این رویداد شمار زیاد از وسایط نقلیه، یک انبار بزرگ مهمات نیز از بین رفته است.

اما گزارش هایی مبنی بر آسیب دیدن افراد ملکی نیز منتشر شده است که وزارت دفاع از بررسی این موضوع خبر داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending