Connect with us

خبرهای تازه

عملکرد حکومت در مبارزه با ویروس کرونا بسنده نیست – مجلس نمایندگان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۷, ۱۳۹۹)

مجلس نماینده گان عملکرد حکومت را در کار مبارزه با ویروس کرونا بسنده نمی داند و از گسترش شمار مبتلایان در کشور هشدار میدهد. آنها می گویند که تاکنون کیت های تست کرونا به ولایت های که در تهدید بلند قرار دارند نرسیده و بسیار از مرکز های صحی تجهیزات ندارند.

مجلس نماینده گان، وزیر صحت و مشاور رییس جمهور در بخش روابط عامه و استراتیژیک را از بهر افزایش بیماری کرونا و چگونه گی مبارزه با آن برای پاسخگویی فرا خواند.

خدیجه الهام، مجلس نماینده گان، می گوید: “کیت های که برای تست کرونا است بسیار اندک است و تست های کافی به ولایت ها نرسیده است و اگر افراد مشکوک به گونه لازم تست نشوند، معلوم دار است که شمار مبتلایان افزایش میابد.”

مهدی راسخ، مجلس نماینده گان، می گوید: “حکومت باید برای روز های سخت تدابیر جدی صحی را روی دست گیرد و هم دربخش رسیده گی به تجهیزات صحی و هم رسیده گی به مواد خوراکی را تدابیر داشته باشد درغیرآن مردم از این نگرانی نجات داده شود.”

درهمین حال وزیر صحت از عواقب ناگوار ویروس کرونا در کشور هشدار میدهد و می گوید که اگر تمامی مردم نقش شان را دراین راستا انجام ندهند، فاجعه بزرگ انسانی رخ خواهد داد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، گفت: “با کمترین ظرفیت موجود تلاش میکنیم و اگر مردم توجه نکنند فاجعه خواهد آمد که کسی انتظارش را نخواهد داشت و فریاد میزنم، خواهش میکنم و زاری می کنم که درخانه بمانید و توصیه های داکتران را عملی سازید.”

او خطاب به مجلس نمایندگان گفت: “شما نماینده گان مجلس هم توصیه های پزشکی را درنظر نمی گیرید و نزدیک نشسته اید قرنطین شخصی رعایت نشده و کتله منظم نشسته اید و این کار یک جنجال را در درون مجلس خواهد ایجاد کرد.”

ازسویی هم وحسد عمر مشاور رییس جمهور می گوید که تخصیص سه اعشاریه پنج میلیارد افغانی برای مبارزه با کرونا اجرا شده و به زودی طرحی ازسوی کابینه تصویب می شود تا بیشتر پول های پروژه های انکشافی دراین مبارزه به مصرف برسد.

بااین حال نماینده گان مردم درمجلس تاکید می ورزند که حفظ جان مردم از مسوولیت های اساسی حکومت است و باید از هر گزینهء برای مبارزه راستین با ویروس کرونا و نجات جان مردم کار گیرد، درغیرآن فاجعه های بزرگ از ادارهء حکومت بیرون خواهد بود.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است