Connect with us

اخبار ویژه

عمران خان: خروج عجولانه نیروهای خارجی از افغانستان عاقلانه نیست

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 27, 2020)

عمران خان نخست وزیر پاکستان هشدار داده است که خروج عجولانه نیروهای خارجی از افغانستان «نامعقول» است، زیرا افغانستان صلح آمیز به نفع مخربین منطقه ای نیست.

آقای خان در مقاله ای که در واشنگتن پوست نشر شده، گفته است حالا باید برای افغانستان بعد از جنگ برنامه ریزی و روی کمک جامعه جهانی در این دوره‌ی انتقال کار شود.

وی گفته است: “کسانی که در روند صلح افغانستان سرمایه گذاری کرده اند باید در برابر تعیین جدول زمانی غیرواقع‌بینانه برای خروج نیروهای خارجی مقاومت کنند.”

نخست وزیر پاکستان گفته است: “خروج شتاب‌زده بین المللی از افغانستان غیرعاقلانه است. ما همچنین باید در برابر مخربین منطقه ای که در صلح سرمایه گذاری نمی کنند و بی ثباتی در افغانستان را برای اهداف جیوپلیتیک خود مفید می دانند، محافظت کنیم.”

 خان گفته است که پاکستان به حمایت از مردم افغانستان برای دستیابی به یک افغانستان متحد، مستقل و آزاد که در صلح با خود و همسایگانش باشد ادامه خواهد داد. اما “پاکستان معتقد است که مذاکرات صلح نباید با اجبار انجام شود و از همه طرف ها می خواهد خشونت را کاهش دهند.”

او افزوده است: “همانطور که دولت افغانستان طالبان را به عنوان یک واقعیت سیاسی به رسمیت شناخته است، امید می رود که طالبان پیشرفتی را که افغانستان داشته است به رسمیت بشناسند.”

وی همچنان گفت که پاکستان مانند امریکا نمی خواهد افغانستان دوباره به پناهگاه امن برای هراس‌افگنان تبدیل شود، اما “پاکستان همچنان هدف حملاتی است که توسط گروه های هراس افگن فعال در خارج از کشور مستقر در افغانستان انجام می شود.”

به گفته عمران خان این گروه های هراس افگن، “خطر روشن برای صلح جهانی هستند. ما امیدواریم که دولت افغانستان تدابیری را برای کنترول ساحه های غیر دولتی در خاک خاک خود؛ از جاهایی که گروه های هراس افگن قادر به برنامه ریزی و حملات علیه مردم افغانستان، نیروهای ایتلاف بین المللی مستقر در افغانستان و سایر کشورهای منطقه، از جمله پاکستان هستند، اتخاذ کند.”

عمران خان گفته است: “زمان آن فرا رسیده است که برنامه ریزی برای پس از صلح آغاز شود؛ چگونه جهان می تواند به انتقال افغانستان پس از جنگ به صلح پایدار کمک کند؟ چگونه شرایطی را ایجاد کنیم که به میلیون‌ها پناهجوی افغان که در پاکستان و سایر کشورها زندگی می کنند، بتوانند با عزت و افتخار به سرزمین خود بازگردند؟”

وی همچنین گفت که مذاکرات میان افغان‌ها به سختی انجام می شود، همه طرف نیاز به صبر و سازش دارد و پیشرفت می تواند کند و پرزحمت باشد.

آقای خان گفته است: “حتی ممکن است بن بست هایی وجود داشته باشد، زیرا افغان ها برای آینده خود با هم همکاری می کنند. در چنین مواقعی، بهتر است بخاطر بسپاریم که بن‌بست بی خون ریزی روی میز مذاکره بی نهایت از بن بست خونین در میدان جنگ بهتر است.”

اخبار ویژه

درگذشت یک داوطلب برازیلی واکسین کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

یک داوطلب برازیلی که واکسن ضد کرونای تولید شده توسط شرکت «آسترازنیکا» و دانشگاه آکسفورد را دریافت کرده بود جان خود را از دست داد.

آنویسا یک مقام بهداشت برازیل با تایید این خبر گفته است این آزمایش ادامه خواهد داشت.

آکسفورد ضمن تایید تداوم آزمایش این واکسین در اعلامیه‌ای گفته است پس از ارزیابی دقیق متوجه شده است “هیچ نگرانی درباره ایمنی این آزمایش بالینی وجود ندارد.”

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورتی که داوطلب فوت شده واکسین کرونا را دریافت کرده بود، آزمایش متوقف می‌شد. گفته میشود که این فرد بخشی از گروه کنترل بوده که یک واکسین مننژیت به آنان تزریق شده است.

دانشگاه فدرالی ساوپاولو که تایید کرده فرد جان باخته برازیلی بوده گفته است کمیته نظارت پیشنهاد ادامه آزمایش بالینی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

صالح ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرده است.

آقای صالح در یک پیام فیسبوکی نوشته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

این در حالی است که نیروهای افغان محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند.

به گفته گواهان رویداد در پی این حمله هوایی ۱۲ کودک جان باخته و امام این مسجد و ۱۳ کودک دیگر زخم برداشته اند.

گزارش های ضد و نقیضی نیز از حضور طالبان در این مسجد نشر شده است. کودکان زخمی گفته اند که حین حمله طالبان در داخل مسجد بوده، در حالی که ملا امام این مسجد میگوید که طالبان محل را ترک کرده بودند.

در همین حال آقای صالح نیز هشدار داده است که “با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند برخورد قانونی خواهد شد.”

آقای صالح گفته است: “من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سرباز رومانیایی در انفجار ماین در قندهار زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

دو سرباز رومانیایی در نتیجه انفجار ماین در ولایت قندهار زخمی شده اند.

ماموریت حمایت قاطع گفته است که این رویداد روز گذشته حین گشت‌زنی این نیروها صورت گرفته است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است: ” در ۲۱ اکتبر، نیروهای دفاعی زمینی ناتو در ساحه گشت‌زنی ولایت قندهار با ماین برخورد کردند که در نتیجه دو سرباز رومانیایی زخمی شدند. نیروهای ایتلاف به طور منظم در اطراف پایگاه گشت‌زنی می‌کنند.”

وزارت دفاع رومانی گفته است که کاروانی از موترهای قطعه ضد ماین و کمین در حال گشت‌زنی بوده اند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: “ارتش رومانی با کاروانی از وسایل نقلیه قطعه ضد ماین و کمین در منطقه قندهار در حال گشت می‌زدند. با عبور آخرین وسیله نقلیه در کاروان، مواد انفجاری منفجر شد. افسر آدریان ایوان سیفراک و افسر لوسیف لوان ریمن در نتیجه انفجار زخمی شدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending