Connect with us

رویداد های اخیر

عمران خان امریکا را مسوول اوضاع جاری در افغانستان می‌داند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۶, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با انتقاد از سیاست‌های امریکا نسبت به افغانستان می‌گوید، واشنگتن اوضاع را در این کشور به رهم ریخت.

وی تاکید می کند که ایالات متحده و ناتو قدرت چانه‌زنی را در افغانستان از دست داده اند.

عمران خان، درگفتگویی با شبکه تلویزونی امریکایی بی‌پی‌اس گفته است که:” بسیار متاسفیم که با وجود تلاش‌های زیاد اسلام آباد برای تسهیل روند صلح، همچنان پاکستان را به خاطر آنچه در افغانستان رخ می‌دهد مقصر می‌دانند، کاملا واضح است که وضع فعلی افغانستان نتیجه دو دهه درگیری و جنگ در این کشور است.”

با این حال وزیر خارجه پاکستان نیز گفته است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آن را از نزدیک نظارت می کنند.

دراین گفتگو نخست وزیر پاکستان، دولت افغانستان و امریکا را متوجه می‌سازد که زمان برای سازش با طالبان آنهم از راه مذاکره دیر شده است، او اینجا تاکید بر حرفی دارد که پیشتر طالبان آنرا غیر مستقیم به گوش همه رسانده بود، عمران خان به این باور است که تعین تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به طالبان باور پیروزی داده است و این گروه از راه مذاکره سازش نمی‌کند.

عمران خان گفت:”وقتی آمریکایی‌ها تاریخ خروج را دادند، طالبان فکر کردند که آنها پیروز شده اند، بنابراین، اکنون سخت است که آنها را به سازش بکشاند. مجبور کردن آنها به یک راه حل سیاسی بسیار دشوار شده است، زیرا طالبان خودشان را پیروز میدان فکر می‌کنند.”

سخنان دو سو و دوپهلوی نخست وزیر پاکستان برای افغانستان جنجال‌های خلق کرده است، در حالیکه کابل از طالبان می‌خواهند برای دریافت یک راه حل سیاسی باید چراغ سبز نشان دهند و اسلام‌آباد هم باورش این است که نظام مشترک با حضور طالبان راه حل کنونی است با آن هم پاکستان می‌گوید، طالبان سازش نمی کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان دراین باره گفته است که:” تنها نتیجه خوب برای افغانستان این است که یک نظام از راه توافق سیاسی شکل گیرد، بدیهی است که طالبان، بخشی از آن دولت است. اگر یک جنگ داخلی و یک جنگ داخلی طولانی مدت وجود داشته باشد، از دید پاکستان این بدترین وضعیت در افغانستان خواهد بود.”

این درحالی است که در اوج جنجال‌های صلح و جنگ در افغانستان، یک هییت ۹ نفره از طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر قطر و معاون سیاسی طالبان به چین رفته است و با مقامات این کشور در مورد اوضاع افغانستان بحث کرده اند.

از سوی هم وزیر خارجه پاکستان در دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی، تاکید کرده است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آنان مسئله افغانستان را از نزدیک نظارت دارند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته است که:”ما در مورد تحولات اخیر و وضعیت جاری در افغانستان بحث داشتیم وضعیت در افغانستان به دلیل شدت جنگ در حال تغییر است؛ چالش‌ها را به درستی درک کردیم و می‌یابیم چی فرصت‌های پیشرو داریم و این را با هم شریک می‌کنیم.”

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان به گونه کم پیشینه شدت گرفته است دولت کابل اسلام آباد را به حمایت از هراس‌افگنی متهم می‌کند اما اسلام‌آباد می‌گوید، مقصر اصلی آنها نیستند.

رویداد های اخیر

نگرانی هند از احتمال استفاده شدن خاک افغانستان از سوی هراس افگنان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۰)

نریندرا مودی، نخست وزیر هند، روز گذشته (شنبه، ۳ میزان) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته که هیچ کشوری نباید از بی‌ثباتی افغانستان به نفع خود استفاده کند.

آقای مودی هرچند از کدام کشوری نام نگرفت ولی گفت که شماری از کشورها که افکار کهنه دارند از هراس افگنی به عنوان ابزار کار استفاده کرده در حالی‌که این کشورها نمی‌دانند که هراس افگنی به یک تهدید بزرگ در برابر خودشان مبدل خواهد شد.

مودی گفت:”این بسیار ضروری است که اطمینان حاصل شود که از خاک افغانستان برای گسترش هراس افگنی و حملات تروریستی استفاده نشود.”

نخست وزیر هند با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان گفته که مردم این کشور به ویژه زنان، کودکان و اقلیت‌ها به کمک‌های فوری نیاز دارند و این وظیفه کشورهای کمک کننده است تا مردم افغانستان را تنها نگذراند.

وی افزود:”مردم افغانستان، زنان و کودکان، اقلیت‌ها به کمک فوری نیاز دارند و ما باید با ارایه این کمک‌ها به وظیفه خود عمل کنیم.”

با این حال روسیه میگوید که بازیگران جهان باید با درک وضعیت کنونی کشورهای آسیب پذیر به ویژه افغانستان، روند کمک‌های بشردوستانه شان را سیاسی نسازند.

وزیر خارجه روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته که جامعه جهانی تاکنون در پیوند به رسمیت شناختن طالبان غور نکرده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این باره گفت:” در افغانستان، سوریه، لیبیا، یمن و سایر نقاط مهم، همه بازیگران خارجی باید درک درستی از ویژگی‌های فرهنگی و تمدنی جامعه داشته باشند. سیاسی شدن کمک‌های بشردوستانه را رد کرده و با یک مشارکت قدرتمند با این کشورها کمک کنند.”

این در حالیست که رییس جمهور آلبانیا نیز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفته که مردم افغانستان باید در حال حاضر تنها گذاشته نشوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان جهانی غذا: ۱۴ میلیون افغان مصوونیت غذایی ندارند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی غذای سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی افغانستان گفته که در حال حاضر حدود ۱۴ میلیون نفر در این کشور مصوونیت غذایی ندارند.

این سازمان در گزارش تازه اش گفته که بسیاری این افراد با مشکل گرسنگی و قحطی مواجه اند.

 بر اساس یک نظر سنجی برنامه جهانی غذای سازمان ملل تنها پنج درصد مردم افغانستان مواد غذایی کافی در اختیار دارند.

در این گزارش سازمان جهانی غذا آمده که بسیاری از خانواده‌های تحصیل یافته افغان در ماه‌های اخیر شغل خود را از دست داده و به دلیل نداشتن پول و بلند رفتن نرخ‌های مواد غذایی در افغانستان با مشکل مواجه شده اند.

این نهاد افزوده که در حال حاضر دو میلیون کودک افغان به دلیل عدم مصوونیت غذایی در خطر سو تغذی قرار دارند.

بر اساس پیش‌بینی این نهاد برای رسیدگی به نیازمندان در افغانستان تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲۰۰ میلیون دالر و در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی به ۳۰۰ میلیون دالر نیاز است.

در همین حال، مدیر اجرایی صندوق نفوس سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرگزاری فرانسه هشدار می‌دهد که با فرارسیدن زمستان و مختل شدن خدمات پس از حاکمیت حکومت جدید، افغانستان در خطر گرسنگی قریب الوقوع قرار دارد

او گفته که مبالغه نخواهد بود اگر گفته شود که یک سوم نفوس افغانستان از این گرسنگی آسیب خواهند دید.

ناتالیا کانم. مدیر اجرایی صندوق نفوس ملل متحد، در این باره گفت: “مبالغه نیست اگر بگوییم” حداقل یک سوم جمعیت ۳۳ میلیون نفری افغانستان تحت تأثیر گرسنگی قریب الوقوع قرار داردند.”

از سوی دیگر، برخی از شهروندن می‌گویند که از سه وقت غذا دو وقت غذا که آن هم برای شان بسنده نیست، می‌خورند.

برخی از کودکان که نان آور خانواده شان استند می گویند روزانه درآمد اندک دارند.

مقام‌های سازمان ملل گفته که حکومت جدید افغانستان به آنان اطمینان دادند که به فعالیت‌های شان و انتقال مساعدت‌های غذایی اجازه خواهد داد.

 پیش از این، سازمان ملل گفته بود که در حال حاضر ۱۸ میلیون افغان نیاز به کمک‌های فوری بشری دارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: خطوط هوایی خارجی می‌توانند پروازهای خود را از سر بگیرند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان امروز (یک‌شنبه ۴میزان) اعلام کرد که همه مسایل فنی در میدان هوایی کابل حل شده است و خطوط هوایی خارجی می‌توانند پروازهای تجاری خود را از سر بگیرند.

در اعلامیه‌ای که از سوی عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه منتشر شده است آماده است که:”تغییرات سیاسی اخیر در افغانستان باعث ایجاد یک سری مسائل فنی در بخش هوانوردی شد که به همین دلیل پروازهای بین‌المللی به افغانستان متوقف شد و بسیاری از شهروندان افغان در بیرون گیر کرده بودند و نمی‌توانستند به کشور خود بازگردند.”

دراعلامیه همچنان آمده است که:”با حل مشکلات میدان هوایی بین‌المللی کابل و فعال شدن کامل این میدان برای پروازهای داخلی و خارجی، امارت اسلامی به همه خطوط هوایی اطمینان می‌دهد که همکاری کامل خود را دارد و از همه شرکت‌های هواپیمایی و کشورهایی که قبلاً به کابل پرواز داشتند تا پروازهای خود را مانند گذشته از سر بگیرند.”

درهمین حال، وزارت امور خارجه بار دیگر از همکاری کامل خود در زمینه اطمینان داده است.

این درحالی است که پس از آمدن امارت اسلامی تمامی پروازهای تجاری بین‌الملی به کابل لغو شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است