Connect with us

جهان

عمران خان اسامه بن لادن را «شهید» خطاب کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۳۹۹)

عمران خان نخست وزیر پاکستان اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه القاعده را «شهید» خوانده است.

آقای خان که روز گذشته در پارلمان پاکستان در واکنش به گزارش اخیر امریکا در مورد «هراس افگنی» صحبت میکرد، به رهبران پیشین پاکستان تاخت و گفت که همکاری این کشور با امریکا در «جنگ علیه هراس افگنی» یک اشتباه بوده است.

عمران خان همچنان گفته است که امریکا بخاطر ناکامی های خودش در افغانستان، پاکستان را مقصر دانسته و «توهین» میکند، “درشت ترین آن خود داری از مطلع کردن اسلام آباد، پیش از اجرای عملیات شبانه نیروهای دریایی امریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی علیه اسامه بن لادن است.”

نیروهای عملیات ویژه در نیمه های شب در تاریخ ۲ می سال ۲۰۱۱ میلادی، در شهرک ابوت آباد – گارنیزیون نظامی پاکستان – هجوم بردند و اسامه بن لادن و شماری از عمال‌هایش را از بین بردند.

عمرن خان گفته است: “ما در جنگ علیه هراس افگنی در کنار پاکستان ایستادیم. اما آنها اینجا تاختند و او(اسامه بن لادن) را کشتند و «شهیدش» کردند. از زبان توهین آمیز علیه ما استفاده کردند و ما را از جریان عملیات با خبر نکردند. علیرغم اینکه ۷۰ هزار نفر را در جنگ با هراس افگنی از دست دادیم.”

آقای خان افزوده است: “آنطوری که ما از آمریكا در جنگ با هراس افگنی حمایت كردیم، و توهیناتی كه در عوض با آنها روبرو شدیم … آنها ما را به خاطر هر ناكامی خود در افغانستان سرزنش كردند. آنها علنا ما را مسوول دانستند زیرا در افغانستان موفق نبودند.”

این اظهارات نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح میشود که امریکا به طور مکرر پاکستان متهم کرده است که به گروه های هراس افگن پناه داده است.

وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه اش در مورد ارزیابی هراس افگنی سال ۲۰۱۹ گفته است که پاکستان به گروه های شورشی مانند طالبان افغان و عمال های شبکه حقانی اجازه داده است که از خاک این کشور علیه افغانستان حملات انجام دهند.

در این گزارش آمده است: “پاکستان به گروه‌های مانند طالبان افغان و همدست های شبکه حقانی اجازه داده که علیه افغانستان و نیز به لشکر طیبه و عمال هایش و گروه جیش محمد اجازه داده است که از خاک این کشور علیه هند حملات انجام دهند.”

پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عرب تنها کشورهای بودند که رژیم طالبان را به رسمیت شناختند اما پاکستان پس از حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی به یکی از متحدین امریکا در جنگ علیه هراس افگنی مبدل شد.

جهان

پومپیو: مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی چینی به شمول تیک‌تاک را در نظر داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته گفت که کشور ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را “مطمینا بررسی می‌کند.”

آقای پومپیو در مصاحبه ای با فوکس نیوز گفته است: ” من نمیخواهم جلوتر از رئیس جمهور حرکت کنم اما این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.”

این در حالی است که قانونگذاران امریكا در مورد امنیت داده های كاربران تیک تاک ابراز نگرانی کرده اند. آنان می گویند كه آنها نگران قوانین چینی اند كه شركت‌های داخلی را ملزم به “پشتیبانی و همکاری با سازمان اطلاعاتی حزب كمونیست چین” می كند.

این اپلیکیشن که در چین در دسترس نیست، به دنبال فاصله گرفتن از چینی بودن خود برای جذب مخاطبان جهانی بوده و بر استقلال آن از چین تاکید کرده است.

اظهارات پومپیو در حالی مطرح میشود که تنش میان امریکا و چین در مورد شیوع ویروس کرونا، اقدامات چین در هانگ کانگ و یک جنگ تجاری تقریبا دو ساله، افزایش یافته است.

تیک تاک، یک برنامه ویدیویی با فرم کوتاه متعلق به ByteDance چینی است، به تازگی پس از درگیری مرزی بین هند و چین، به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر در هند ممنوع شده است.

رویترز روز دوشنبه گزارش داده است که تیک تاک طی چند روز از بازار هنگ کنگ خارج خواهد شد. این تصمیم پس از تصویب قانون جدید امنیت ملی برای شهر نیمه خودمختار هانگ کانگ از سوی چین گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

جاپان از احتمال بارش باران شدید در مناطق سیل‎زده هشدار داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit: Reuters
(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

جاپان امروز، سه شنبه ، از احتمال باران شدیدتر در جزیره کیوشو در جنوب غربی این کشور هشدار داده است.

این در حالی است که شمار تلفات در مناطق سیل زده حداقل به ۵۰ نفر رسیده و ده ها نفر دیگر نیز مفقود گزارش شده اند.

یوشیدی سوگا، دبیر کابینه جاپان، در یک نشست خبری مطبوعاتی گفت: ” پیش بینی می شود باران تا نهم جولای همچنان ببارد و در ساحات سیلزده باران گسترده ای پیش بینی می شود که از غرب تا شرق جاپان امتداد خواهد داشت.”

آقای سوگا از مردم خواست که اقدامات لازم را برای اطمینان از امنیت خود روی دست بگیرند.

جاپان روز دوشنبه هشدار سیل را برای بیش از نیم میلیون نفر که در سه بخش از کیوشو زندگی می کنند، از جمله ناگازاکی ، ساگا و فوکووکا، به صدا در آورد.

آقای سوگا افزوده است که پولیس، نیروی دفاعی و گارد ساحلی تلاش های جستجو و نجات را انجام می دهند.

تصاویر پخش شده توسط رسانه های جاپانی، جاده و خانه های ویران شده و زمین های لغزیده شده را نشان میدهد.

منبع: رویترز

به خواندن ادامه دهید

تکنالوژی

اسراییل یک ماهواره جاسوسی نظامی برای نظارت از دشمنانش به فضا پرتاب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

اسراییل بامداد امروز دوشنبه، یک ماهواره جدید جاسوسی که امکان رصد با کیفیت بالا را برای اطلاعات ارتش این کشور فراهم می‌کند، را به فضا پرتاب کرده است.

اسراییل در حال توسعه ظرفیت‌های جاسوسی خود برای رصد کشورهای مانند ایران است که برنامه هسته ای آن را تهدید بزرگی می داند.

این ماهواره‌‌ جاسوسی نظامی با نام افک-‌۱۶ به فضا پرتاب شده است.

بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل گفته است: ” ما به تقویت و حفظ توانایی های اسراییل در هر جبهه و در هر مکان ادامه خواهیم داد.”

اسراییل افک-‌۱۶ را با مشخصه‌ی “شناسایی الکترونوری با ظرفیت‌های پیشرفته” معرفی کرده است.

این ماهواره در جریان یک هفته اولین تصاویرش را مخابره خواهد کرد.

 شرکت هوا فضای اسراییلی اصلی ترین پیمانکار این پروژه بوده و میزان بار ماهواره توسط شرکت دفاعی Elbit Systems ساخته شده است.

منبع: رویترز

به خواندن ادامه دهید

Trending