Connect with us

جهان

عمران خان اسامه بن لادن را «شهید» خطاب کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 26, 2020)

عمران خان نخست وزیر پاکستان اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه القاعده را «شهید» خوانده است.

آقای خان که روز گذشته در پارلمان پاکستان در واکنش به گزارش اخیر امریکا در مورد «هراس افگنی» صحبت میکرد، به رهبران پیشین پاکستان تاخت و گفت که همکاری این کشور با امریکا در «جنگ علیه هراس افگنی» یک اشتباه بوده است.

عمران خان همچنان گفته است که امریکا بخاطر ناکامی های خودش در افغانستان، پاکستان را مقصر دانسته و «توهین» میکند، “درشت ترین آن خود داری از مطلع کردن اسلام آباد، پیش از اجرای عملیات شبانه نیروهای دریایی امریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی علیه اسامه بن لادن است.”

نیروهای عملیات ویژه در نیمه های شب در تاریخ ۲ می سال ۲۰۱۱ میلادی، در شهرک ابوت آباد – گارنیزیون نظامی پاکستان – هجوم بردند و اسامه بن لادن و شماری از عمال‌هایش را از بین بردند.

عمرن خان گفته است: “ما در جنگ علیه هراس افگنی در کنار پاکستان ایستادیم. اما آنها اینجا تاختند و او(اسامه بن لادن) را کشتند و «شهیدش» کردند. از زبان توهین آمیز علیه ما استفاده کردند و ما را از جریان عملیات با خبر نکردند. علیرغم اینکه ۷۰ هزار نفر را در جنگ با هراس افگنی از دست دادیم.”

آقای خان افزوده است: “آنطوری که ما از آمریكا در جنگ با هراس افگنی حمایت كردیم، و توهیناتی كه در عوض با آنها روبرو شدیم … آنها ما را به خاطر هر ناكامی خود در افغانستان سرزنش كردند. آنها علنا ما را مسوول دانستند زیرا در افغانستان موفق نبودند.”

این اظهارات نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح میشود که امریکا به طور مکرر پاکستان متهم کرده است که به گروه های هراس افگن پناه داده است.

وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه اش در مورد ارزیابی هراس افگنی سال ۲۰۱۹ گفته است که پاکستان به گروه های شورشی مانند طالبان افغان و عمال های شبکه حقانی اجازه داده است که از خاک این کشور علیه افغانستان حملات انجام دهند.

در این گزارش آمده است: “پاکستان به گروه‌های مانند طالبان افغان و همدست های شبکه حقانی اجازه داده که علیه افغانستان و نیز به لشکر طیبه و عمال هایش و گروه جیش محمد اجازه داده است که از خاک این کشور علیه هند حملات انجام دهند.”

پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عرب تنها کشورهای بودند که رژیم طالبان را به رسمیت شناختند اما پاکستان پس از حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی به یکی از متحدین امریکا در جنگ علیه هراس افگنی مبدل شد.

جهان

سیلاب‌ها و رانش زمین در هند؛ ۱۶۰ کشته و ده ها نفر ناپدید شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit Reuters
(Last Updated On: جولای 26, 2021)

در نتیجه بارش باران و سرازیر شدن سیلاب ها و لغزش زمین در مناطق مختلف هند دست کم ۱۶۰ نفر جان باخته اند.

گروه‌های نجات در تلاش برای بیرون کشیدن بیشتر از ۶۰ تن دیگر که زیر آوارهای ناشی از رانش زمین گیر مانده اند، اند.

همچنان در ایالت های مهاراشترا، گول، کارناتاکا و تیلانکانا در جنوب این کشور بشترین آسیب را دیده اند. این مناطق هزاران هکتار زمین زراعتی از بین رفته و مقام های هندی نیز مجبور شده اند که دست کم ۲۳۰ هزار نفر را نیز در مناطق امن انتقال دهند.

مهاراشترا در نتیجه رانش زمین در پی باران های موسمی دست کم ۱۴۹ نفر جان خود را از دست داده اند. حکومت هند گفته اند که ۶۴ تن دیگر هنوز ناپدید اند.

به دلیل بندش جاده ها و بلند رفتن سطح دریا ها، گروه های نجات هنوز هم نتوانسته اند که خود را به شماری از روستاهای آسیب دیده برسانند.

در کارناتاکا و تیلانکانا نیز ده ها نفر جان باخته اند.

در گوا که ایالت توریستی این کشور است، صدها خانه ویران شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پیروزی کاستیلو در انتخابات ریاست جمهوری پرو

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 25, 2021)

کمیسیون انتخاباتی پرو، پدرو کاستیلو سوسیالیست را به عنوان رییس جمهور بعدی این کشور معرفی کرد.

به گزارش از رویترز، نتیجه رسمی با درخواست‌های کیکو فوجیموری، نامزد جناح راست با هدف لغو برخی از آرا به اتهام کلاهبرداری به تاخیر افتاده بود.

خورخه سالاس ، رییس کمیسیون انتخابات گفت: “من پدرو کاستیلو را به عنوان رییس جمهور و دینا بولوارته را به عنوان معاون اول رییس جمهور اعلام می‌کنم.”

فوجیموری گفته بود که او نتیجه رسمی را به رسمیت می شناسد “زیرا این قانون و قانون اساسی که من قسم می‌خورم از آن دفاع کنم، چنین دستوری می‌دهد. به هر حال حقیقت آشکار خواهد شد.”

فوجیموری، دختر رییس جمهور سابق زندانی آلبرتو فوجیموری، در یک کنفرانس خبری گفت: “آنها هزاران رای از ما دزدیدند.” او پیروان خود را به اعتراض فراخواند.

وی گفت: “ما حق بسیج داریم … اما به روشی مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون.”

سفارت امریکا در لیما با استقبال از اعلامیه، تویتی ارسال کرد. در این تویت آمده است: “ما روابط نزدیک خود را با پرو مهم ارزیابی می‌کنیم و امیدواریم که این روابط با رییس جمهور منتخب پدرو کاستیلو پس از مراسم تحلیف در ۲۸ ژوئیه تقویت شوند.”

کاستیلو، در اولین اظهار نظرهای خود به عنوان رییس جمهور منتخب، خواستار وحدت ملی شد. وی گفت: “من در تلاش برای تلاش برای ایجاد این کشور عادلانه و مستقل تلاش و فداکاری می‌کنم.”

کاستیلو ، یک آموزگار ۵۱ ساله مدرسه سابق و فرزند یک کشاورز، است که قانون اساسی را دوباره تنظیم کند و مالیات شرکت‌های معدنی را افزایش دهد.

پرو دومین کشور بزرگ تولید کننده مس در جهان است

کاستیلو گفت که در جهت ثبات اقتصادی تلاش خواهد کرد.

وی گفت: “من از کیکو فوجیموری می‌خواهم که موانعی در این راه ایجاد نکند تا ما بتوانیم به جلو برویم و این را دولت همه مردم پرو قرار دهیم.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

رانش زمین در هند؛ ۱۸ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 23, 2021)

مقامهای هندی امروز ( جمعه، ۱ اسد) میگویند که ۱۸ تن در نتیجه لغزش زمین و سرازیر شدن سیلابها در هند جان باخته اند.

به گفته‌ی مقام‌های هند، این سیلاب و رانش زمین در ایالت مهاراشترا هند رخ داده است.

این مقام‌ها افزوده اند که در بعضی از مناطق این ایالت میزان بارندگی به ۵۹۴ ملی متر سیده اند.

به گفته آنان چهار تن در ایالت ممبی نیز جان باخته باخته اند.

یک مقام هندی به شرط افشا نشدن نام اش به رسانه‌ها گفته است که” عملیات نجات در نقاط مختلف ساتارا، رایگاد  و رتناگیری  جریان دارد. به دلیل بارندگی شدید و طغیان رودخانه‌ها، ما در تلاش استیم تا ماشین آلات نجات را به سرعت منتقل کنیم.”

گزارش‌ها حاکی است که در پی این سیلاب‌ها و رانش زمین برق صدها روستا و ده‌ها شهرک در ایالت مهاراشترا قطع شده است.

این در حالی است که باران‌ها موسمی در آسیایی جنوبی سالانه تلفات مالی و جانی به مردم به ویژه به شهروندان هند وارد میکند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است