Connect with us

اخبار ساحوی

عفو بین الملل: حکومت افغانستان باید قانون دسترسی به اطلاعات را تطبیق کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۳۹۸)

دیدبان شفافیت و سازمان عفو بین الملل حمایت خود را از اعتراض شماری از رسانه ها در برابر محدویت دسترسی به اطلاعات اعلام کرده اند.

پس از نامه‌ی اعتراضی ۳۰ رسانه کشور در پیوند به ندادن اطلاعات از سوی نهادهای حکومتی، دید‌بان شفافیت افغانستان گفته است که قوای سه گانه دولت در قسمت تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات کوتاهی کرده و برخی آنان خود را حتا فراتر از قانون دانسته اند.

به گفته‌ی این نهاد مجلس نمایند‌گان، مجلس سنا، قوه قضاییه، دادستانی کل، وزارت معارف، ریاست جمهوری و برخی دیگر از نهادهای حکومتی به مشکل اطلاعات را در دسترس رسانه ها قرار می دهند.

سید اکرام افضلی رییس دید‌بان شفافیت افغانستان میگوید: “ادارات که خود را بانی و حامی قانون فکر می کنند، خود را باید بالاتر از قانون فکر نکنند، خود باید اول حاضر شوند که این اطلاعات را به مردم بدهند، به شمول ستره محکمه (دادگاه عالی)، به شمول لوی سارنوالی (دادستانی کل)، به شمول پارلمان و ریاست جمهوری.”

این نهاد همچنان از حاضر نشدن نهادهای حکومتی از بهر دادن اطلاعات به رسانه های داخلی انتقاد کرده و میگوید که این نهادها در برابر رسانه های داخلی و خارجی برخورد دو گانه دارد.

آقای افضلی می‎افزاید: “برای رسانه های بیرونی حاضر می شوند تا مصاحبه بدهند ولی برای رسانه های افغانستان حاضر نیستند تا مصاحبه بدهند، این به معنای چیست؟ عدم پاسخگویی به مردم افغانستان یکی از طریقه هایش همین است که شما حاضر نشوید مصاحبه بدهید.”

بر اساس یافته های دید‌بان شفافیت افغانستان حکومت تا اکنون هیچ یک از یافته های گزارش های تحقیقی رسانه ها را پیگیری نکرده و تا اقدامات اداری و قضایی را در این مورد انجام دهد.

ناصر تیموری پژوهشگر دید‌بان شفافیت افغانستان میگوید: “در صورتی که حکومت افغانستان این گزارش ها را جدی نگیرد و خودشان از قوانین که حکومت را مکلف به پیگیری از یافته های گزارش های می کند انجام نمی دهند در حقیقت مانع آزادی بیان، گردش آزاد اطلاعات و دسترسی به اطلاعت هستند.”

در همین حال سازمان عفو بین الملل تاکید می‌ورزد که حکومت افغانستان مکلف به احترام، حمایت و تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات است.

عمر ورایچ، معاون رییس منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا میگوید: “خبرنگاران افغانستان شجاع ترین اند. آما در شرایط بسیار دشورا کار میکنند. آنها با تهدید، فشار و خشونت مواجه شده اند. حکومت باید فضای را مساعد کند که آنان به طور آزادانه و بدون ترس کار کنند.”

آقای واریچ می‌افزاید: “حکومت نه تنها وظیفه محافظت از خبرنگاران را دارد بلکه بر اساس قوانین افغانستان و تعهدات بین المللی اش برای آزادی بیان، باید اطلاعات در اختیار آنان بگذارد.

از سوی هم، وحید عمر مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور روابط عامه و استراتیژیک گفته است: “ما طرفدار روابط کاری موثر، مسلکی و مبنی بر اصل پاسخگویی متقابل استیم و در همین راستا تلاش می‌کنیم. ما طرفدار تقابل میان حکومت و رسانه ها نیستیم و هر دو را ممد و همکار یکدیگر میدانیم.”

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بامیان مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت بامیان مواد غذایی کمک کرده اند.

مسوولان می افزایند که این کمک‌ها شامل آرد، برنج و روغن میباشد که پس از یک بررسی به  نیازمندان توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، گفت:” به ادامه کمک‌های بنیاد بیات که هر سال و هر وقت در شرایط اضطراری و زمستان صورت میگیرد، ما توانیستیم این کمک‌ها را در بخش هايي دیگر کشور اغاز کردیم و امروز توانیستیم به ولایت بامیان این کمک‌ها را برسانیم که شامل آرد، برنج و روغن است و به تعدادی خانوداهای فقیر و مستحق توزیع کردیم.”

دریافت کننده‌گان این مساعدت‌ها از بدست آوردن بسته‌های کمکی خرسند استند و می‌گویند که این کمک در موقع مناسب به آنها رسیده است.

زینب، باشنده بامیان، در این باره گفت: “تشکر از بنیا بیات، ما مستحق استیم و کمک‌های این بنیاد به ما رسید.”

نادره، باشنده دیگری بامیان، افزود:” از بنیاد بیات تشکر میکنیم که در این هوای سرد زمستان کمک‌های خود را به مردم رساند.”

محمد حسین، باشنده بامیان، در این مورد گفت:” بنیاد بیات به ما کمک کرده و خوش استیم و امید داریم در آینده نیز با ما کمک کند.”

قبل از این بنیاد بیات کمک‌های زمستانی اش را در حوزه‌های جنوب، شرق وغرب کشور نیز به خانوادهای نیازمند توزیع کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

آدم‌ ربایان داکتر نادر عالمی را به قتل رساندند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۰)

داکتر محمد نادر عالمی، متخصص امراض عصبی و روانی که حدود دو ماه قبل از شهر مزارشریف اختطاف شده بود روز گذشته (پنجشنبه، ۲۷ عقرب) به قتل رسیده است.

پسر داکتر عالمی می‌گوید که اختطافچیان همواره با آنان در تماس بودند و پول هنگفتی در بدل رهایی وی میخواستند. 

در همین حال، داکتران در بلخ نگران امنیت خود استند و از امارت اسلامی می‌خواهند تا در راستای تامین امنیت داکتران تلاش به خرج دهند  .

مسوولان می‌گویند که قتل داکتر عالمی ضایعه بزرگ در بخش طبابت کشور به شمار می‌رود و آنان تلاش دارند تا گروه‌های اختطافگر را بازداشت و مجازات نمایند  .

داکتر عالمی مسوولیت بخش صحت روانی در شفاخانه دولتی ابوعلی سینای بلخی در مزارشریف را بر عهده داشت و همچنان مالک یک شفاخانه خصوصی نیز بود.

این درحالی است که عبدالروف مشهور به کودک بلخی نزدیک به یک سال می شود در بند اختطافگران به سر می‌برد.

اختطافچیان در بدل رهایی این کودک بلخی هزاران دالر امریکایی میخواهند.

حکومت پیشین و نیروهای امنیتی امارت اسلامی تا کنون نتوانسته این کودک را از قید اختطافگران آزاد بسازد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

جسد دو زن در ولایت پکتیا پیدا شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۲, ۱۴۰۰)

افراد مسلح ناشناس دو خانم را در ولایت پکتیا به قتل رسانده اند.

مسوولان امارت اسلامی در پکتیا می‌گویند که جسد دو زن از ساحه قلعه عبدالله در ناحیه اول شهر گردیز این ولایت پیدا شده است.

تا هنوز هویت این دو زن مشخص نیست. اما گفته میشود که این دو نفر باشنده ولسوالی شکردره کابل بوده اند.

مسوولان می‌افزایند که تا هنوز انگیزه این قتل روشن نیست، اما بررسی ها در این مورد آغاز شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است