Connect with us

اخبار ویژه

نور از هند خواست تا بدون دادن مشروعیت به طالبان وارد گفتگو شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 25, 2020)

عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی پیشین بلخ از هند خواسته است که با ایفای نقش فعال‌تر در گفتگوهای صلح با طالبان وارد مذاکرات شود.

این در حالی است که روند مذاکرات میان افغان‌ها در دوحه به دلیل اختلاف های اساسی همچنان متوقف است.

آقای نور که در حال حاضر در سفری در هند است – پس از دیدار عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، معاون مارشال عبدالرشید دوستم پیشین رییس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، چهارمین رهبر برجسته افغانستان است که طی چند هفته گذشته برای گفتگوها در مورد روند گفتگوهای صلح به هند سفر کرده است.

هفته گذشته، آقای نور در یک گفتگو با روزنامه‌ی “د پرنت” در دهلی،  گفته است که وی در سال ۲۰۱۶ زمانی که قنسولگری هند در ولایت بلخ مورد حمله قرار گرفت برای حمایت هند و حفاظت از جان کارمندان قنسولگری هند در محل رویداد حضور یافته و خود سلاح برداشته بود.

وی گفته است که: “در حال حاضر اوضاع در افغانستان کاملا پیچیده است. به همین دلیل من اینجا در هند هستم. من واقعا امیدوارم که هند فعال‌تر عمل کند زیرا هند کشور قدرتمند است و از اهرم فشار برخوردار است و در منطقه نیز نفوذ دارد.”

وی در ادامه گفت:” اگر هند این کار را انجام ندهد، این زمینه بیشتری به پاکستانی‌ها فراهم می سازد. با ترک امریکایی ها، پاکستانی ها در افغانستان به فضای بیشتری دست پیدا می کنند.”

این در حالی است که، تاکنون سیاست هند این بوده که با طالبان درگیر نشود؛ زیرا که هنوز گروه طالبان توسط پاکستان کمک می شود.

آقای نور به روزنامه “د پرنت” از حمله به قنسولگری هند یادآوری کرده و گفته است که یک روز بارانی زمستان بود که قنسولگری هند مورد حمله قرار گرفت.

نور گفت که وی در ۱۲ دقیقه به محل رویداد رسید و “با اسلحه تک تیرانداز M4 ام شروع به تیراندازی بالای طالبان و سایر هراس‌افگنان کردم.”

و در ادامه گفت:” من زندگی خود را به خطر انداختم، اما مجبور شدم از دیپلمات‌ها و دوستان هندی محافظت کنم. فکر کردم ما باید از آنچه هند برای ما در هنگام مشکلات انجام داده است، آنرا جبران کنیم. در آن رویداد برخی از هراس‌افگنان کشمیری نیز حضور دارشتند.”

نور گفت:” من در آن زمان والی ولایت بلخ بودم و بیش از ۱۰ هزار سرباز تحت اداره من بودند. اما دفاع از برادرانم که در آنجا گیر مانده بودند را مسوولیت شخصی خود دانستم.”

به گفته وی ، مهاجمان تلاش کردند وارد قنسولگری شوند اما نیروهای امنیتی مانع این کار شدند، ولی موفق شدند به یک ساختمان در نزدیکی محل داخل شوند و شروع به تیراندازی کنند.

به گفته‌ی آقای نور این محاصره ۲۴ ساعت طول کشید و کارکنان قنسولگری مجبور بودند در تمام این مدت به اتاق های امن پناه ببرند.

نور گفت:” من با افرادم تیراندازی کردیم و تا صبح تیراندازی را ادامه دادیم تا آنها نتوانند حمله کنند. من مطمین هستم که این من بودم که اولین مهاجم را از پا درآوردم و سرانجام همه آنها (مهاجمان) را از پا درآوردیم. آنها با خون خود کشمیر و افضل را بر روی دیوار نوشته بودند.”

Atta Noor at the scene of the attack on the Indian Consulate in Mazar-e-Sharif in 2016

آقای نور می افزاید که در مهار کردن آن رویداد از چرخبال های برای رساندن نیروهای کمکی نیز استفاده کردند.

وزیر خارجه هند جی شنکر نیز پس از دیدار با آقای نور در اوایل هفته گذشته در تویتی از نور به عنوان “دوست دیرینه هند” یاد کرده است.

از سوی دیگر آقای نور نگرانی خود را مبنی بر اینکه افغانستان ممكن است به آنچه كه در زمان طالبان بوده است دوباره برگردد ابراز کرده و افزوده است که هند این توانایی را دارد كه “تسهیل كننده” گفتگوهای صلح شود و به كشورهای دیگری كه همان نقش را بازی می كنند بپیوندد.

وی گفت:” گفتگوهای صلح در قطر هنوز نتیجه ای نداشته است و طالبان هنوز تهاجمی تر هستند. به نظر می رسد که آنها از سوی دیگران حمایت می شوند … هند کشوری بزرگ و قدرتمند است و باید یکی از تسهیل کنند‌گان (در مذاکرات صلح) باشد.”

در غیر آن آقای نور گفته است که، ممکن است شرایطی پیش آید که برخی از رهبران طالبان به قدرت رسیده و بخشی از دولت شوند و برخی دیگر آنان به حملات شان ادامه دهند.

وی افزود: “اگر چنین اتفاق بیافتد، ما به آنچه در سال ۱۹۹۶ اتفاق افتاده بود باز خواهیم گشت. وضعیت می تواند از این بدتر شود.”

نور گفت كه هند به عنوان یكی از ذینفعان مهم فرآیند توسعه در آنجا (افغانستان)، توانایی تحمل چنین اتفاقی را ندارد. وی افزود: “من واقعا امیدوارم كه هند بتواند عملكرد بیشتری نشان دهد. هند دوستان ملی گرایانه و استراتژیک بیشتری در افغانستان دارد.”

نور همچنین اشاره کرد که مذاکرات صلح کنونی می تواند نتایج بسیار متفاوتی را با پیامدهای متفاوت برای هند به همراه داشته باشد.

وی گفت: “از مذاکرات صلح کنونی می توان دو وضعیت را داشت. یا دولت جدیدی تشکیل می شود یا مذاکرات صلح شکست می خورد و جنگ ادامه خواهد داشت. در صورت ورود دولت جدید، هند مانند همیشه با خنثی سازی تمام توطیه های طراحی شده توسط کشورهای دیگر، شرکای استراتژیک خود را در دولت جدید خواهد داشت.”

آقای نور همچنان گفته است:”هر دو کشور (هند و افغانستان) در حال مبارزه با هراس افگنی هستند … ما نمی خواهیم هند را در یک جنگ طولانی وارد سازیم، اما هند باید با طالبان وارد گفتگو شود … من می خواهم هند با طالبان وارد گفتگو شود، اما به آنها مشروعیت ندهد. “

وی همچنان گفته است که چین نقش خود را در مذاکرات صلح بازی می کند و روس ها و ایرانی ها نیز همین کار را می کنند.

این درحالی است که هفته گذشته آقای نور از جی شنکر، وزیرخارجه هند خواست که مذاکرات با طالبان را آغاز کند، کاری که گفته می شود دولت افغانستان از دهلی نو نیز خواسته است، اما وی گفت اگر مذاکرات شکست بخورد، شورشیان “دست برتر” خواهند داشت و این آزادی بیشتری به پاکستان خواهد داد.

نور گفت: “در آن زمان ، ما باید در كنار دولت افغانستان باشیم … اگر اوضاع چنین شود ، ما یک جبهه متحد در برابر طالبان خواهیم داشت.”

اخبار ویژه

گزارش: ۱۰ پایگاه نظامی امریکا در افغانستان بسته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

 رسانه امریکایی امروز (شنبه، ۸ قوس) گزارش داده است که ایالات متحده امریکا ۱۰ پایگاه نظامی اش را در افغانستان بسته کرده است.

 این در حالی است که امریکا میخواهد نیروهای خود در افغانستان تا ماه آینده جنوری به ۲۵۰۰  تن کاهش بدهد.

مایک پامپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته در یک مصاحبه با فاکس نیوز از پلان دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، برای کاهش سربازان امریکایی در افغانستان دفاع کرد.

مقام‌های افغان و امریکایی، به شرط افشا نشدن نام‌های ایشان، به واشنگتن پوست تایید کرده است که ۱۰ پایگاه نیروهای خارجی در افغانستان بسته شده اند.

بر بنیاد معلومات  ابتدایی این پایگاه‌ها در ترینکوت اروزگان، بست در هملند، گنبیری در لغمان و لایتنن در پکتیا میباشند.

در کنار این پایگاه‌ها در سال روان در ولایت‌های کندز، ننگرهار، بلخ، کابل، فاریاب و زابل نیز پایگاه‌های نیروهای امریکایی بسته شدند.

بر بنیاد این گزارش در مورد تجهیزات و وسایل نظامی در این پایگاه‌ها معلومات در دست نیست،  اما قبل از این نیروهای امریکایی در افغانستان به نیروهای افغان صدها تانک هاموی تسلیم کردند.

با وجود تخلیه کردن پایگاه‌های نیروهای امریکایی در افغانستان مقام‌های افغان و امریکایی گفته است که در مورد کاهش نیروهای خارجی در افغانستان تاکنون تصمیم قاطع وجود ندارد.

یک مقام‌ به واشنگتن پوست گفته است که در مورد انتقال یا تحویل کردن تجهیزات نظامی به نیروهای افغان بحث‌ها جریان دارد و تاکنون معلوم نیست که چطور تصمیم گرفته خواهد شد.

اما یک مقام‌ دیگر گفته است که با وجود کاهش سربازان امریکایی در افغانستان باز هم این کشور حملات هوایی بر ضد داعش انجام خواهد داد.

یک مقام دیگر امریکایی گفته است که تاکنون بحث‌ها در مورد بسته شدن پایگاه‌های بیشتر و تحویل دادن تجهیزات آن به نیروهای افغان جریان دارد.

 این مقام افزوده است که سه تصمیم کلان با مشوره  ناتو و حکومت افغان صورت خواهند گرفت.

تاکنون روشن نیست  که چند پایگاه نیروهای امریکایی در افغانستان فعال استند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افغانستان در رده‌بندی جهانی هراس افگنی مقام نخست را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 26, 2020)

افغانستان همچنان در رده ‌بندی کشورهای قربانی هراس افگنی همچنان در جایگاه نخست قرار دارد.

در گزارش شاخص جهانی هراس افگنی ۲۰۲۰، سال گذشته از ۵۰ مرگبار ترین حملات هراس افگانه ۲۶ مورد آن در افغانستان رخ داده است.

در این گزارش آمده است با آنکه مرگ ناشی از حملات هراس افگنانه در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است، اما طالبان همچنان مرگبار ترین گروه «هراس افگن» شناخته شده است.

از هشت سال بدینسو، گزارش شاخص جهانی هراس افگنی سال یک بار توسط اتاق فکر برجسته موسسه اقتصاد و صلح (IEP) تدوین میشود و جامع ترین منبع را در مورد روند تروریسم جهانی ارایه می دهد.

در گزارش آمده است: “باید دیده شود که آیا گفتگوهای صلح در افغانستان تاثیر قابل توجهی بر فعالیت های هراس افگنی دارد یا خیر.”

بر اساس این گزارش، تاثیر اقتصادی جهانی هراس افگنی در سال ۲۰۱۹ به ۲۶.۴ میلیارد دالر امریکایی رسیده است که ۲۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش را نشان میدهد. اما افغانستان کشوری است بیشترین تاثیر اقتصادی معادل ۱۶.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی، را پذیرفته است.

بر اساس گزارش، ۸۰ درصد مرگ ناشی از حملات هراس افگنانه در ده کشور صورت گرفته است که ٤۱ درصد کل مرگ‌های ناشی از رویدادهای هراس افگنی در جهان رخ داده است.

در این حالی است که در سال ۲۰۱۸ تنها در افغانستان ۴۵ درصد مرگ‌های ناشی از رویدادهای هراس افگنی رخ داده بود.  

از مجموع ۱۳۸۲۶ قربانی هراس افگنی در سال ٢٠۱٩ در جهان، ٥٧٢٥ مورد قربانی در افغانستان ثبت شده است.

بر بنیاد گزارش شاخص جهانی الشباب، طالبان، دولت اسلامی موسوم به داعش و بوکو حرام به ترتیب چهار مرگ‌بارترین گروه در جهان بوده‌اند؛ یعنی طالبان در مقام دوم مرگبارترین گروه قرار دارد.

بر اساس این رده‌بندی، پس از افغانستان نیجریه بیشترین مرگ ناشی از رویدادهای هراس افگنی را داشته است.

گزارش کامل را اینجا دنبال کنید.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

مارادونا اسطورۀ فتبال جهان بر اثر حمله قلبی درگذشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 26, 2020)

دیگو مارادونا، اسطورۀ فتبال جهان و آرژانتین به عمر ۶۰ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.

مارادونا که چندی پیش نیز دچار عارضۀ مغزی شده و زیر عمل جراحی قرار گرفته بود، در نتیجۀ سکتۀ قلبی در منزلش در بوینس آیرس ارجنتاین، درگذشت.

بر بنیاد گزارش‌ها، داکتران پس از این رویداد در منزل مارادونا حضور یافتند، اما نتوانستند او را نجات دهند.

مارادونا در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در بوینس آیرس ارجنتاین به دنیا آمد و ۱۷ سال داشت که پیراهن تیم ملی این کشور را، بر تن کرد.

او ۹۱ بازی ملی و ۳۴ گول نیز برای تیم ملی کشورش به ثبت رساند.

او در سال ۱۹۸۶ با تیم ارجنتاین قهرمان جام جهانی شد و در سال ۱۹۹۰ نیز به مقام نایب قهرمانی رسید.

دو بار قهرمانی در لیگ ایتالیا، یک قهرمانی در جام حذفی ایتالیا، یک قهرمانی در جام حذفی اسپانیا، از دیگر افتخارات مارادونا در دنیای فتبال است.

پس از تأیید شدن مرگ او، مردم در نزدیک خانه‌اش به جاده‌ها برای عزاداری برآمدند.

در پی مرگ او، حکومت ارجنتاین سه روز عزاداری اعلام کرده‌است.

آلبرتو فرناندز، رییس‌جمهور ارجنتاین در پیامی در صحفۀ تویترش نگاشته‌است: “شما (مارادونا) ما را به بالاترین نقطۀ جهان رساندید و ما را فوق‌العاده خوشحال کردید. تو از همه بزرگتر بودی. ممنون که با ما بودی دیگو.”

مارادونا در دوران جوانی، فتبال را با تیم بوکاجونیورز ارجنتاین آغاز کرد و پس از آن، به باشگاۀ بارسلونای اسپانیا پیوست و با این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی اسپانیا رسید.

سپس او به تیم ناپولی ایتالیا پیوست و با این تیم دوبار در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به مقام قهرمانی لیگ ایتالیا رسید.

او در سال ۱۹۹۰ نیز به همراه این تیم، جام یوفا را فتح کرد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending