Connect with us

اخبار ویژه

نور از هند خواست تا بدون دادن مشروعیت به طالبان وارد گفتگو شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۳۹۹)

عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی پیشین بلخ از هند خواسته است که با ایفای نقش فعال‌تر در گفتگوهای صلح با طالبان وارد مذاکرات شود.

این در حالی است که روند مذاکرات میان افغان‌ها در دوحه به دلیل اختلاف های اساسی همچنان متوقف است.

آقای نور که در حال حاضر در سفری در هند است – پس از دیدار عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، معاون مارشال عبدالرشید دوستم پیشین رییس جمهوری و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، چهارمین رهبر برجسته افغانستان است که طی چند هفته گذشته برای گفتگوها در مورد روند گفتگوهای صلح به هند سفر کرده است.

هفته گذشته، آقای نور در یک گفتگو با روزنامه‌ی “د پرنت” در دهلی،  گفته است که وی در سال ۲۰۱۶ زمانی که قنسولگری هند در ولایت بلخ مورد حمله قرار گرفت برای حمایت هند و حفاظت از جان کارمندان قنسولگری هند در محل رویداد حضور یافته و خود سلاح برداشته بود.

وی گفته است که: “در حال حاضر اوضاع در افغانستان کاملا پیچیده است. به همین دلیل من اینجا در هند هستم. من واقعا امیدوارم که هند فعال‌تر عمل کند زیرا هند کشور قدرتمند است و از اهرم فشار برخوردار است و در منطقه نیز نفوذ دارد.”

وی در ادامه گفت:” اگر هند این کار را انجام ندهد، این زمینه بیشتری به پاکستانی‌ها فراهم می سازد. با ترک امریکایی ها، پاکستانی ها در افغانستان به فضای بیشتری دست پیدا می کنند.”

این در حالی است که، تاکنون سیاست هند این بوده که با طالبان درگیر نشود؛ زیرا که هنوز گروه طالبان توسط پاکستان کمک می شود.

آقای نور به روزنامه “د پرنت” از حمله به قنسولگری هند یادآوری کرده و گفته است که یک روز بارانی زمستان بود که قنسولگری هند مورد حمله قرار گرفت.

نور گفت که وی در ۱۲ دقیقه به محل رویداد رسید و “با اسلحه تک تیرانداز M4 ام شروع به تیراندازی بالای طالبان و سایر هراس‌افگنان کردم.”

و در ادامه گفت:” من زندگی خود را به خطر انداختم، اما مجبور شدم از دیپلمات‌ها و دوستان هندی محافظت کنم. فکر کردم ما باید از آنچه هند برای ما در هنگام مشکلات انجام داده است، آنرا جبران کنیم. در آن رویداد برخی از هراس‌افگنان کشمیری نیز حضور دارشتند.”

نور گفت:” من در آن زمان والی ولایت بلخ بودم و بیش از ۱۰ هزار سرباز تحت اداره من بودند. اما دفاع از برادرانم که در آنجا گیر مانده بودند را مسوولیت شخصی خود دانستم.”

به گفته وی ، مهاجمان تلاش کردند وارد قنسولگری شوند اما نیروهای امنیتی مانع این کار شدند، ولی موفق شدند به یک ساختمان در نزدیکی محل داخل شوند و شروع به تیراندازی کنند.

به گفته‌ی آقای نور این محاصره ۲۴ ساعت طول کشید و کارکنان قنسولگری مجبور بودند در تمام این مدت به اتاق های امن پناه ببرند.

نور گفت:” من با افرادم تیراندازی کردیم و تا صبح تیراندازی را ادامه دادیم تا آنها نتوانند حمله کنند. من مطمین هستم که این من بودم که اولین مهاجم را از پا درآوردم و سرانجام همه آنها (مهاجمان) را از پا درآوردیم. آنها با خون خود کشمیر و افضل را بر روی دیوار نوشته بودند.”

Atta Noor at the scene of the attack on the Indian Consulate in Mazar-e-Sharif in 2016

آقای نور می افزاید که در مهار کردن آن رویداد از چرخبال های برای رساندن نیروهای کمکی نیز استفاده کردند.

وزیر خارجه هند جی شنکر نیز پس از دیدار با آقای نور در اوایل هفته گذشته در تویتی از نور به عنوان “دوست دیرینه هند” یاد کرده است.

از سوی دیگر آقای نور نگرانی خود را مبنی بر اینکه افغانستان ممكن است به آنچه كه در زمان طالبان بوده است دوباره برگردد ابراز کرده و افزوده است که هند این توانایی را دارد كه “تسهیل كننده” گفتگوهای صلح شود و به كشورهای دیگری كه همان نقش را بازی می كنند بپیوندد.

وی گفت:” گفتگوهای صلح در قطر هنوز نتیجه ای نداشته است و طالبان هنوز تهاجمی تر هستند. به نظر می رسد که آنها از سوی دیگران حمایت می شوند … هند کشوری بزرگ و قدرتمند است و باید یکی از تسهیل کنند‌گان (در مذاکرات صلح) باشد.”

در غیر آن آقای نور گفته است که، ممکن است شرایطی پیش آید که برخی از رهبران طالبان به قدرت رسیده و بخشی از دولت شوند و برخی دیگر آنان به حملات شان ادامه دهند.

وی افزود: “اگر چنین اتفاق بیافتد، ما به آنچه در سال ۱۹۹۶ اتفاق افتاده بود باز خواهیم گشت. وضعیت می تواند از این بدتر شود.”

نور گفت كه هند به عنوان یكی از ذینفعان مهم فرآیند توسعه در آنجا (افغانستان)، توانایی تحمل چنین اتفاقی را ندارد. وی افزود: “من واقعا امیدوارم كه هند بتواند عملكرد بیشتری نشان دهد. هند دوستان ملی گرایانه و استراتژیک بیشتری در افغانستان دارد.”

نور همچنین اشاره کرد که مذاکرات صلح کنونی می تواند نتایج بسیار متفاوتی را با پیامدهای متفاوت برای هند به همراه داشته باشد.

وی گفت: “از مذاکرات صلح کنونی می توان دو وضعیت را داشت. یا دولت جدیدی تشکیل می شود یا مذاکرات صلح شکست می خورد و جنگ ادامه خواهد داشت. در صورت ورود دولت جدید، هند مانند همیشه با خنثی سازی تمام توطیه های طراحی شده توسط کشورهای دیگر، شرکای استراتژیک خود را در دولت جدید خواهد داشت.”

آقای نور همچنان گفته است:”هر دو کشور (هند و افغانستان) در حال مبارزه با هراس افگنی هستند … ما نمی خواهیم هند را در یک جنگ طولانی وارد سازیم، اما هند باید با طالبان وارد گفتگو شود … من می خواهم هند با طالبان وارد گفتگو شود، اما به آنها مشروعیت ندهد. “

وی همچنان گفته است که چین نقش خود را در مذاکرات صلح بازی می کند و روس ها و ایرانی ها نیز همین کار را می کنند.

این درحالی است که هفته گذشته آقای نور از جی شنکر، وزیرخارجه هند خواست که مذاکرات با طالبان را آغاز کند، کاری که گفته می شود دولت افغانستان از دهلی نو نیز خواسته است، اما وی گفت اگر مذاکرات شکست بخورد، شورشیان “دست برتر” خواهند داشت و این آزادی بیشتری به پاکستان خواهد داد.

نور گفت: “در آن زمان ، ما باید در كنار دولت افغانستان باشیم … اگر اوضاع چنین شود ، ما یک جبهه متحد در برابر طالبان خواهیم داشت.”

اخبار ویژه

سازمان ملل: جامعه جهانی یک میلیارد دالر به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۲۲سنبله) پس از نشست وزیران در ژنو اعلام کرد که اهدا کنندگان بین‌المللی متعهد به ارایه کمک بشردوستانه به ارزش بیش از یک میلیارد دالر برای حمایت از افغانستان شده‌اند.

گوترش گفت:” امروز تعهد کشورها برای کمک بشردوستانه به افغانستان به بیش از یک میلیارد دالر رسید. “

هفته گذشته، سازمان ملل متحد درخواست فوری برای ۶۰۶ میلیون دالر کمک به افغانستان را ارایه کرده بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین هشدار داد که احتمال فروپاشی اقتصادی در افغانستان بسیار جدی است.

گوترش پس از اجلاس وزیران در ژنو در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال سقوط کامل اقتصادی پس از تسلط امارت اسلامی وجود دارد، گفت: “سقوط اقتصادی افغانستان بسیار جدی است. در حال حاضر ظرفیت نقدینگی شبکه مالی افغانستان بسیار محدود است، به این معنی که تعدادی از فعالیت‌های اساسی اقتصادی را نمی‌توان انجام داد و همچنین مردم افغانستان به سختی می‌توانند پول نقد دریافت کنند. من فکر می‌کنم جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان مهم است. “

گوترش در ارتباط با حضور امارت اسلامی در لیست سازمان‌های هراس‌افگن گفت موضوع حذف امارت از لیست سازمان‌های هراس افگن بر عهده کشورهای عضو سازمان ملل است و دبیرخانه سازمان ملل در تصمیمات آن‌ها دخالت نخواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد که تعامل با امارت اسلامی برای رفع تعدادی از نگرانی‌ها در افغانستان، از جمله کمک‌های بشردوستانه، حقوق بشر و همچنین هراس افگنی بسیار مهم است.

دبورا لیون، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان روز پنج‌شنبه به شورای امنیت هشدار داد که مسدود کردن میلیاردها دالر از دارایی‌های بین‌المللی افغانستان برای دور نگه داشتن آن‌ها از دست امارت اسلامی بدون شک منجر به رکود شدید اقتصادی در این کشور خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا ۶۴ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان، شب گذشته (دوشنبه، ۲۳ سنبله) گفته که امریکا ۶۴ میلیون دالر دیگر را به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه این کشور به افغانستان، کمک می‌کند.

خلیلزاد در صفحه تویتر خود گفته ” ایالات متحده قاطعانه متعهد است که به کمک های بشردوستانه قوی خود برای مردم افغانستان ادامه دهد. مفتخریم که ۶۴ میلیون دالر دیگر کمک بشردوستانه را اعلام می کنیم.”

اداره توسعه بین المللی امریکا (USAID) در یک اعلامیه گفته است که این پول مربوط این نهاد و وزارت خارجه امریکا می‌باشد که توسط نهادهای سازمان ملل و نهادهای غیر دولتی مصرف خواهد شد.

 در اعلامیه این اداره آمده است: “این پول برای افغان‌های که مستقیما با ناامنی، درگیری، حوادث طبیعی و شیوع ویروس کرونا روبرو استند کمک خواهد شد.”

اعلامیه افزوده است که از این پول اضافی برای افغان‌های آسیب پذیر مواد غذایی، مراقبت‌های صحی، تغذیه، تجهیزات طبی، حفاظت، وسایل صحی و… فراهم خواهند شد.

اداره توسعه بین المللی امریکا افزوده که این نهاد یک تیم پاسخگو برای کمک به حوادث طبیعی در خارج از افغانستان راه اندازی کرده که بر بنیاد آن کمک‌های بشردوستانه امریکا رهبری خواهند شد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “این تیم که خارج از افغانستان است و با همکاران کار میکند تا کمک‌ها و برنامه‌ها برای پاسخگوی به این محیط نو ارایه کند.”

این در حالی است که ایالات متحده امریکا بزرگترین تمویل کننده کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است که تنها در سال روان میلادی ۳۳۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان ملل خواهان کمک فوری به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد در یک نشست فوق العاده در باره افغانستان خواهان کمک ۶۰۶ میلیون دالری به این کشور شد.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل وضعیت حقوق بشری در افغانستان را بحرانی گفته و هشدار داد که سقوط کامل اقتصاد افغانستان نتیجه فاجعه باری برای مردم خواهد داشت و کشورهای همسایه را نیز با خطر بی ثباتی رو برو خواهد کرد.

گوترش در این باره گفت:” جامعه بین المللی باید راه‌های را برای دسترسی پول نقد برای افغانستان باید پیدا کند تا اقتصاد این کشور نفس بکشد، سقوط جمعی نتایج فاجعه باری برای مردم خواهد داشت خطر بی ثباتی در کشورهای همسایه را نیز بیشتر خواهد کرد.”

قبل از این سازمان ملل متحد هشدار داده بود که بیش از ۱۸ میلیون انسان در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارد.

از این رو شورای امنیت سازمان ملل یک بار دیگر درخواست داده تا کشورهای جهان هر چه زودتر کمک‌های شان را که به بیش از ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسد برای رسیدگی به وضعیت بشری بیجا شدگان در افغانستان اختصاص دهند.

نمایندگان کشورها نیز تاکید کرده که فراهم آوری کمک‌های بشری به افغانستان زمینه گفتگو با دیگر بخش‌ها از جمله حقوق بشر و حقوق زنان را نیز فراهم خواهد کرد.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره گفت:” ما به نظارت خود از انتقال قدرت در افغانستان به گونه کامل ادامه می‌دهیم. ما باید به گونه دسته جمعی مردم افغانستان را کمک کنیم تا این بحران مهار شود. اما در حال حاضر اولویت ما باید وضعیت حقوق بشری باشد.”

 یانش کنارشیک، کمیشنر اتحادیه اروپا برای بحران، در این مورد گفت:”اتحادیه اروپا به گونه کامل متعهد به کمک برای مردم افغانستان است. ما به کمک‌‍های بیشتر خود ادامه می‌دهیم.”

این درحالی است که پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان هزارها تن نه تنها در داخل بلکه به کشورهای همسایه و جهان بی جاشدند.

اکنون صدها خانواده‌ها در مرز پاکستان در انتظار ورود به آن کشور استند.

اما پاکستان می‌گوید تا زمانیکه حکومت افغانستان مستحکم نشود در مورد سرنوشت این پناه جویان تصمیم گرفته نخواهد شد.

محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در این باره گفت:”ما نباید فراموش کنیم که میلیون‌های افغان در کشورهای میزبان پناهنده استند. مطابق به مسوولیت‌های اصلی جامعه بین المللی و تشریک مساعی جامعه میزبان باید حمایت شود.”

 افغان‌ها به‌ گونه فوری به غذا، دارو، خدمات بهداشتی، آب سالم و محافظت نیاز دارند.

سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها خواستار کمک‌های فوری برای ۱۱ میلیون نیازمند افغان تا پایان سال جاری میلادی شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است