Connect with us

خبرهای تازه

عدم اشتراک عبدالله عبدالله در جرگه مشورتی صلح

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۳۹۸)

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی، به رهبری عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت، با نشر خبرنامه ای می‌گوید که این دسته انتخاباتی در نشست زیر نام «جرگه مشورتی صلح» اشتراک نخواهند کرد.

در خبرنامه این دسته انتخاباتی آمده است؛ از چندی به این‌طرف برای برگزاری این نشست تصمیم گرفته شده و با موظف ساختن تعدادی، بخش‌هایی از مراحل تطبیقی آن نیز پیشرفته است، اما تیم ثبات و همگرایی، نه در سطح احزاب و شخصیت‌های شامل این تیم و نه در سطح حکومت، تا این مرحله طرف مشورت برای برگزاری چنین نشستی نبوده‌ است و در عین حال، دلایل قانع کننده برای این نشست را  نیز این دسته انتخاباتی سراغ ندارد.

همچنان، خبرنامه این دسته انتخاباتی، افزوده است که این نشست ممد به حل مشکلات موجود در کشور نمی‌باشد. در خبرنامه آمده است: “دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله اعلام می‌نماید که در نشست زیر نام «جرگه مشورتی صلح» اشتراک نخواهد کرد و این نشست را ممد به حل مشکلات موجود در افغانستان نمی‌داند”.

در همین حال مسوولان در کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح می گویند که شماری از سیاستگران بشمول آقای عبدالله، درباره برگزاری این جرگه ملاحظات جدی دارند وقرار است در روزهای آینده چهره های حکومتی وبیرون حکومتی دراین باره رایزنی کنند.

عمرداوودزی، رییس برگزاری این جرگه می‌گوید: “قرار است که درجریان همین هفته یک مجلس میان چهره‌های سیاسی درباره لویه جرگه مشورتی صلح برگزار شود که درآن موارد اختلافی حل خواهند شد.”

ظاهراٌ دیده می‌شود که رئیس اجراییه بیشتر به تلاش‌های امریکا و نشست بین الافغانی درقطر خوشبین است تا جرگه مشورتی صلح، آقای عبدالله در یک گفتگو با شبکه تلویزیونی «الجزیره» گفته است که طالبان بیشتر از هر زمان دیگر فرصت پیوستن به روند سیاسی را پیدا کرده اند.

آقای عبدالله، گفته است: “مردم افغانستان خواهان صلح در خاک شان هستند و ما و دولت افغانستان از ابتکار که ایالات متحده در زمینه صلح افغانستان روی دست گرفته است حمایت می کنیم و آرزو داریم که ما از راه این تلاش ها و دیگر تلاش های که در حال جریان است به صلح برسیم.”

افزون براین بسیاری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هم از این پیش به گونه هماهنگ گفته اند که به دلیل استفاده‌های انتخاباتی رییس جمهورغنی، از جرگه مشورتی صلح در آن شرکت نمی‌کنند.

احمد ولی مسعود، نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در این مورد اظهار می‌دارد: “این بزرگواران می خواهند که مسئله صلح را در انحصار خود داشته باشند و تلاش می‌کنند که از بحران بوجود آمده کریدت سیاسی بگیرند.”

جرگه مشورتی صلح به تاریخ نهم ماه ثور سال روان برای سه روز با هزینه ۵ میلیون دالر و با اشتراک ۳۵۰۰ تن از سراسر کشور برگزار خواهد شد. جرگه ای که رییس جمهورغنی، گفته است نتیجه آن راهبرد حکومت در گفتگوهای صلح با طالبان را تعیین خواهد کرد.

گزارش دهنده: شاهپور فرهمند

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending