Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله: کاستی‌های جمهوریت موضع حکومت را در مذاکرات صلح تضعیف کرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۷, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله، رییس شواری عالی مصالحه ملی امروز یک شنبه (۱۷حوت) می‌گوید که کاستی‌های جمهوریت موضع حکومت را در مذاکرات صلح با طالبان تضعیف کرده است.

آقای عبدالله که در نشست گرامی داشت از روز جهانی زن سخن می‌زد گفته است که پراکندگی که در سطح سیاسی افغانستان وجود دارد، بر خواست‌های مردم در روند صلح کمک نخواهد کرد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه گفت:” پراکندگی و متفرقی که در سطح سیاسی افغانستان وجود دارد در نشان دادن قوت در تمثیل اراده و خواست‌ها مردم افغانستان کمک نمی‌کند.”

عبدالله همچنان با اشاره به طرح تازه‌ی امریکا  تاکید می‌کند که نباید از مطرح شدن نظریات هراس داشت بل از این نظریات برای تسریع روند صلح کار گرفته شود.

آقای عبدالله گفت:” مطرح شدن نظریات باید خوف نداشته باشیم نظریات مطرح می‌شود باید رویش بحث شود در آن جستجو شود و چیزی که کمبود دارد اصلاح شود و اگر مشکلاتی وجود دارد، مشکلاتش برجسته شود.”

در این میان زنان افغان با انتقاد از کمرنگ بودن حضور شان در روند صلح افغانستان، می‌گویند که دیدگاه طالبان در برابر آنان تغییر نیافته است.

حبیبه سرابی، عضو هییت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان گفت:” نارام هستیم در پروسه صلح و دولت پس صلح  در روند صلح و حضور شان به حاشیه رفته .”

دادخواهی های زنان افغان برای حفظ دستاوردهای شان در روند صلح و دولت پس از صلح در حالی مطرح می‌شود که نگرانی‌ها از زیر پا شدن دستاوردهای انان در نظام آینده سیاسی بالا گرفته است.

درهمین حال، بانوی نخست در پیام تصویری به مناسب روز جهانی زن گفته است که بانوان افغانستان در ده سال پسین پیشرفت‌های خوبی داشته اند و همزمان با این، آنان خواستار تأمین صلحی استند که درآن دستاوردهای شان حفظ شوند.

قرار بود در مراسم بزرگداشت از روز جهانی زن در تالار لویه جرگه رییس جمهور و بانوی نخست حضور یابند، اما حضور نیافتند؛ آنچه که از سوی برخی بانوان بی‌حرمتی به زنان خوانده شده است.

در همین حال، حسینه صافی، سرپرست وزارت امور زنان از رسیدن گفتگوهای صلح به مرحله حساس سخن می‌زند و تأکید می‌کند که جامعه جهانی باید ضامن حفظ دستاوردهای بانوان در روند صلح باشد.

از سوی هم بانوان با ابراز نگرانی از وضعیت جاری در کشور می‌گویند که پول‌های کمک شده برای رشد بانوان در شهرها و روستا‌ها به گونه‌ی درست آن به مصرف نرسیده و هنوز هم بانوان در بخش‌های از کشور از حقوق اولیه‌ی شان آگهی ندارند.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است