Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله فهرست نامزد وزیرانش را به ارگ سپرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

فهرست نامزد وزیران سهم عبدالله عبدالله در کابینه، به کاخ ریاست جمهوری سپرده شده است. 

منابع نزدیک به آقای عبدالله اما می‌گویند روی تقسیم کرسی‌ها اختلاف‌های درون گروهی وجود دارد و برخی هم‌پیمانان رییس شورای عالی مصالحه با این فهرست موافق نیستند.

چهره‌های که در این فهرست به عنوان نامزد وزیر معرفی شده اند؛ مسعود اندرابی برای وزارت امور داخله، فضل احمد معنوی – وزارت عدلیه، انوارالحق احدی – وزارت زراعت، نوررحمان اخلاقی – وزارت مهاجران، محب الله صمیم – وزارت اقوام و قبایل، مصطفی مستور – وزارت دولت در امور صلح، معصومه خاوری – وزارت مخابرات، نثار احمد غوریانی – وزارت تجارت، منصور سعادت نادری – وزارت اقتصاد، بشیر احمد ته ینج – وزارت کار و امور اجتماعی، کنشکا ترکستانی – وزارت تحصیلات عالی، عباس بصیر – وزارت ترانسپورت و نجیب آقا فهیم، نامزد وزارت دولت در امور شهدا و معلولان.

منابع نزدیک به رییس شورای عالی مصالحه می‌گویند، جنبش ملی خواستار سه وزارت از سهم آقای عبدالله است و با این فهرست موافق نیست.

به گفته این منابع، جنبش ملی، بشیر احمد ته‌ینج را برای وزارت زراعت، قدرت الله ذکی را برای وزارت ترانسپورت و کنشکا ترکستانی را به وزارت مهاجران معرفی کرده، اما در فهرست نامزدان وزیران عبدالله عبدالله، این وزارت‌ها به این حزب واگذار نشده اند. اما برخی چهره های دیگر نزدیک به آقای عبدالله اختلاف های درون گروهی را رد می کنند.

از سوی هم اداره مستقل ارگان های محلی می گوید تاکنون ۱۱ والی تازه از سوی رییس جمهوری معرفی شده و این روند ادامه خواهد یافت.

ارگ و کاخ سپیدار به گونه‌ی رسمی درباره فهرست نامزد وزیران چیزی نمی‌گویند.

رویداد های اخیر

فرانسه بیش از ۳۰۰ تن را از افغانستان خارج کرد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه فرانسه روز گذشته (جمعه، ۱۲ قوس) گفته که بیش از ۳۰۰ افغان، شهروندان فرانسه و هالند را از افغانستان خارج کرده است.

این وزارت افزوده که ۲۵۸ افغان، ۶۰ شهروند هالند، ۱۱ شهروند فرانسه و شمار نامشخص افراد مرتبط به آن‌ها را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانسه گفته که قطر در خروج این افراد کمک کرده است.

به گفته‌ای وزارت خارجه فرانسه از دهم سپتمر  تاکنون حدود ۴۰۰ افغان و ۱۱۰ شهروند فرانسه را از کابل خارج کرده است.

این وزارت همچنان افزوده است که فرانسه و قطر به تاریخ دوم دیسمبر ماموریت بشردوستانه به هدف انتقال تجهیزات طبی، غذا و تدارکات زمستانی را به سازمان‌های بین‌المللی فعال در افغانستان انجام داده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیساریای عالی پناهندگان خواستار کمک بیشتر به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برای فراهم سازی کمک های بشردوستانه برای ۳.۵ میلیون نفر در افغانستان که به دلیل جنگ آواره شده اند، خواستار حمایت بیشتر شده است.

این سازمان در اعلامیه ای گفته است که این آوارگان با کمبود سرپناه، لباس های گرم، مواد سوخت و غذایی و نیز تجهیزات صحی مواجه هستند.

در اعلامیه آمده است: “بحران بشردوستانه در حال تشدید است. گرسنگی به سطح غیرقابل پیشبینی رسیده است. نزدیک بخ ۲۳ میلیون نفر که ۵۵ درصد نفوس افغانستان را در بر می‌گیرد، به گرسنگی مفرط مواجه است و نزدیک به ۹ میلیون آن در معرض خطر قحطی هستند.”

این سازمان همچنان بر تهیه مواد غذایی برای افراد آسیب پذیر در کشور، به عنوان یک اولویت تاکید کرده است.

بر اساس اعلامیه: “در این سال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حدود ۷۰۰ هزار نفر بی جا شده داخلی از اواسط ماه آگست به این طرف کمک کرده است. در حال حاضر، هر هفته به ۶۰۰ هزار نفر رسیدگی میکنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی یک دختر را از چنگ ربایندگان در بلخ نجات دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

نیرو های امنیتی در بلخ می گویند در یک عملیات مشترک توانسته اند یک دختر را از چنگ آدم ربایان نجات دهند.

سدره دختر ۹ ساله صبح روز سه‌شنب از مربوطات ناحیه سوم از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده بود.

نیروهای امنیتی میگویند که در این عملیات ۹ آدم را را نیز بازداشت شدند.

به گفته آنان در جریان عملیات، یکی از اختطافچیان کشته و مقدار از سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است