Connect with us

خبرهای تازه

عبدالله عبدالله: صلح منحصر به یک فرد و وزارت نیست؛ تمام مردم باید شامل پروسه صلح باشند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۳۹۸)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی از انحصار گرایی در روند صلح به شدت انتقاد دارد و میگوید که صلح منحصر به یک فرد نیست و یک وزارت نمی تواند کار صلح را به پیش ببرد و این یک امر ناسنجیده است. آقای عبدالله همچنان تاکید می ورزد که هیات مذاکره کننده با طالبان باید مردمی و به شمول اعضای حکومت باشد.

در روز های اخیر، اختلاف های جدی میان دو رهبر حکومت وحدت ملی بر سر صلح هر روز آفتابی تر می شود.

رییس جمهور هفته پیش تمامی صلاحیت های پیش برد مذاکرات صلح را به وزارت دولت در امور صلح واگذار کرد، که این تصمیم ظاهراً به  مزاج شریک قدرتش خوش نخورده است.

عبدالله عبدالله میگوید: “مردم افغانستان حق دارند در مورد صلح موضع‌گیری، بحث و گفتگو داشته و در گفتگوها شرکت کنند. تیم مذاکره‌کننده باید جامع باشد به شمول حکومت؛ اما به هیچ صورت یک وزارت نمی‌تواند کار صلح را در یک کشور به پیش ببرد .”

سیاسیون اما می‌گویند: اختلاف ها میان اشرف غنی و داکتر عبدالله می تواند روند صلح را صدمه بزند. این در حالیست که طالبان از سوی دیگر به آتش بس و خواست ارگ تن نمی دهند.

به نظر می رسد، ارگ مورد آتش بس از سوی طالبان را به عنوان خط سرخ ترسیم کرده است، ولی سپیدار به همین کاهش خشونت ها، که توافق امریکا و طالبان هم روی آن انجام شده، تاکید می ورزد، که این دو باور مخالف در روند صلح خوانده می شود.

باور ها بر این است که افغانستان در صحنه حساس سیاسی قرار دارد و هر نوع اختلاف سیاسی، تنش های لفظی و یا هم برخورد های جدی می تواند، روند صلح را در پرتگاه خطر قرار دهد. این اختلافات زمینه امتیاز گیری طالبان را در این روند نیز میتواند بیشتر سازد.

حالا که مذاکرات میان طالبان و امریکا با شتاب زدگی جریان دارد و قرار است ظرف دو هفته پس از امضای توافق، مذاکرات میان افغانها آغاز شود، ارگ  میگوید که هیات مذاکره کننده آماده است ولی ریاست اجرایی خبر می دهد که هیچ هیات مذاکره کننده یی وجود ندارد.

همزمان با بروز اختلافات میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی از تصمیم های اخیر رییس جمهور در پیوند به تغییر و تبدیلی های تازه ابراز نارضایتی کرده، آنرا یک جانبه میداند و میگوید که به خاطر حفظ ثبات سیاسی دست به کاری نزده است.

عبدالله عبدالله در نشست شورای وزیران، از ادامه کار حکومت وحدت ملی تا اعلام نتایج نهایی انتخابات سخن می زند، او میگوید که حکومت وحدت ملی پنج سال پیش بر مبنای یک توافق بمیان آمده و تا زمان اعلان نتایج انتخابات پابرجا خواهد بود.

این اختلافات اما اعضای مجلس نمایندگان را هم به ستوه آورده، طوری که آنان میگویند که نتایج نهایی انتخابات باید هر چه زودتر اعلام شود تا پایانی باشد بر این رقابت سیاسی.

 تنش های اخیر بین رییس اجرایی و رییس جمهور، نشان میدهد که اختلافات آنان عمیق‌ بوده و به‌ سادگی قابل حل نیستند. اما سوال اینجاست که این اختلافات بر سر چیست؟ پاسخ سیاسیون تنها یک کلمه است: “قدرت”.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending