Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله عبدالله از احتمال توافق سیاسی با غنی خبر داد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۲, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله از دستیابی به توافق‌هایی روی اصول، با اشرف غنی برای حل تنش های سیاسی خبر می‌دهد.

آقای عبدالله اطمینان می‌دهد که در مذاکرات سیاسی، ارگ و کاخ سپیدار به پیشرفت‌هایی دست‌ یافته‌اند و کار روی جزییات و نهایی‌سازی توافق میان دو طرف ادامه دارد.

عبدالله عبدالله در صفحه فیس‌بوک‌اش نبشته است: “در مذاکرات به پیشرفت‌های دست‌ یافته‌ ایم. روی اصول توافق‌هایی صورت گرفته است و اکنون کار روی جزییات و نهایی سازی توافق میان دو طرف ادامه دارد.”

در همین حال سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری در گفتگو با فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته است که اشرف غنی و عبدالله عبدالله تا چند روز دیگر به توافق سیاسی دست خواهند یافت و قرار است آقای عبدالله، رهبری شورای عالی مصالحه را به عهده بگیرد.

از سوی دیگر طرحی منسوب به عبدالله عبدالله زیر نام چارچوب توافق سیاسی همگانی شده است؛ ایجاد شورای عالی دولت با حضور رهبران سیاسی، تشکیل صدارت اجرایی با محوریت صلح و سپردن رهبری روند صلح به نخست‌ وزیر اجرایی، درشت‌ ترین بخش‌های طرح بوده است.

اما کاخ سپیدار گفته است که این طرح، چارچوب توافق سیاسی عبدالله عبدالله نیست.

در طرحی که تازه همگانی شده، از سپردن صلاحیت اجرایی و سهم پنجاه‌درصدی در حکومت برای عبدالله عبدالله هم‌چون فرد دوم کشور و سپردن رتبه مارشالی به جنرال دوستم نیز یاد شده‌ است.

پیشتر منابع در رهبری ثبات و همگرایی، موجودیت چنین موارد را در طرح آقای عبدالله، تایید کرده بودند‌.

تجارت

قالین‌ افغانستان در بازار جهانی به نام پاکستان عرضه می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

قالین افغانستان در اکثر بازار های جهانی به نام پاکستان به فروش می رسد.

عدم توجه به صنعت قالین در چند سال اخیر، باعث شده که میزان صادرات قالین دستباف افغانستان کاهش یابد، اما در این اواخر قالین افغانستان پس از بافت برای شست شو و پروسس به پاکستان انتقال پیدا می کند.

اما موضوع قابل نگرانی برای تولید کنندگان قالین این است که فرش افغانستان به نام پاکستان در بازار های جهانی به فروش می رسد؛ زیرا امکانات پروسس فرش در افغانستان نیست و این معضل فرصت فروش قالین افغانی را برای پاکستان در بازار های جهانی فراهم کرده است.

غلام علی میرزایی رییس شرکت تولیدی قالین میگوید: “صادرات قالین افغانستان در (از طریق) پاکستان بود که بعد از پروسس و شست به کشورهای اروپایی ، امریکایی و دیگر کشورها میرفتند.”

بازار قالین افغانستان این روز ها افت سنگین کرده است، و اگر وضعیت چنین دوام کنند سقوط کارخانه قالین در کشور پیش بینی می شود.

از این رو است که صنعت گران قالین از مسوولان می خواهند تا در بخش افزایش تولید و حمایت از این صنعت اقدام کنند.

به گفته کارشناسان، قالین افغانستان با داشتن طرح و رنگ مشخصی که دارد مدال عقاب طلایی رنگ را از آن خود کرده است. به همین دلیل در حال حاضر قالین افغانستان از لحاظ کیفیت و رنگ در نمایشگاه های مختلف دنیا مقام اول را دارد. اما در نتیجه نبود امکانات و وسایل شستشوی قالین، سبب کاهش صادرات آن شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

انفجار موتربمب در سومالی؛ دست کم ۸ نفر کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

انفجار یک موتر بمب گذاری شده در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری سومالی دست کم هشت کشته برجای گذاشت.

بر اساس گزارش ها یک موتر مملو از مواد انفجاری، کاروانی که به سوی کاخ ریاست جمهوری در موگادیشو، پایتخت این کشور میرفت را مورد هدف قرار داده است.

گفته میشود که در این رویداد دست کم هشت نفر کشته و ۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

عبدالفتاح الدین حسن، سخنگوی پولیس سومالی در محل انفجار به خبرنگاران گفته است که آمار تلفات ممکن است بالا برود چون شماری از قربانیان توسط اقارب شان انتقال داده شده اند.

 که ممکن است تلفات بیشتر باشد ، زیرا تعدادی از کشته ها و زخمی ها توسط نزدیکانشان منتقل شده اند.

محمد ابراهیم معلیمو، سخنگوی دولت سومالی گفته است که در میان کشته شدگان، حباق ابوکر مشاور امور زنان و حقوق بشر در دفتر محمد حسین روبل صدر اعظم این کشور نیز شامل است.

گروه الشباب وابسته به القاعده مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

چهار آدم ربا در هرات کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

مسوولان امنیتی هرات تایید میکنند که بامداد امروز(شنبه، ۳ میزان) چهار آدم‌ربا در ناحیه چهاردهم این شهر توسط نیروهای امارت اسلامی کشته شدند.

مولوی جلالی آمر حوزه چهاردهم امنیتی هرات میگوید که این گروه آدم ربا یک پدر و پسر را از ناحیه دوازدهم اختطاف و به ساحه حوزه چهارهم شهر انتقال داده بودند.

به گفته آقای جلالی، این چهار اختطافچی در پی درگیری با نیروهای امارت اسلامی کشته شدند.

به گفته‌ی مقام‌ها، پدر و پسر که اختطاف شده از چنگ آدم‌بایان نجات داده شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است