Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله عبدالله از آغاز بحث‌های جدی در گفتگوهای صلح خبر داد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، امروز ( سه شنبه، ۱۸ قوس) گفته است که قرار است بحث‌های جدی میان هئیت های گفتگو کننده صلح در دوحه فردا شروع آغاز میشود.

آقای عبدالله که در نشست خبری در کابل سخنرانی می کرد گفته است که تیم مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته با طالبان روی موارد آجندا بحث کرده است.

آقای عبدالله در ادامه افزود که:”امروز هئیت ها بحث‌های گروپی دارند و بحث‌های جدی فردا شروع میشود.”

آقای عبدالله بار دیگر تأکید کرده است گفتگوهای صلح در دوحه یک فرصتی است که در پس از سال ها به میان آمده است و باید از آن استفاده شود.

عبدالله میگوید:” برای نخستین بار یک فرصت برای صلح به میان آمده است، یک فرصت واقعی، اما این مربوط هر دو طرف میشود که از این استفاده کنند.”

عبدالله افزود:” صلح، اراده و فکر صلح میخواهد و به همین منظور ما از طرف مقابل (طالبان) میخواهیم که گام بزرگ را بردارد. من مطمیین استم که آنها پشیمان نخواهد شد، چون این تنها موضوع سیاسی نیست بلکی یک مسوولیت است.”

اما یک منبع به آریانا نیوز میگوید که حکومت افغان و طالبان در جریان سه روز گذشته بالای موارد آجندا بحث میکنند.

محمد نعیم وردک، سخنگوی گروه طالبان در قطر، گفت که این گفتگوهای ابتدایی بود و بحث روی موارد آجند به زمان بیشتر نیاز دارد.

این در حالی است که هفته گذشته طالبان و حکومت افغان بر سر طرزالعمل گفتکوهای صلح موافقه کردند که با واکنش‌های ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده.

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی برای اشتراک در نشست مسکو به روسیه رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

یک هیات بلندپایه امارت اسلامی افغانستان به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان برای اشتراک در نشست مسکو در باره افغانستان به روسیه رسیده اند.

سفارت روسیه در کابل گفته که است قرار است امروز یک نشست بین‌المللی در باره وضعیت افغانستان برگزار شود.

دریک اعلامیه‌ای این سفارت آمده است که:” اعضای فارمت مسکو بشمول افغانستان، روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند، کشورهای آسیایی مرکزی و دیگر کشورها دعوت شده اند.”

خبرنامه همچنان افزده است که دراین نشست شرایط افغانستان، از جمله وضعیت سیاسی داخلی، ضرورت برای تامین بازسازی کشور پس از اختلافات به مفهوم وسیع، غور و بررسی خواهد شد.

قرار است ۱۱ کشور در این نشست شرکت کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است