Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله: طالبان میز مذاکره را ترک کرده ‌اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۱, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی میگوید که گروه طالبان مذاکرات صلح را متوقف کرده و از مدتی به این سو هیچ مذاکره‌ای میان هیات‌های مذاکرده کننده صورت نگرفته است.

آقای عبدالله می‌گوید که هیچ فیصله ای در رابطه به روند صلح افغانستان در پشت پرده صورت گرفته نمی‌تواند و طالبان باید هر خواستی که دارند در میز مذاکره با هیات جمهوری مطرح کنند.

عبدالله عبدالله رییس شواری عالی مصالحه در نشست گشایش کمیسیون رسانه ها و آگاهی عامه شورای عالی مصالحه می‌گوید که گروه طالبان در دوحه میز مذاکره را ترک کرده اند و از مدتی به این سو هیچ مذاکره ای صلح صورت نگرفته است.

آقای عبدالله گفته است: ” اگر مساله تسریع روند است ما مسوولیت داریم. اما فعلا در موقعیتی قرار داریم که طرف مذکراه مذاکرات را قطع نکرده اما مذاکره در جریان نیست.”

با این حال، در این اواخر برخی سیاست‌گران بر شکل‌گیری حکومت موقت که طالبان هم در ساختار آن شامل باشند، تاکید کرده اند.

اما رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید، هیچ تجربه‌ای نشان نمی‌دهد که اگر روی ایجاد حکومت موقت در کشور توافق صورت گیرد، صلح تامین شود.

آقای عبدالله میگوید: “وقتی بحث حکومت موقت ایجاد می‌شود. قسما معلوم می‌شود که ما بحث حکومت موقت را ایجاد می‌کنیم در وضعیت خوب قرار می‌گیرم مساله صلح مساله یک شخص یا افراد نیست طالبان بیایند در میز مذاکره مشکلات خوده بگویند حکومت عبوری هدف نیست هدف یک آینده مطلوب مورد قبول همه باشد.”

در سوی دیگر شورای عالی مصالحه ملی با گشایش کمیسیون رسانه ها و آگاهی عامه در این شورا می خواهد تا همه یی مردم افغانستان در تمامی روند صلح کشور دخیل باشند.

طالبان تاکنون در باره چرایی ترک میز مذاکره چیزی نگفته اند. اعضای دفتر سیاسی و هیات مذاکره کننده طالبان در این اواخر به جای پرداختن به مذاکرات با هیات جمهوری اسلامی افغانستان، بیشتر سرگرم سر زدن به کشورهای منطقه اند.

رویداد های اخیر

فرانسه بیش از ۳۰۰ تن را از افغانستان خارج کرد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه فرانسه روز گذشته (جمعه، ۱۲ قوس) گفته که بیش از ۳۰۰ افغان، شهروندان فرانسه و هالند را از افغانستان خارج کرده است.

این وزارت افزوده که ۲۵۸ افغان، ۶۰ شهروند هالند، ۱۱ شهروند فرانسه و شمار نامشخص افراد مرتبط به آن‌ها را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانسه گفته که قطر در خروج این افراد کمک کرده است.

به گفته‌ای وزارت خارجه فرانسه از دهم سپتمر  تاکنون حدود ۴۰۰ افغان و ۱۱۰ شهروند فرانسه را از کابل خارج کرده است.

این وزارت همچنان افزوده است که فرانسه و قطر به تاریخ دوم دیسمبر ماموریت بشردوستانه به هدف انتقال تجهیزات طبی، غذا و تدارکات زمستانی را به سازمان‌های بین‌المللی فعال در افغانستان انجام داده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیساریای عالی پناهندگان خواستار کمک بیشتر به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برای فراهم سازی کمک های بشردوستانه برای ۳.۵ میلیون نفر در افغانستان که به دلیل جنگ آواره شده اند، خواستار حمایت بیشتر شده است.

این سازمان در اعلامیه ای گفته است که این آوارگان با کمبود سرپناه، لباس های گرم، مواد سوخت و غذایی و نیز تجهیزات صحی مواجه هستند.

در اعلامیه آمده است: “بحران بشردوستانه در حال تشدید است. گرسنگی به سطح غیرقابل پیشبینی رسیده است. نزدیک بخ ۲۳ میلیون نفر که ۵۵ درصد نفوس افغانستان را در بر می‌گیرد، به گرسنگی مفرط مواجه است و نزدیک به ۹ میلیون آن در معرض خطر قحطی هستند.”

این سازمان همچنان بر تهیه مواد غذایی برای افراد آسیب پذیر در کشور، به عنوان یک اولویت تاکید کرده است.

بر اساس اعلامیه: “در این سال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حدود ۷۰۰ هزار نفر بی جا شده داخلی از اواسط ماه آگست به این طرف کمک کرده است. در حال حاضر، هر هفته به ۶۰۰ هزار نفر رسیدگی میکنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی یک دختر را از چنگ ربایندگان در بلخ نجات دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

نیرو های امنیتی در بلخ می گویند در یک عملیات مشترک توانسته اند یک دختر را از چنگ آدم ربایان نجات دهند.

سدره دختر ۹ ساله صبح روز سه‌شنب از مربوطات ناحیه سوم از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده بود.

نیروهای امنیتی میگویند که در این عملیات ۹ آدم را را نیز بازداشت شدند.

به گفته آنان در جریان عملیات، یکی از اختطافچیان کشته و مقدار از سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است