Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله: تنش میان ارگ و عطا محمد نور در حال حل شدن است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۱, ۱۳۹۶)

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت از پایان کشیدگی ها میان ارگ و عطا محمد نور خبر می دهد و تاکید می ورزد که تا سال نو به این تنش ها نقطه پایان گذاشته خواهد شد.

آقای عبدالله به روز دوشنبه در نشست شورای وزیران سخن میزد گفت:”در این روز های آخر سال خوشحال هستیم مسائل به ارتباط ولایت بلخ در حال حل شدن است.”

رییس اجرایی در این نشست بار دیگر بر صلح پایدار و عادلانه پافشاری دارد در حالیکه تاکنون هیچ نشانه یی سبزی از طالبان درنیافته اند.

وی اظهار داشت: “پیام جمهوری اسلامی افغانستان و حکومت وحدت ملی تحقق آرزوی مردم برای رسیدن به صلح پایدار مورد استقبال مردم و جامعه بین المللی قرار گرفت که متاسفانه جواب که توقع میرفت نداریم.”

با نزدیک شدن بهار بار دیگر جنگ در گوشه های از افغانستان شدت گرفته است و نگرانی های امنیتی از اصلی ترین بحث در نشست شورای وزیران بود.

او تائید کرد که “در سه ولایت افغانستان خصوصاً در فراه، تخار و فاریاب و در یک بخشی از قندز ما تلفاتی از نیروهای امنیتی داشتیم.”

پیشتر از این ارگ نیز از توافق با عطا محمد نور سخن زده بود اما نزدیکان آقای نور با وجود تلاش های مکرر حاضر نشدند که در این مورد سخن بزنند.

گزارشگر: دیانا صمدی

اخبار ساحوی

بازداشت یکی از طراحان حمله بر زندان ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از بازداشت یک رهبر کلیدی داعش در ولایت کنر خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که نیروهای ویژه ارتش شب گذشته مسوول انتقال داعشیان خارجی از بیرون از کشور به افغانستان، بازداشت کرده اند.

در اعلامیه آمده است: “نیروهای کماندو در یک عملیات هدفمند در ولایت کنر، « محمد سعید» ولد « محمد افضل» یکی از قومندان های ظالم و مهم داعش را در ولایت کنر شب گذشته بازداشت کردند.”

این وزارت میگوید که فرد بازداشت شده مسوولیت انتقال «تروریستان خارجی» را با اعضای خانواده شان از بیرون از کشور به داخل افغانستان، برعهده داشته است.

اعلامیه گفته است که فرد بازداشت شده، “یکی از طراحان حمله اخیر تروریستی در شهر جلال آباد است.”

داعش گفته است که یازده جنگجوی این گروه به شمول چهار تاجیک، سه شهروند هند، سه افغان و یک پاکستانی شامگاه یکشنبه بالای زندان ننگرهار حمله کردند که در نتیجه ۳۰ تن کشته و۵۰ نفر زخمی شدند.

در جریان این حمله که ۱۸ ساعت به درازا کشید، صدها نفر از میان ۱۷۰۰ زندانی موفق به فرار شدند.

روز گذشته یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که ۸۰۰ که شمار زیاد آن داعشی اند، هنوز هم فراری اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت صحت: ده میلیون نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده ‌اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

بر بنیاد بررسی های وزارت صحت عامه۱۰میلیون تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

سرپرست وزیر صحت می‌گوید که این بررسی  در ۹ زون و در ۳۴ ولایت کشور، در میان ۱۱۵۰۰ شهروند کشور انجام شده است.

به گفته این وزارت ۳۱.۵ درصد کل نفوس که ۱۰ میشود می شود، به این بیماری دچار شده اند که اکنون شما زیاد آنان دوباره بهبود یافته اند.

جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت کشورمی‌گوید: “روند این بررسی ها را ۹ زون کشور در ۳۴ ولایت تقسیم کرده که با این حساب کابل یک زون و ۵۳ درصد کل نفوس این شهر مصاب به کرونا ولایت های شرقی ۴۲.۹ درصد، در ولایت مرکزی ۳۶.۳ درصد، در ولایات غربی ۳۴.۱ درصد، در ولایات شمال شرقی ۳۲.۴ درصد.”

وزارت صحت گفته است که بررسی های انجام شده در دوبخش از نظر سن و سال صورت گرفته است که در بخش نخست آزمایش ها روی کودکان ۵ تا ۱۷ سال و در بخش دوم روی افراد ۱۸ سال به بالا انجام داده اند.

یافته های این وزارت نشان می‌دهد که ۳۵.۲ درصد افراد با سن بالا، ۲۵.۳ درصد کودکان است.

همچنان بر بنیاد آمار نشر شده از سوی وزارت صحت در میان بزرگترها ۳۳.۹ درصد مردها و۳۷.۲ درصد زن‌ها به کرونا مصاب شده اند و در میان کودکان نیز ۲۴.۲ درصد پسر و ۲۶.۸ درصد دختر به کرونا مصاب شده اند.

سرپرست وزارت صحت عامه می گوید که بر اساس معیارهای جهانی اگر ۴۲ درصد نفوس یک کشور این بیماری را بگذراند، معافیت کتلوی ایجاد می شود که افغانستان به این معیار نرسیده و نیاز جدی است تا شهروندان همچنان توصیه های بهداشتی را رعایت کنند تا موج دوم این ویروس دامنگیر کشور نشود.

این در حالی است که وزارت صحت بر اساس آمار رسمی گفته است که حدود ۳۷ هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند که از این میان ۱۲۸۸ نفر جان باخته و ۲۵۵۵۶ نفر بهبود پیدا کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمک ۳۸۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان برای مبارزه با کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

هیات مدیره بانک جهانی، امروز یک بسته کمکی۳۸۰ میلیون دالری به افغانستان را تصویب کرد.

این نهاد گفته قرار است که این بسته مالی در راستای کاهش اثرات اقتصادی شیوع ویروس کوید-۱۹ بالای خانواده‌های آسیب پذیر افغان، حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه کننده‌ی مواد غذایی، و فراهم کردن حمایت های اضطراری برای دهقانان، به مصرف برسد.

در اعلامیه بانک جهانی آمده است که ۲۸۰ میلیون دالر امریکایی جهت تمویل پروژه کمک برای خانواده‌ها و  جوامع افغان متاثر از کوید-۱۹ اختصاص داده شده که این بسته کمک مالی شامل ۱۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کمک کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور های جهان است و ۱۲۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان که به نماینده‌گی از ۳۴ تمویل کننده بین المللی توسط بانک جهانی مدیریت می‌ گردد، میشود.

از این پروژه در حدود ۲.۹ میلیون خانواده در سراسر افغانستان مستفید خواهند شد. پروژه کمک برای خانواده‌ها و  جوامع افغان متاثر از کوید۱۹ متمم یک پروژه موازی دیگر است که زیر چتر برنامه میثاق شهروندی افغانستان عملی خواهد شد.

بانک جهانی گفته است که انتظار میرود که هر دو پروژه با هم، ۹۰ در صد خانواده‌های نیازمند و بی بضاعت را در سراسر کشور زیر چتر برنامه «دسترخوان ملی» دولت افغانستان تحت پوشش قرار دهند. در مجموع این دو پروژه در حدود ۴،۱ میلیون خانواده افغان را  که میزان در آمد روزانۀ شان ۲ دالر امریکایی یا کمتر از آن است، تحت پوشش قرار میدهد.

همچنان کمک مالی بلاعوض ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت تمویل پروژه کمک اضطراری به زراعت و تامین مواد غذایی است که این بسته مالی متشکل از ۵۵ میلیون دالر سهم اداره انکشاف بین المللی و  ۴۵ میلیون دالر سهم صندوق بازسازی افغانستان می باشد.

بانک جهانی گفته است که هدف این پروژه بهبود مصوونیت غذایی با افزایش محصولات غذایی محلی و تقویت زنجیره ‌های تجارتی عرضه مواد غذایی، به ویژه گندم منحیث غله اساسی برای بیشتر از ۷۰ در صد نفوس افغانستان، می‌باشد.

به همین گونه، این پروژه در محلات روستایی زمینه اشتغال زایی کوتاه مدت را  از طریق انکشاف و بازسازی زیربنا ها و تسهیلات زراعتی مانند ایجاد سیستم های آبیاری، فراهم خواهد کرد.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان میگوید: “به اثر شیوع  ویروس کووید-۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی ‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهاقین افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده اند، به کشت و  تولید مواد غذایی شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد. این کمک فرصت‌های اقتصادی را توسعه بخشیده و برای تعداد زیاد اهالی روستاها زمینه های اشتغال زایی را ایجاد خواهد کرد”.

این نهاد افزوده، قرار است که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از  طریق پروژه کمک اضطراری به زراعت و تامین مواد غذایی، روند توزیع اضطراری تخم گندم به دهاقین را آغاز کرده و کمک های تخنیکی مورد نیاز را برای متشبثین کوچک و متوسط جهت فراهم سازی خدمات مورد نیاز در زنجیره عرضه و تجارت محصولات زراعتی فراهم کند.

از طریق این پروژه زمینه های اشتغال زایی کوتاه مدت برای مردم محلات روستایی ایجاد خواهد شود که در نهایت اثرات ناگوار اقتصادی کووید-۱۹در روستا های افغانستان را به گونه نسبی کاهش دهد.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending