Connect with us

خبرهای تازه

عبدالله به اردوغان: طالبان هنوز «مانع اصلی» صلح است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۴, ۱۳۹۸)

عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور پس از چاشت دیروز(جمعه، ۱۳ ثور)  با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در شهر استانبول دیدار کرد.

ریاست اجراییه با نشر خبرنامه ای میگوید که دو طرف در این دیدار همکاری های دوجانبه، پروسه صلح افغانستان، انتخابات و سرمایه گذاری ها در دو کشور بحث و تبادل نظر کرده اند.

در خبرنامه آمده است: “رییس جمهور ترکیه در صحبت‌های خود گفت که افغانستان و ترکیه روابط و پیوندهای تاریخی و دیرینه دارند و صلح و ثبات در افغانستان برای ترکیه از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است.”

آقای اردوغان همچنان از آغاز به کار پارلمان جدید کشور استقبال کرد و آن را گامی در راه تحکیم «مردم‌سالاری» در افغانستان عنوان کرد.

رییس جمهور ترکیه همچنان بر ادامه همکاری های کشورش با حکومت و مردم افغانستان تاکید ورزیده و افزوده است: “ترکیه همیش در کنار مردم و حکومت افغانستان قرار دارد و ما به کمک‌ها و همکاری‌های خویش به شما همچنان ادامه می‌دهیم.

بر اساس خبرنامه، ترکیه از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان حمایت می‌کند و خواهان برقراری “صلح دایمی، عادلانه و قابل تطبیق در افغانستان می‌باشد و در این راستا بر اقدام و تصمیم مسوولانه همه طرف‌ها تاکید کرد.”

در همین حال ترکیه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری «آزاد و با اعتبار» در افغانستان حمایت و آن را گامی در مسیر «صلح و ثبات» در افغانستان و منطقه می‌داند.

همچنان آقای اردوغان خواهان گسترش و افزایش سرمایه گذاری ها و تجارت بین دو کشور شد، ” شرکت‌های ترکی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد. امیدواریم حکومت افغانستان در زمینه فراهم‌سازی سهولت‌های لازم به این شرکت‌ها همکاری نماید و ما آماده هستیم طبق نیازهای افغانستان سرمایه‌گذاری، صادرات و وارادات خویش را تنظیم نماییم.”

از سویی هم عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور روابط میان ترکیه و افغانستان را تاریخی،‌ دوستانه و استوار بر مشترکات و ارزش‌های دینی،‌ فرهنگی و تاریخی خواند و از ترکیه به عنوان یکی از متحدان استراتیژیک و دایمی افغانستان نام برد.

رییس اجرایی با قدردانی از حمایت ترکیه از تلاش‌ها برای دست‌یافتن به صلح در افغانستان به نیکی یاد کرد و طالبان را «مانع اصلی» برای دست یافتن به صلح خوانده است.

در خبرنامه آمده است: “تلاش‌های جدی از سوی ایالات متحده امریکا برای دست‌یافتن به صلح آغاز شده است. در این راستا مذاکرات میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان ادامه دارد. حکومت و مردم افغانستان به صلح عادلانه و پایدار متعهد اند. اما طالبان هنوز مانع اصلی صلح هستند چون به مذاکرات بین‌الافغانی همه شمول و رودررو با حکومت و مردم افغانستان آماده نیستند.”

در همین حال آقای عبدالله تاکید ورزیده است که حکومت افغانستان متعهد به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شفاف و با اعتبار است.

در خبرنامه آمده است: “رییس اجراییه از علاقمندی رییس جمهور ترکیه برای افزایش سرمایه‌گذاری و تجارت میان دو کشور استقبال کرد و آمادگی افغانستان را در این زمنیه اعلان نمود و وعده سپرد که گام‌های عملی در این زمینه از سوی وزارت‌ها و نهادی ذیربط به همکاری سفارت‌های دو کشور برداشته شود.”

آقای عبدالله افزوده است که افزایش مبادلات تجارتی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور گامی در مسیر اتصال و همگرایی منطقه‌یی خواهد بود.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending