Connect with us

اخبار ساحوی

عبدالله: به‌خاطر حفظ چوکی نباید خون‌های بیشتر در کشور ریخته شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۳, ۱۳۹۸)

 عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت و یک تن از نامزدان ریاست جمهوری، می‌گوید که صلح یک نیاز جدی است و نباید به‌خاطر حفظ و بقای کرسی قدرت، خون‌های بیشتر در افغانستان ریخته شود.

به ادامه کارزارهای انتخباتی، این نامزد ریاست جمهوری، که در جمع از هواداران اش در ولسوالی سروبی ولایت کابل سخن می‌گفت، تأکید می‌ورزد که این اظهارات، جز از پیکارهای انتخاباتی وی نیست و ادامه ناامنی‌ها در شهروندان کشور را به ستوه آورده است.

آقای عبدالله، می‌گوید: “موضع ما در قبال صلح روشن است و مناسب نمی‌دانیم برای حفظ چوکی یک دقیقه هم خون بریزد و به صداقت می‌گویم و گپ تبلیغاتی و کمپاینی نیست.”

در همین حال، رهبر دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در باره تصمیم ارگ در قبال صلح نیز اظهاراتی داشت.

آقای عبدالله، اظهار می‌افزاید: “رئیس جمهور می‌گوید که اگر سه ماه بعد از انتخاب شدن اش به حیث رئیس جمهور افغانستان موضوع صلح روشن شود بازهم می‌گوید که مردم تصمیم بگیرد و من رئیس جمهور منتخب استم.”

ازسویی هم، این نامزد ریاست جمهوری، تأکید می‌ورزد که موارد مذهبی برای مردم بسیار اساس و مهم است و رئیس جمهور غنی، باید این موارد را در اظهارات‌اش باید متوجه باشد.

آقای عبدالله، می‌گوید: ” دهم محرم نزدیک است و رئیس جمهور امام حسین را نواسه خدا گفته که عیاذ بالله و تا حال آن را تصحیح نکرده و مشوره من این است که در روزهای مذهبی متوجه سخنرانی‌های اش باشد و این یک مشوره نیک به رئیس جمهور است.”

از سویی هم، انوارالحق احدی،  رئیس اجرائیه دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» می‌گوید که چالش‌های زیادی در حکومت وجود دارد و رئیس جمهور غنی، تاحال نتوانسته به این چالش‌ها رسیده‌گی کند. آقای احدی، همچنان اظهار می‌دارد که حتی رئیس جمهور غنی، برای بقای قدرت تلاش می‌کند تا در آمدن صلح هم‌کار نباشد.

این گفته‌ها در حالی از سوی اعضای ارشد دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی اظهار می‌شود که از این پیش رئیس جمهور کشور، چندین بار تأکید کرده است که انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار می‌شود و هیچ مانعی در برابر این روند قرار گرفته نمی‌تواند.

گزارشگر: رفیع صدیقی

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط بالگرد ارتش در بغلان؛ دو خلبان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش در ولایت بغلان دو خلبان آن جان باختند.

وزارت دفاع کشور میگوید که این سانحه حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته در ساحه کپرک شهر پلخمری ولایت بغلان رخ داده است.

این وزارت مشکلات تخنیکی را عامل بروز این رویداد عنوان کرده است.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است: ” ساعت ۴:۳۰ امروز یک بال هلیکوپتر «MD530» قوای هوایی کشور در اثر مشکل فنی در ساحه ی «کپرک» شهر پلخمری ولایت بغلان سقوط کرد. در این حادثه متاسفانه، ۲ تن از پیلوت های قهرمان قوای هوایی کشور به شهادت رسیدند.”

این وزارت تاکید کرده است که چگونگی بروز مشکل تخنیکی این بالگرد را بررسی می کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفته است که این دو خلبان به نام های جگرن بسم الله و شهید دوم بریدمن فیصل بوده اند که مراسم تشییع جنازه ی پیکر آن امروز در کابل برگزار شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending