Connect with us

اخبار ویژه

عبدالله: اگر از فرصت تاریخی فعلی استفاده معقول صورت نگیرد بحران جاری تشدید می‌یابد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 28, 2020)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در سفرش به اسلام آباد هشدار می دهد که اگر از فرصت پیش آمده صلح استفاده نشود بحران کنونی در افغانستان تشدید می شود.

آقای عبدالله تاکید می ورزد که کندی گفتگوهای صلح و بلند بودن سطح خشونت ها تلاش های صلح را ضربه خواهد زد.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر آقای عبدالله به نشر رسیده آمده است که رییس شورای عالی مصالحه ملی در دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان تاکید کرده است که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان صلح و ختم جنگ هستند، “اما افغانستان امروز با سال‌های ۲۰۰۱ تغییر کرده و ما متعهد به حمایت از دست‌آوردهای ملی هستیم.”

در اعلامیه آمده است که آقای عبدالله “از پاکستان به خاطر تشویق طالبان برای شرکت در گفتگوهای صلح تشکر کرده و علاوه کردیم که مذاکرات صلح به کندی پیش می‌رود و متأسفانه میزان خشونت ها در این اواخر افزایش یافته که به ضرر تلاش‌های صلح است.”

آقای عبدالله به مقام های پاکستانی گفته است که تروریزم تهدید مشترک برای همه کشورهای منطقه است.

در اعلامیه آمده است: “تامین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان می‌تواند به سود و منفعت همۀ کشورهای منطقه و همسایه بیانجامد.”

از سوی هم وزیر امور خارجه پاکستان گفته است که سفر آقای عبدالله به پاکستان روابط میان دو کشور را وارد مرحله تازه‌یی می‌سازد و “نیاز است فصل نوی را در روابط دو کشور بگشاییم.”

شاه‌محمود قریشی با تاکید بر احترام به استقلال و حاکمیت ملی افغانستان گفته است: “پاکستان به عدم مداخله در امور داخلی افغانستان متعهد است و از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند. وی افزود: صلح در افغانستان صلح در پاکستان است و ما باور داریم که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و یگانه راه‌ حل معقول، گفت‌وگو و مذاکره است.”

آقای قریشی مذاکرات دوحه را تاریخی خواند و تاکید کرد که باید از این فرصت استثنایی استفاده خوب صورت گیرد.

وی علاوه کرده است: “پیشرفت‌هایی در مذاکرات صورت گرفته و این پیشرفت ها باید باعث کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس سراسری گردد.”

آقای قریشی گفته است: “من در همین اتاق با نمایندگان طالبان دیدار داشتم و به آنها گفتم که صلح بازنده‌ ندارد.”

وزیر خارجه پاکستان همچنان تاکید کرده است که نباید از خاک پاکستان و افغانستان علیه یک‌دیگر استفاده شود و “در این مورد اراده سیاسی وجود دارد.”

اخبار ویژه

ادامه عملیات در هلمند؛ ولسوال نام‌نهاد طالبان کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

در جریان یک عملیات نیروهای افغان در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند به شمول ولسوال نام‌نهاد طالبان برای این ولسوالی دست کم ۳۸ جنگجوی طالبان کشته شدند.

دفتر رسانه‌ای ولایت هلمند در اعلامیه ای گفته است که در عملیات پاکسازی نیروهای افغان در راه لشکرگاه-نادعلی «ملا شاولی» ولسوال نام‌نهاد طالبان برای نادعلی کشته شده است.

در همین حال وزارت دفاع کشور در اعلامیه ای گفته است که ملا شاولی در یک حمله هوایی در این ولسوالی کشته شده است.

به گفته این وزارت، شاولی جنگ علیه نیروهای افغان را در شماری از مناطق هلمند رهبری میکرده است.

در اعلامیه آمده است: ” قوای هوایی امروز یک مخفی گاه طالبان را در ولسوالی نادعلی هدف قراردادند که در نتیجه «ملاشاه ولی» کسی که جنگ طالبان را در «چاه انجیر» و «باباجی» رهبری می کرد، همراه با ۳ تن از جنگجویانش کشته شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در مورد کشته شدن شاولی چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گفتگوی اتمر و قریشی در مورد نقش پاکستان در روند صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، تیلفونی در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

وزارت خارجه کشور در اعلامیه ای گفته است: “آنها در مورد آخرین پیشرفت ها در گفتگوهای صلح افغانستان و همکاری های مشترک در این راستا به ویژه نقشی که پاکستان برای از سر گیری مذاکرات و حل چالش ها فرا راه آن، کاهش خشونت و آتش‌بس فراگیر، میتواند بازی کند، گفتگو کرده اند.”

این فراخوان در حالی است که خشونت در سراسر کشور افزایش یافته و مذاکرات صلح در دوحه متوقف شده است.

روز سه‌شنبه نیز چهار عضو هیات مذاکره کننده حکومت به کابل برگشتند که پرسش هایی در مورد آینده این مذاکرات را ایجاد کرده است.

از ۱۲ سپتامبر سال روان میلادی تا به امروز هیات های مذاکره کننده حکومت و طالبان ۱۰ بار با هم دیدار داشته اند اما به دلیل اختلاف نظر در مورد برخی از موارد فقط در وضع قوانین اساسی، پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های جنگ خواسته است آتش‌بس فوری اعلام کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

سازمان همکاری‌های اسلامی روز گذشته (سه شنبه، ۶عقرب) از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواست که خشونت‌ها را کاهش داده و با اعلام آتش‌بس فوری، برای موفقیت گفتگوهای صلح میان افغان‌ها متوقف شده، تمرکز کنند.

این سازمان، گفتگو را تنها راهی برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان دانسته است.

یوسف بن احمد العثمین دبیر کل این سازمان با محکوک کردن حمله پسین در کابل که منجر به تلفات زنان و کودکان شده، از تمام جوانب خواسته است که خشونتها را کاهش دهند، یک آتش‌بس فوری را اعلام کنند و به گفتگو بپردازند و این تنها راه دستیابی به صلح فراگیر و صلح پایدار در افغانستان است.

همچنان دبیر کل این سازمان در این اعلامیه ای به ابتکارات و تلاش‌های این سازمان برای تامین صلح پایدار به رهبری و مالکیت افغان‌ها اشاره کرده است.

افزون بر این، او قطعنامه‌های تصویب شده در نشست‌های اسلامی و شورای وزیران خارجه و همچنان بیانیه‌ی کنفرانس بین المللی علما در مکه را که خواستار گفتگو و صلح بر اساس ارزش‌های اسلامی در افغانستان شده بودند، با اهمیت خوانده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending