Connect with us

اخبار ویژه

عبدالله: افغانستان و پاکستان برای مبارزه با تهدیدهای مشترک کار کنند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 29, 2020)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، امروز(سه‌شنبه، ۸ میزان) در سخنرانی در انستیتیوت مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد گفت که افغانستان و پاکستان با تهدیدهای مشترک از جمله افراط‌گرایی، هراس‌افگنی و ویروس کرونا روبرو اند.

در اعلامیه شورای عالی مصالحه ملی آمده است که آقای عبدالله آغاز مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان را یک فرصت تاریخی و مهم عنوان کرده و گفته است که از این فرصت باید برای پایان بخشیدن به جنگ و تامین صلح پایدار و باعزت در داخل و بیرون افغانستان استفاده شود.

آقای عبدالله تاکید کرده است که افغانستان به هيچ گروه هراس افگنی اجازه نمی‌دهد تهديدی برای ملت‌های ديگر خلق کنند.

وی افزوده است:  “اکنون فرصت آن رسیده تا ملت‌های ما در انتخاب‌های استراتیژیک خود تجدید نظر نمایند؛ چشم‌اندازه‌ تازه‌ای را به معرفی بگیرند؛ مشکلات و منافع مشترک را به بحث بگیرند و این را بدانند که صلح و ثبات در افغانستان یا در هر کشوری در جغرافیای جنوب و مرکز آسیا می‌تواند پیامدهای مثبتی برای همسایگان و همگرایی منطقه‌ای داشته باشد.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرده است: “ما مسوولیت داریم تا در راه ایجاد اجماع و سازمان‌دهی تلاش‌های مشترک برای تقویت آشتی ملی و پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان از طریق یک راه حل سیاسی عادلانه، فراگیر و با عزت تلاش نماییم. برای انجام این کار، این اصل را نیز نباید فراموش کنیم که افغانستان امروز افغانستان ۱۹۹۶ یا ۲۰۰۱ نیست. افغانستان امروز جوان و متکثراست.”

در همین حال در این نشست شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان با تاکید بر پشتیبانی کشورش از مذاکرات صلح گفت که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد، “تنها راه و بهترین راه برای پایان وضعیت کنونی در افغانستان، دست‌یابی به یک توافق سیاسی است.”

آقای قریشی با بیان اینکه اسلام‌آباد به استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان احترام و باور دارد، تصریح کرد که تنها افغان‌ها می‌توانند در مورد آینده کشور شان تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه پاکستان ابراز کرد که برای گسترش تجارت و ترانزیت در منطقه، اتصال آسیای جنوبی به آسیای مرکزی و توسعه و رشد اقتصادی میان کشورها و ملت‌های منطقه، تامین صلح و ثبات در افغانستان ضروری است.

آقای قریشی با تاکید بر احترام و درک متقابل در روابط میان دو کشور گفت: “سفر رییس شورای عالی مصالحه به اسلام‌آباد یک پیشرفت مهم در روابط میان دو کشور است و باید با انتباه از تجارت گذشته به گشودن فصل تازه در روابط میان اسلام‌آباد و کابل تمرکز کنیم.”

اخبار ویژه

گفتگوی اتمر و قریشی در مورد نقش پاکستان در روند صلح افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، تیلفونی در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

وزارت خارجه کشور در اعلامیه ای گفته است: “آنها در مورد آخرین پیشرفت ها در گفتگوهای صلح افغانستان و همکاری های مشترک در این راستا به ویژه نقشی که پاکستان برای از سر گیری مذاکرات و حل چالش ها فرا راه آن، کاهش خشونت و آتش‌بس فراگیر، میتواند بازی کند، گفتگو کرده اند.”

این فراخوان در حالی است که خشونت در سراسر کشور افزایش یافته و مذاکرات صلح در دوحه متوقف شده است.

روز سه‌شنبه نیز چهار عضو هیات مذاکره کننده حکومت به کابل برگشتند که پرسش هایی در مورد آینده این مذاکرات را ایجاد کرده است.

از ۱۲ سپتامبر سال روان میلادی تا به امروز هیات های مذاکره کننده حکومت و طالبان ۱۰ بار با هم دیدار داشته اند اما به دلیل اختلاف نظر در مورد برخی از موارد فقط در وضع قوانین اساسی، پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری‌های اسلامی از طرف‌های جنگ خواسته است آتش‌بس فوری اعلام کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

سازمان همکاری‌های اسلامی روز گذشته (سه شنبه، ۶عقرب) از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواست که خشونت‌ها را کاهش داده و با اعلام آتش‌بس فوری، برای موفقیت گفتگوهای صلح میان افغان‌ها متوقف شده، تمرکز کنند.

این سازمان، گفتگو را تنها راهی برای دستیابی به صلح و سازش در افغانستان دانسته است.

یوسف بن احمد العثمین دبیر کل این سازمان با محکوک کردن حمله پسین در کابل که منجر به تلفات زنان و کودکان شده، از تمام جوانب خواسته است که خشونتها را کاهش دهند، یک آتش‌بس فوری را اعلام کنند و به گفتگو بپردازند و این تنها راه دستیابی به صلح فراگیر و صلح پایدار در افغانستان است.

همچنان دبیر کل این سازمان در این اعلامیه ای به ابتکارات و تلاش‌های این سازمان برای تامین صلح پایدار به رهبری و مالکیت افغان‌ها اشاره کرده است.

افزون بر این، او قطعنامه‌های تصویب شده در نشست‌های اسلامی و شورای وزیران خارجه و همچنان بیانیه‌ی کنفرانس بین المللی علما در مکه را که خواستار گفتگو و صلح بر اساس ارزش‌های اسلامی در افغانستان شده بودند، با اهمیت خوانده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل حمله انتحاری بر مرکز آموزشی در کابل را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله روز شنبه که در آن دست کم ۲۴ نفر جان باختند را محکوم کرده و آن را یک «حمله وحشیانه هراس افگنانه و ناجوانمردانه» توصیف کرده است.

در این حمله ده‌ها نفر دیگر زخم برداشتند و مسوولیت آن را نیز گروه داعش به عهده گرفته است. بیشتر قربانیان این رویداد دانش آموزان پیش کانکوری بوده اند.

شورای امنیت سازمان ملل، “نگرانی عمیقش اش از ادامه سطح بالای خشونت و نیز وضعیت امنیتی به ویژه تلفات غیرنظامی، را ابراز و بر تلاش مداوم برای کاهش خشونت تاکید کرده است.”

شورای امنیت همچنان بر خواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای آتش‌بس جهانی تاکید کرد.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است: “اعضای شورای امنیت بار دیگر تاکید کردند که هراس افگنی در تمام اشکال و مظاهر آن یکی از جدی ترین تهدیدات صلح و امنیت جهانی است. هدف قرار دادن عمدی كودكان و مراكز آموزشی به ویژه چنین حمله ای انزجار آور و نفرت انگیز است و باید محكوم شود.”

بر اساس اعلامیه: “این شورا همچنین بر ضرورت پاسخگویی مرتكبان، سازمان دهندگان، تمویل کنندگان و حامیان مالی چنین اقدامات هراس افگنانه مذموم و محاکمه شدن عاملان آن، تاکید کرد.”

آنان همچنان از همه کشورها خواستند که مطابق با تعهدات شان بر اساس قوانین بین المللی و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت، در این زمینه با دولت افغانستان و سایر مقامات مربوطه همکاری فعال داشته باشند.

در این اعلامیه آمده است: “اعضای شورای امنیت مجددا تاكید كردند كه هرگونه اقدام تروریستی صرف نظر از انگیزه آنها در هر كجا، هر زمان و توسط هر كسی، جرم پنداشته شده و غیرقابل توجیه است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending