Connect with us

رویداد های اخیر

طرح سه بخشی رییس‌جمهور غنی برای صلح افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۵, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در نشست استانبول یک نقشه راه سه بخشی را که در آن بر توافق با طالبان و اعلام آتش بس قبل از انتخابات زود هنگام تاکید شده با شرکت کنندگان این نشست شریک خواهد کرد.

این در حالی است که امریکا به همکاری سازمان ملل متحد تلاش‌ها برای تسریع روند صلح افغانستان و ایجاد زمینه توافق میان حکومت و طالبان را افزایش داده است.

رویترز بر اساس اسناد گزارش کرده که در مرحله نخست این نقشه راه بر اجماع در مورد راه حل سیاسی و اعلام آتش بس تحت نظارت سازمان ملل تاکید کرده است.

در مرحله دوم این نقشه راه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و استقرار “دولت صلح” و همچنان ترتیبات اجرایی برای تاسیس یک سیستم جدید سیاسی بحث شده است.

مرحله سوم این طرح شامل بحث‌ها در باره چارچوب قانون اساسی و مدغم کردن مجدد آوارگان می‌باشد.

در کنار این مقام‌های افغان میگویند که رییس جمهور غنی برای بار دیگر نامزد انتخابات زود هنگام در کشور نخواهد بود.

یک مقام ارشد حکومت افغان به رویترز گفته است که آقای غنی این نقشه راه را با شماری از کشورهای خارجی نیز شریک کرده است.

این در حالی است که منابع به آریانانیوز میگویند که نشست استانبول به تاریخ ۲۷ ماه حمل برگزار میشود.

تاکنون در باره آجندای این نشست رایزنی‌ها میان طالبان حکومت افغان و مقام‌های امریکایی ادامه دارد.

پیش از این گروه طالبان هشدار داده بود که اگر تمامی نیروهای خارجی تا اول ماه می از افغانستان خارج نشوند این گروه حملات خود بالای نیروهای خارجی را از سر خواهد گرفت.

اما یک مقام ارشد حکومت افغان به رویترز گفته که طالبان برای تمدید مهلت اول ماه می آماده بودند، اما میخواستند در بدل این مهلت هزاران زندانیان این گروه رها شوند.

محمد نعیم، سخنگوی گروه طالبان در قطر، گفته است که چنین پیشنهادی از سوی طالبان صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، جوبایدن رییس جمهوری امریکا، گفته بود که خروج همه نیروهای خارجی تا اول ما می به لحاظ فنی مشکل است.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending