Connect with us

تجارت

طرح تازه وزارت مخابرات برای جذب سرمایه گذاری در کشور

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۷)

وزارت مخابرات و فناوری می گوید برای جذب سرمایه گذاری های بیشتر آمادگی های لازم روی دست گرفته شده است.

سید احمد شاه سادات سرپرست این وزارت می گوید برای بخش خصوصی راهکار موسوم به دستیابی باز را روی دست گرفته اند که تا سه سال آینده زمینه برای سرمایه گذاری حدود دو میلیارد دالر در بخش مخابرات مساعد می شود.

آقای سادات گفت:”در مخابرات دو اعشاریه شش میلیارد دالر سرمایه گذاری شده است و به اساس راهکار های تازه زمینه برای حدود سه میلیارد دالر سرمایه گذاری دیگر مساعد می شود.”

در همین حال برخی از آگاهان اقتصادی برای بهبود در بخش مخابرات طرح های را ارایه می کنند.

 سید مسعود، استاد دانشگاه بیان داشت:”سرمایه گذاری در بخش مخابرات یک نیاز است و باید زمینه سازی صورت گیرد.”

مسوولان وزارت مخابرات و فناوری همچنان می گویند تلاش دارند تا در زمینه بهبود خدمات مخابراتی نیز کار های را انجام دهند.

تجارت

دیدبان شفافیت: میلیون‌ها دالر از درآمدهای گمرک‌های افغانستان حیف و میل می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

یافته های دیدبان شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که کارمندان آلوده با فساد گمرک‌ها، زورمندان محلی و چهره‌هایی در دولت درآمدهای گمرک‌ها را حیف و میل می‌کنند.

بر بنیاد یافته‌های مقام‌های محلی ده محموله با یک نمبر پلیت موتر از این گمرک بدون محصول کشیده می‌شود و روزانه نزدیک به صد محموله هم محصول نمی‌شوند.

غلام هاشم، عضو شورای ولایتی ولایت هرات میگوید: “ده موتر بار با یک نمبر پلیت و یک برنامه از گمرک کشیده می شود. موترهای اضافه تناژ تا صد موتر روزانه، تانکرهای تیل اضافه تناژ از گمرک کشیده می‌شد.”

سرپرست گمرک اسلام قلعه‌ هم بر فساد گسترده در این گمرک مهر تایید می‌زند.

مصطفی حکیمی، سرپرست گمرک هرات میگوید: “تهدیدات زورمندان و مافیا به حدی زیاد است که کار قانونی صد فیصد نمی تواند آنجا بشود، کار بالای کارمندان به زور اجرا می شود و حتی برخی کارمندان به شمول مدیر منابع بشری لت و کوب شده اند.”

والی هرات می‌گوید، از سه میلیون افغانی محصول یک محموله، تنها ۳۰ هزار افغانی محصول پرداخته می‌شود.

احمد وحید قتالی، والی هرات گفته است: “در هفت موتر تشریح شده، هفت آن ها بار غیرقانونی، اضافه بار، تزویر و تغییر جنس در این‌ها هویداست.”

یافته‌های دید‌بان شفافیت افغانستان از گمرک‌ها حاکی از حیف و میل میلیون ها دالر عواید گمرکی است.

ناصر تیموری، پژوهشگر این نهاد میگوید: “سالانه میلیون ها دالر از عواید گمرکی افغانستان در اثر این که افراد آلوده با فساد در گمرکات وجود دارد و مداخله زورمندان محلی و افراد داخل دولت استند، حیف و میل می شود.”

وزارت مالیه نیز وجود فساد در گمرک ها را تایید کرده است.

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه میگوید: “مساله فساد در این شک نیست که موجود است اما ارقامی که ارایه شده منتظر استیم که والی صاحب دریافت های خود را با ما شریک کند تا بدانیم که والی صاحب بر اساس کدام بررسی به این ارقام دست یافته است.”

دیدبان شفافیت می‌گوید، تقرری‌های غیرشفاف و غیررقابتی در گمرک‌ها، این ساختار را فسادزا ساخته‌ است.

فرید احمد، سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری میگوید: “تاکنون تمام استخدام ها در گمرک ها از سوی وزارت مالیه صورت گرفته و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری هیچ نقشی نداشته است. اما به دستور رییس جمهور قرار است پست های گمرک‌ها به رقابت آزاد گذاشته شوند.”

وزارت مالیه هرچند می‌گوید با گذاشتن اسکنرها در گمرک‌ها برای فسادزایی کار شده اما منابع می‌گویند در برخی گمرک‌ها اسنکرها از بهر معافیت محصول، غیرفعال نگهداشته می‌شوند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امضای تفاهم‌نامه‌ی پنج پروژه انکشافی میان افغانستان و هند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

تفاهم نامه‌ی پنج پروژه انکشافی به ارزش ۲.۶ میلیون دالر میان وزارت های اقتصاد، تحصیلات عالی ، معارف و سفیر هند مقیم در افغانستان به امضا رسید.

وزارت های اقتصاد، تحصیلات عالی، معارف و سفیر هند در افغانستان برای امضای تفاهمنامه پنج پروژه  انکشافی به ارزش ۲.۶ میلیون دالر نشستی را به روز یکشنبه برگزار کردند که بر بنیاد این تفاهم قرار است سه مکتب و دو دانشگاه در چهار ولایت کشور اعمار گردند.

در این تفاهم نامه اعمار دو مکتب  در ولایت بدخشان و یک مکتب در ولایت نورستان،  و اعمار جاده های دانشگاه طبی کاپیسا و تعمیر تدریسی ولایت فراه در نظر گرفته شده است.

 

عبدالسبحان رووف معین اداری و مالی وزارت معارف افغانستان گفته است: “ارزش اعمار این مکتب ها ۹۰۰ هزار دالر است که در ولایت های بدخشان و نورستان است.”

عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی میگوید: “هر چه زودتر این پروژه ها از سوی وزارت اقتصاد در کشور تطبیق شود.”

وینی کمار سفیر هند در افغانستان می گوید که راه اندازی این پروژه ها از سوی این کشور برای افزایش ظرفیت دانش آموزان و دانشجویان در افغانستان اثر گذار است.

آقای کمار گفته است: “هند در افغانستان تنها کار فزیکی نکرده است در قسمت ظرفیت سازی جوانان نیز همکاری کرده که خودشان پروژه هایی را بسازند.”

از سال ۲۰۰۵ تا کنون ۴۰۰ پروژه انکشافی را کشور هند در همکاری با وزارت اقتصاد در کشور عملی کرده است و این کشور تعهد می کند که در دراز مدت افغانستان را در بخش های گوناگون کمک خواهد کرد.

 

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روابط بازرگانی شان را گسترش می‌دهند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روی یک کمیته ی مشترک از بهر گسترش روابط بازرگانی و حمل و نقل توافق کرده اند.

در نشست مجازی که میان رهبران این سه کشور برگزار شده بود هر سه رهبر در مورد کمیته مشترکی که بتواند در راستای اتصال منطقه یی، انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت فعالیت کند باهم گفتگو کردند.

در نشست سه جانبه میان اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، قربان قلی بیردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان و الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان که به گونه مجازی برگزار شده بود، هر سه رهبر روی همکاری های بازرگانی با همدیگر گفتگو کرده و به پیشنهاد رییس جمهوری آذربایجان روی تشکیل یک هیات مشترک که شامل وزیران ترانسپورت و دیگر مقام های سه کشور می شود با هم توافق کردند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از پیشنهاد رییس جمهور آذربایجان برای تشکیل هیات مشترک سه کشور استقبال کرد.

 

در این نشست، رییس جمهور ترکمنستان از طرح بندر اقینه و تورغندی برای انتقال بهتر کالاهای بازرگانی پشتیبانی کرد

اشرف غنی رییس جمهوری کشور گفت: “اولین مورد استقبال از پیشنهاد رییس جمهور الهام علی‌اف است که کمیته مشترک کاری در سطح مقام‌های ترانسپورت این سه کشور و مقام‌های دیگر وزارت‌های مرتبط ایجاد شود. ريیس جمهور بیردی محمداف نیز از آن پشتیبانی می‌کند.”

آقای غنی در این نشست از طرح توسعه خط آهن در خاک افغانستان نیز خبر داد و گفت که این کشور برای انکشاف اقتصادی از ۴ هزار تا ۶ هزار کیلومتر خط آهن نیاز دارد و همکاران بین‌المللی برای همکاری در این بخش ابراز آمادگی کرده اند. ترکمنستان برای داد و ستد تجارتی با افغانستان، شبکه خط آهن را تا بنادر آقینه و تورغندی توسعه داده است؛ بنادر که حکومت افغانستان می‌خواهد به بندرهای معیاری مبدل شود.

اشرف غنی افزود: “ما در افغانستان هشت بندر خشکه را بوجود خواهیم آورد. امریکا به خاطر کمک در بخش تضمین های مالی آماده است”.

 در گذشته افغانسان در زمینه داد و ستد بازرگانی با دنیا، بیشتر متکی به بندر کراچی پاکستان بود. با گشایش بندر چابهار ایران و باز شدن مسیرهای تازه ترانزیتی از طریق کشورهای آسیای میانه، افغانستان طی سال های اخیر توانسته است که اتکای خود به بندر کراچی را کاهش دهد.

به خواندن ادامه دهید

Trending