Connect with us

اخبار ساحوی

طالبان ۲۰ روستا در بغلان را تصرف و دو نفت‌کش را نیز به آتش کشیدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۳۹۸)

طالبان مسلح صبح امروز(دوشنبه، ۲۴ سرطان) ساحه یرَم علیا در ولسوالی جلگه‌ی ولایت بغلان را که بیش ۲۰ روستا دارد بدون درگیری در کنترول خود در آورده اند.

محمد سرور اکبری ولسوال جلگه ولایت بغلان سقوط این محله به دست طالبان را تایید میکند و اما تاکید دارد که در کنار مقاومت و ایستادگی نیروهای پولیس این ولسوالی، نیاز است که قوای بیشتر از مرکز بغلان با آنان هماهنگ شود تا مانع پیشروی طالبان مسلح در ولسوالی جلگه شوند.

به گفته وی هم اکنون درگیری میان سربازان پولیس و طالبان مسلح در ساحه “پوزه‌ی کمر” ولسوالی جلگه ادامه دارد و به گفته منابع محلی هدف طالبان تصرف تاسیسات حکومتی در این ولسوالی است.

در همین حال باشندگان محل می گویند که اگر ولسوالی جلگه که یک نقطه مهم و راهبردی است به دست طالبان سقوط کند راه مواصلاتی سه‌ ولسوالی خوست، فرنگ و گذرگاه نور بغلان با مرکز این ولایت قطع می‌گردد.

در یک رویداد دیگر، نیروهای مشترک امنیتی، دفاعی و خیزش های مردمی در بغلان بیش از ۱۰ روستا را در دره ولیان ولسوالی خنجان از وجود طالبان مسلح پاکسازی کرده اند.

احمد جاوید بشارت سخنگوی پولیس بغلان گفته است که دو روز قبل طالبان مسلح به قصد تصرف نقاط حاکم در سالنگ شمالی و تهدید این بزرگ راه به همکاری طالبان مسلح دره غوربند بالای دره ولیان حمله کردند که با مقاومت نظامیان ولسوالی خنجان و باشندگان محل دوباره از ساحه متواری شده و از خود تلفات سنگین نیز بر جا گذاشته اند.

در همین حال غلام صدیق بهین ولسوال خنجان می گوید که در این نبرد به نظامیان آنان تلفات وارد نشده اما به اثر شلیک های طالبان مسلح یک زن و یک کودک زخمی شده اند.

در همین حال پیش از چاشت امروز طالبان مسلح در ساحه چشمه شیر پلخمری مسیر بزرگ‌راه بغلان-سمنگان پنج عراده موتر نفت کش را به آتش کشیدند و با حضور نظامیان به محل، ساحه را ترک کرده و از راه دور وسایط نظامی و موتر های نفت کش را تهدید می کنند.

از سوی هم سخنگوی پولیس بغلان میگوید که راه به روی موترهای مسافربری باز است اما تا رفع تهدید ها و پاکسازی محل از وجود طالبان، اجازه رفت و آمد موترهای نفت و وسایط نظامی را در این مسیر متوقف کرده اند.

در همین حال طالبان در اعلامیه ای مسوولیت به آتش کشیدن دو موتر نفت کش را به عهده گرفته است.

اخبار ساحوی

انفجار موتر بمب در غزنی؛ ۷ پولیس جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت غزنی دست کم هفت تن از نیروهای افغان جان باختند.

مقام های محلی غزنی میگویند که مهاجم انتحاری شامگاه روز گذشته یک هاموی مملو از مواد انفجاری را در کندک محافظت عامه در ساحه کوتل روضه شهر غرنی، انفجار دادند.

واحدالله جمعه زاده سخنگوی والی غزنی میگوید که پس از انفجار شماری از مهاجمان با نیروهای افغان به درگیری پرداختند.

وزارت امور داخله میگوید که در این رویداد سه سرباز پولیس و چهار تن از نیروهای محافظت عامه جان باختند و ۱۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

بیمارستان ملکی غزنی میگوید که تا هنوز از این رویداد جسدهای هفت سرباز و ۱۴ مجروح به این بیمارستان منتقل شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت یکی از طراحان حمله بر زندان ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از بازداشت یک رهبر کلیدی داعش در ولایت کنر خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که نیروهای ویژه ارتش شب گذشته مسوول انتقال داعشیان خارجی از بیرون از کشور به افغانستان، بازداشت کرده اند.

در اعلامیه آمده است: “نیروهای کماندو در یک عملیات هدفمند در ولایت کنر، « محمد سعید» ولد « محمد افضل» یکی از قومندان های ظالم و مهم داعش را در ولایت کنر شب گذشته بازداشت کردند.”

این وزارت میگوید که فرد بازداشت شده مسوولیت انتقال «تروریستان خارجی» را با اعضای خانواده شان از بیرون از کشور به داخل افغانستان، برعهده داشته است.

اعلامیه گفته است که فرد بازداشت شده، “یکی از طراحان حمله اخیر تروریستی در شهر جلال آباد است.”

داعش گفته است که یازده جنگجوی این گروه به شمول چهار تاجیک، سه شهروند هند، سه افغان و یک پاکستانی شامگاه یکشنبه بالای زندان ننگرهار حمله کردند که در نتیجه ۳۰ تن کشته و۵۰ نفر زخمی شدند.

در جریان این حمله که ۱۸ ساعت به درازا کشید، صدها نفر از میان ۱۷۰۰ زندانی موفق به فرار شدند.

روز گذشته یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که ۸۰۰ که شمار زیاد آن داعشی اند، هنوز هم فراری اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند.

به خواندن ادامه دهید

Trending