Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان یک پیلوت افغان را در کابل ترور کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های افغان گزارش داده است که یک پیلوت قوای هوایی افغان روز گذشته(شنبه، ۱۶ اسد) در انفجار ماین در کابل جان باخته است.

این پیلوت حمیدالله عظیمی نام داشت و روز گذشته در انفجار یک ماین جاسازی شده در واسطه اش جان باخته است.

به گفته‌ای مقام‌ها در این انفجار پنج غیرنظامی دیگر نیز زخم برداشته اند.

عبدالفتاح اسحاقزی، فرمانده قوای هوای کشور به خبرگزاری رویترز گفته است که عظیمی چهار سال با قوای هوایی افغانستان کار کرده است.

اسحاقزی افزوده که این پیلوت افغان سال گذشته با فامیل‌اش از بهر تهدیدهای امنیتی به کابل آمده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در یک اعلامیه مسوولیت کشته شدن این پیلوت را به عهده گرفته است.

مقام‌های افغان می‌گویند که بدون عظیمی طالبان تاکنون هفت پیلوت دیگر را ترور کرده اند.

طالبان به رویترز تایید کرده اند که برنامه را راه اندازی کرده اند که بر اساس آن پیلوت‌های افغان را که در امریکا آموزش دیده اند ترور می‌کند.

مقام‌های افغان و امریکایی باور دارند که طالبان قصدا میخواهد تا پیلوت‌های افغان را که توسط امریکا و ناتو آموزش دیده اند ترور کند.

بر بنیاد این گزارش طالبان که تاکنون هیچ قوایی هوایی ندارد میخواهد سطح نبرد با نیروهای افغان را مساوی کند از همین لحاظ پیلوت‌های افغان را ترور می‌کنند.

این در حالی است که بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار در گزارش خود به کانگرس امریکا گفته بود که ترور پیلوت‌های افغان نگرانی دیگری به قوای هوایی افغانستان است.

سیگار افزوده که در ادامه این ترورها تمایل پیلوت‌های افغان به جنگ کمتر شده است.

این درحالی است که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در چندین شهر کشور جریان دارد و در این درگیری‌ها نقش قوای هوایی در عقب زدن طالبان بارز پنداشته شده است.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending