Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: نیروهای خارجی بمشول پیمان کاران باید افغانستان را ترک کنند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۴۰۰)

سهیل شاهین، عضو هییت مذاکره کننده طالبان در یک گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته که تصرف نظامی کابل پالیسی این گروه نیست، اما هیچ سرباز خارجی بشمول پیمان کاران نظامی نباید باقی بمانند.

آقای شاهین گفته است “اگر نظامیان آنها برخلاف توافق دوحه در افغانستان باقی بمانند، آن وقت رهبران ما درباره اقدام مقتضی تصمیم‌گیری خواهند کرد.”

وی میگوید که طالبان:”مطابق تصامیم رهبری خود عمل خواهند کرد.”

این در حالی است که به اساس گزارش‌ها قرار است شماری از سرباز امریکایی برای حفاظت میدان هوایی کابل و سفارت امریکا در افغانستان باقی بمانند.

شاهین افزوده که دیپلومات‌ها، کارمندان سازمان‌های غیردولتی و اتباع ملکی خارجی توسط این گروه هدف قرار داده نمی‌شوند و حتی نیروهای محافظتی برای آنان نیاز نیست.

او در این باره گفت:” ما خلاف حضور نظامی نیروهای خارجی استیم نه دیپلوماتیک. سازمان‌های غیر دولتی، کارمندان آنها، سفارت خانه‌ها نیاز مردم ما است. ما به آنها خطر مواجه نخواهیم کرد.”

به اساس گزارش بی بی سی شاهین افزوده که خروج سربازان امریکایی از پایگاه نظامی بگرام یک اقدام تاریخی است.

شاهین همچنان نقش طالبان در افزایش خشونت‌ها را رد کرده و افزوده که چندین ولسوالی در سراسر کشور از طریق میانجیگیری به این گروه سپرده شده است.

شاهین گفته که تاکنون در باره انتخابات میان طالبان و حکومت افغان بحث نشده است.

رویداد های اخیر

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در ننگرهار کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات در ادامه کمک های زمستانی اش به صدها خانواده نیازمند در ولایت ننگرهار کمک کرد.

مسوولین این بنیاد میگویند که این کمک ها شامل آرد، برنج و برنج می شود که در ولایت های دیگر نیز توزیع خواهد شد.

به گفته آنان، این کمک ها به خانواده های توزیع میشود که در نتیجه جنگ و فقر از ولسوالی ها به مرکز ولایت ننگرهار آواره شده اند.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “به ادامه کمک های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله توزیع میکند؛ امسال هم خوشبختانه در یک تعداد ولایات توزیع کردیم، امروز هم در ولایت ننگرها، شهر جلال آباد آمده ایم، یک تعداد مستحقین که لیست اش توسط بنیاد بیات در جلال آباد تکمیل شده بود، آمده ایم برای این ها مواد غذایی شامل آرد، برنج و روغن توزیع میکنیم.”   

مسوولان این نهاد خیریه می افزایند که این کمک های بشردوستانه در روز های سرد زمستان به سایر ولایات که مردم به آن نیاز دارند، ارسال خواهد شد.

در همین حال خانواده های که از این کمک ها مستفید شده اند نیز با ابراز خرسندی و سپاسگزاری از بنیاد بیات، خواستار کمک سایر بنیادهای خیریه به خانواده های نیازمند شده اند.

از سوی هم مسوولان ریاست کار و امور اجتماعی ننگرهار از مساعدت بنیاد بیات قدردانی میکنند و از نهاد های کمک کننده دیگر میخواهند که در شرایط کنونی با مردمان که با فقر دست و پنجه نرم میکنند همکاری کند.

بنیاد بیات در گذشته نیز به مردم ولایت ننگرهار کمک های قابل توجه نموده است. گفتنی است که بنیاد بیات در برخی از ولایات دیگر کشور نیز در تامین آب آشامیدنی سالم، ساخت مساجد، مراکز صحی و مدارس فعالیت داشته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از اقدام اندونیزیا برای بررسی بازگشایی سفارت کابل استقبال کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان از اقدام اندونیزیا برای بررسی بازگشایی سفارت خود در کابل پس از خروج همه کارکنان در ماه آگست استقبال کرده است.

روزگذشته (سه شنبه ۱۶قوس)، یک مقام وزارت خارجه اندونیزیا گفت که جاکارتا ممکن است به زودی سفارت خود را در کابل بازگشایی کند و “تعامل سازنده” را با امارت اسلامی آغاز کند.

حمدالله وثیق، معاون سخنگوی امارت اسلامی امروز (چهارشنبه ۱۷قوس) گفته است که:”ما از اقدام دولت اندونیزیا استقبال می‌کنیم و این اقدام روابط مثبت بین دو کشور را بیشتر تقویت می‌کند.”

پیش از این رسانه های اندونیزیایی گزارش داده بودند که ماموریت اندونیزیا در افغانستان پس از خروج امریکا و فروپاشی دولت سابق، توسط سفارت این کشور در پاکستان اداره می‌شد.

عبدالقادر جیلانی، یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه اندونیزیا گفت که آنها در ابتدا با امارت اسلامی در زمینه‌ کمک‌های بشردوستانه، حقوق زنان و بورسیه‌های تحصیلی صحبت خواهند داشت، اما تصریح کرد که این تعامل به معنای به رسمیت شناختن امارت اسلامی نیست.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

درخواست دو میلیارد دالری یونیسف برای رسید‌ه‌گی به وضعیت کودکان افغان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) خواهان کمک دو میلیارد دالری برای رسیده‌گی به اوضاع کودکان در افغانستان شده است.

به گفته یونیسف، با این پول نیازمندی‌های عاجل ۲۴ میلیون تن در افغانستان که نصف آنان را کودکان تشکیل می‌دهند، بر آورده خواهند شد.

یونیسف با نگرانی از اوضاع بد بشری در افغانستان می‌گوید کودکان در آستانه رسیدن فصل سرما با چالش‌های جدی روبرو استند.

یونیسف می‌گوید که در سال ۲۰۲۲، از هر دو کودک زیر پنج سال، یک کودک به سوء تغذیه شدید گرفتار خواهد بود.

رییس یونسیف برای افغانستان می‌گوید:”وضعیت بشری در افغانستان وخیم است، به ویژه برای کودکان. با رسیدن زمستان، یونسیف و همکاران‌اش بدون کمک‌های بیشتر قادر به رسیده‌گی به کودکان نیازمند و خانواده‌های شان نیستند.”

یونیسف می‌گوید که با وخیم‌تر شدن وضعیت، سیستم‌های صحی، آموزش و دیگر سیستم‌های خدمات اولیه با مشکلات روبرو شده‌اند.

از سویی هم، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل می‌گوید که شیوع شماری از بیماری‌های به ویژه سرخکان، پولیو، و اسهالات زنده‌گی کودکان را تهدید می‌کند. دسترسی نداشتن به خدمات بهداشتی و کمبود مواد خوراکی از دیگر چالش‌هایی گفته می‌شوند که کودکان با آن روبرو استند.

نماینده یونیسف در افغانستان می‌گوید:”ناتوانی خانواده‌ها در فراهم سازی غذای مناسب، میلیون‌ها کودک را با خطر گرسنگی روبرو کرده است.”

یونیسف می‌گوید که برای رسیده‌گی به وضعیت کودکان این سازمان نیاز به دو میلیارد دالر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است