Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: ما خواهان روابط خوب با همه کشورها هستیم

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۳, ۱۴۰۰)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روزگذشته (سه شنبه ۲سنبله) دریک کنفرانس خبری گفته است که طالبان خواستار روابط خوب با همه کشورها هستند.

مجاهد در مورد سیاست خارجی دولت جدید گفت که طالبان می خواهد روابط خوبی با همه کشورها برقرار کند و از “کشورهای دوست” خواست تا برای تماس با طالبان پیشقدم شوند.

وی در پاسخ به سوالی درباره روابط با چین گفت که طالبان به دنبال روابط اقتصادی و روابط دوستانه با چین خواهند بود.

مجاهد گفت که اعضای طالبان وارد هیچ ساختمان سفارت خارجی نمی‌شوند و خدمات امنیتی را در منطقه سفارت ارائه می‌دهند.

به گزارش رویترز، مجاهد تاکید کرد که به هیچ سازمان هراس‌افگن، بشمول شبکه القاعده، اجازه استفاده از خاک افغانستان برای انجام فعالیت‌های هراس افگنی نخواهد بود و همچنین اجازه استفاده از خاک افغانستان برای انجام فعالیت هایی که به زیان کشورهای همسایه مضر باشد، نخواهد داشت.

مجاهد در مورد وضعیت کنونی ولایت پنجشیر، گفت که طالبان با میانجیگری و گفت وگو این جنجال را حل خواهند کرد، زیرا طالبان نمی‌خواهند در هیچ یک از ولایات افغانستان شاهد جنگ یا خشونت باشند.

مجاهد افزود طالبان امیدوار است که جنگجویان در پنجشیر جنگ‌افزار خود را به زمین بگذارند و گفته که خواسته‌های این جنگجویان را در نظر خواهند گرفت.

وی در مورد ایجاد حکومت جدید جزییات را شریک نکرد، اما گفت که طالبان در تماس نزدیک با همه جناح‌های سیاسی است.

در مورد ادامه زنان در در ادارات دولتی وی گفته است که، پس از سرگیری فعالیت‌های ادارات دولتی زنان می توانند به کارهای شان برگردند.

همچنان آقای مجاهد درباره اوضاع جاری کشور گفته است که تلاش دارند تا زندگی مردم به حالت عادی برگردد.

در حال حاضر طالبان برخی از سرپرستان را تعیین کرده اند و انتظار می رود بانک‌ها و دفاتر مبادلات پولی روز پنجشنبه بازگشایی شوند.

مجاهد گفت که موانع در جاده‌ها برداشته می شود و زندگی عادی به تدریج باز می گردد.

مجاهد از کارمندان دولتی در بخش های صحت ، حمل و نقل و امنیت خواست تا به کارهای خود بازگردند و وعده سپرده است تا امنیت کسانی را که به عنوان مترجم برای نیروهای خارجی کار می کردند ، تضمین کند و از آنها می‌خواهد که کشور خود را ترک نکنند.

رویداد های اخیر

لاوروف: امارت اسلامی برای ثبات افغانستان تلاش کرده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز چهارشنبه (۲۸میزان) در نشست مسکو گفته است که امارت اسلامی برای ثبات افغانستان تلاش‌ کرده است.

درهمین حال وزیر خارجه روسیه در نشست فارمت مسکو گفت که گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده به دنبال استفاده از بی‌ثباتی در افغانستان استند.

لاوروف در این باره گفت:”گروه‌های تروریستی متعددی به دنبال سوء استفاده از بی‌ثباتی در افغانستان استند. در درجه اول، گروه داعش و القاعده که بار دیگر سعی می‌کنند سر خود را بلند کرده و حملات مرگ‌بار را در مناطق مختلف کشور انجام دهند.”

به گفته‌ای لاوروف وضعیت افغانستان پس از برقراری توازن جدید قدرت نمی‌توان پایدار توصیف کرد.

وزیر امور خارجه روسیه می‌افزاید که هیچ جایگزنی برای توازن قدرت در افغانستان در آینده قابل پیش‌بینی نیست.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که عدم شناخت رسمی بین‌المللی و مسایل اجتماعی، اقتصادی، مالی و چالش‌های بشردوستانه در افغانستان وجود دارد که امارت اسلامی با آن روبرو است.

همچنان آقای لاوروف از جامعه بین‌المللی خواسته است به افغانستان کمک‌های بشردوستانه ارائه دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

زلمی خلیلزاد: افغانستان با ‘آزمون‌‌های بزرگ’ مواجه است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد یک روز پس از کناره گیری‌اش از سمت نماینده‌ای خاص وزارت خارجه‌ای امریکا برای روند مصالحه‌ای افغانستان گفته است که آن کشور با “آزمون‌های بزرگ” مواجه است.

آقای خلیلزاد ناوقت روزگذشته (سه شنبه ۲۷ میزان) در تویت‌های گفته است که “نیروهای امریکایی بیرون شده اند و جنگ برای امریکا پایان یافته است، اما این فصل آخر نیست. افغان‌ها، بشمول اقتصاد و امنیت، آزمون‌های بزرگی در پیش رو دارند.”

آقای خلیلزاد در یک تویت دیگر گفته است که برای صلح افغانستان و منطقه متعهد باقی مانده است.

آقای خلیلزاد دراین باره افزود: “من به امکان صلح و رفاه در افغانستان و به سطح گسترده در منطقه متعهد مانده‌ام. این چیزیست که افغان‌ها بیشتر از ۴۰ سال آروزی آنرا داشته اند. امریکا در کنار آن‌هاست.”

این دپلومات امریکایی‌-افغان تبار، در دو تویت جداگانه‌ای دیگر گفته است که امریکا،‌ جامعه‌ای جهانی و رهبران افغانستان در تعامل باقی خواهند ماند و تقرر تام وست، معاون خود را منحیث جانشین‌اش، خوش آمدید گفته و از همکاران وزارت خارجه، دفاع و ادارات استخباراتی ایالات متحده به خاطر پیش برد فعالیت‌های اش در عرصه‌ای روند صلح افغانستان قدردانی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی برای اشتراک در نشست مسکو به روسیه رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

یک هیات بلندپایه امارت اسلامی افغانستان به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان برای اشتراک در نشست مسکو در باره افغانستان به روسیه رسیده اند.

سفارت روسیه در کابل گفته که است قرار است امروز یک نشست بین‌المللی در باره وضعیت افغانستان برگزار شود.

دریک اعلامیه‌ای این سفارت آمده است که:” اعضای فارمت مسکو بشمول افغانستان، روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند، کشورهای آسیایی مرکزی و دیگر کشورها دعوت شده اند.”

خبرنامه همچنان افزده است که دراین نشست شرایط افغانستان، از جمله وضعیت سیاسی داخلی، ضرورت برای تامین بازسازی کشور پس از اختلافات به مفهوم وسیع، غور و بررسی خواهد شد.

قرار است ۱۱ کشور در این نشست شرکت کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است