Connect with us

خبرهای تازه

طالبان عملیات بهاری شان را آغاز کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۳۹۸)

به دنبال آغاز عملیات «خالد» از سوی نیروهای امنیتی، طالبان نیز آغاز عملیات‌های بهاری شان‌را زیر نام «فتح» اعلام کردند.

گروه طالبان روز(جمعه، ۲۳ حمل) با نشر اعلامیه ای از آغاز عملیات بهاری این گروه زیر نام «فتح» خبر دادند، عملیاتی که، هدف آن را حمله بر شهرها و مرکزهای ولایت‌های افغانستان گفته اند.

با این حال، مقامات در ارتش کشور می‌گویند که با عملی شدن عملیات «خالد» هدف‌های عملیات بهاری طالبان را به خاک یکسان خواهند کرد.

یاسین ضیا، معاون نخست وزارت دفاع ملی میگوید: “قوت های امنیتی در هماهنگی کامل قرار دارند در نقاط مختلف در جای که دشمن کوشش کند به مردم ملکی آسیب برساند و ساحات را در اختیار خود بیاورند، این ارمان را به گور ببرند و نیروهای دولتی ما از حالت دفاعی به حالت تهاجمی درآمده اند.”

در همین حال، جنرال سکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع در کشور، نیز اطمینان می‌دهد که در جنگ در کنار نیروهای دولتی افغان خواهند ایستاد و همچنان برای فراهم کردن گفتگوهای صلح، تلاش خواهند کرد.

آقای میلر میگوید: “من به عنوان فرمانده نیروهای ناتو برای آوردن صلح متعهد هستم، ما حمایت گسترده می کنیم در عین حال ما بر فراهم کردن گفتگوهای صلح نیز تلاش می کنیم. یکی از موضوعاتی که روزانه برای ما می رسد تلفات افراد ملکی است، چیزی را که میخواهم برای شما بگویم این است، که ما از تلفات افراد ملکی جلوگیری میکنیم.”

 طالبان با آغاز سال ۱۳۹۸، توانستند بخش‌های از چندین ولسوالی را در ولایت های کشور تصرف کنند و آتش جنگ را فروزان‌تر سازند. اما، نیروهای دولتی با پشتیبانی نیروهای ناتو در افغانستان، به حملات گسترده طالبان پاسخ فوری دادند.

 سلویتر انگلیاتو، فرمانده مشاوریت آموزشی ناتو در افغانستان بیان میدارد: “امروز ما اینجا بخاطری حضور داریم که نشان دهیم تا چه اندازه حمایت قاطع برای آوردن صلح در افغانستان و مردم این کشور متعهد است. ما از نیروهای افغان حمایت می کنیم، آنها ارزش این حمایت را دارند.”

این در حالیست که هم اکنون جنگ در بیش از ده ولایت افغانستان به ویژه در ولایت‌های بادغیس، بدخشان و سرپل میان نیروهای دولتی و طالبان شدت گرفته است؛ جنگی که گفته می شود دو طرف می خواهند با آن نتیجه معادله صلح را به سود خود پایان دهند.

گزارش دهنده: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است