Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: شماری از زندانیان رها شده دوباره بازداشت یا هم کشته شده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۰, ۱۳۹۹)

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در گفتگو با آریانانیوز ادعاهای اخیر امرالله صالح را که گفته بود ۸۵ درصد طالبان رها شده به میدان‌ها نبرد برگشته اند رد میکند.

نعیم می گوید که ” این نوع اظهارات حقیقت ندارد، در حقیقت جنبه تبلیغاتی دارد که از چندی به اینسو از سوی مسوولان بلند پایه اداره کابل صورت می گیرد.”

از سوی دیگر سخنگوی این  گروه با نشر فهرستی ادعا کرده است که حکومت شماری از زندانیان رها شده این گروه را را بدون جرمی دو باره بازداشت و یا هم کشته است.

قبل از این امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور گفته بود که ۸۵ درصد از زندانیان طالبان که در این اواخر از زندان‌ها رها شده اند دوباره به میدان نبرد رفته اند.

صالح گفته است که بیشتر آنان دوباره بازداشت و یا هم کشته شده اند.

ذبیح الله عادل، عضو دفتر مطبوعاتی معاونیت نخست ریاست جمهوری، در این باره میگوید:” این مسئله را نه تنها نهادهای دفاعی و امنیتی تایید نموده اند بلکه، شرکای بین المللی نیز تایید می کنند، ویدیوها و پیام‌های صوتی طالبان رها شده نشان میدهد که این ها از حسن نیت سوء استفاده نموده و فعالیت‌ها هراس افگنانه طالبان به این مسئله مهر تایید گذاشته است.”

از سوی دیگر، منابع در وزارت دفاع ملی گویند که بر بنیاد راهکار پیش از رهایی این طالبان روی دست گرفته شده بود، تمام پنج هزار زندانی آزاد شده زیر نظر اند و فیصدی حضور دو باره آنان در میدان نبر نیز به همین اساس است.

سرور نیازی، آگاه امور نظامی در این باره گفت:”در این جای شک نیست که طالبان رها شده دو باره به نبرد نروند، اینکه فیصدی آن چند است، نیاز به بررسی و تحقیق دارد، اما چیزیکه معلوم است اینها به جبهه برگشته اند و به فعالیت و کشت خون ادامه می دهند.”

ظاهر عظیمی، آگاه نظامی در این باره گفت:”در این شکی نیست که تعدادی از این افراد به میدان‌های نبرد برگشته اند اما، احصائیه ۸۵ درصد باید بررسی بیشتر شود، فهرست زندانیان آزاد شده وجود دارد و از روی آن می توانند بفهمند که چند درصد به جنگ برگشته اند”

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، در این باره گفت:”ختم جنگ چنین نمی‌شود که یک نفر رها شود، باز دوباره بازداشت شود و این مسئله دیگران را مجبور می سازد تا دو باره به جنگ برگردند.”

این اتهامات در حالی از سوی هر دو طرف رد و بدل می شود که روند گفتگو‌های صلح میان افغان‌ها در دوحه متوقف است، و هیات طالبان سرگم  سفر به کشورهای منطقه اند.

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از بازگشایی نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل خبر داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امارت سلامی افغانستان روز پنج‌شنبه (۳۰ جدی) اعلام کرد که اتحادیه اروپا به صورت رسمی نماینده‌گی خود را در کابل بازگشایی کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در صحفه تویتر خود نوشته است که:” پس از دیدارها و ملاقات مکرر با نماینده‌گان اتحادیه اروپا، سفارت این نهاد برای حضور دایمی در کابل بازگشایی شد و به صورت رسمی کار را شروع کرد.”

آقای بلخی افزوده است که اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰ میلیون یورویی کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸ میلیون یورویی را نیز متعهده شده است.

عبدالقهار بلخی می‌گوید که بخشی از این کمک ویژه معاشات معلمان است که امارت اسلامی از آن استقبال می‌کنند.

این درحالی است که ملا محمد حسن آخوند، رئیس الوزرا حکومت امارت اسلامی از کشورهای اسلامی خواست که در مسئله‌ به رسمیت شناختن طالبان پیش قدم شوند.

ملامحمد حسن آخوند در نشست اقتصاد افغانستان که روز چهارشنبه (۲۹جدی) در کابل برگزار شد، اعلام کرد که به علت به رسمیت نشناختن حکومت تازه، افغانستان با چالش‌های گوناگون اقتصادی روبرو شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه و قطر درباره چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده‌است که ترکیه و قطر در مورد چارچوب امنیتی میدان هوایی کابل به توافق رسیده‌اند؛ اما مذاکرات در مورد جنبه‌های دیگر مانند تامین مالی ادامه دارد.

یکی از این منابع گفته‌است که قرار شده که امارت اسلامی امنیت بیرون میدان هوایی را بگیرد و هر کشوری که داخل میدان هوایی را اداره می‌کند، مسئولیت امنیت آن را نیز برعهده داشته باشد.

وزارت خارجه قطر هم روزگذشته (پنج‌شنبه، ۳۰ جدی) در بیانیه کوتاهی نوشته‌است که هیات قطر و ترکیه، مذاکرات فشرده‌ دو روزه در کابل را با دولت امارت اسلامی در مورد مدیریت میدان هوایی بین‌المللی کابل انجام داده‌اند.

در بیانیه آمده که سه جانب این گفتگوها توافق کردند که هفته آینده در دوحه دور دیگر گفتگوها تکمیل شود.

این درحالی است که امارت اسلامی در گذشته گفته بود که حضور نیروهای خارجی برای تامین امنیت میدان هوایی کابل را نمی‌پذیرند؛ ولی خواهان همکاری در مدیریت فنی میدان هوایی از سوی قطر و ترکیه است.

مقام‌‌های ترکیه پیش ازاین اعلام کرده بود که در صورت فراهم شدن شرایط، ترکیه پنج میدان‌ هوایی را به صورت مشترک با قطر مدیریت خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending