Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان دستور حفظ و مراقبت آثار قدیمی را داده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 22, 2021)

طالبان به تمامی اعضای این گروه به شمول جنگجویان اش دستور داده است تا میراث‌های فرهنگی و مصنوعات افغانستان را حفظ و از حفاری و فروش آن در داخل و خارج کشور جلوگیری کنند.

در  یک اعلامیه این گروه آمده است” اینکه افغانستان کشور مملو از آثار تاریخی و عتیقه است، همچنان آثار مذکور جزء از تاریخ، هویت و فرهنگ غنی کشور ما است، همه مکلفیت داریم که از آن آثار حفاظت، مراقبت و پاسبانی نماییم.”

در این اعلامیه از همه اعضای طالبان خواسته شده است که تا از حفاری، فروختن و تخریب همه آثار فرهنگی بشمول قلعه‌های کهنه، منارها و برج‌های تاریخی و سایر جاها جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده است که کمیسیون امور فرهنگی طالبان موظف شده است تا از این آثار حفاظت کند.

در اعلامیه به اعضای دیگر این گروه بشمول کمیسیون نظامی طالبان دستور داده شده است تا در مورد حفاظت آثار تاریخی با کمیسیون فرهنگی هماهنگی و همکاری کنند.

اعلامیه افزوده است که فروش، قررداد و انتقال دادن آثار تاریخی منع شده است.

در اعلامیه آمده است که ” فروش، قرارداد، حمل ونقل هر نوع چیزهای تاریخ ممنوع می باشد، هیچ کس هم تلاش نه کند که به جاهای متذکره کاری داشته باشند و یا از ساحات نامبرده بهره برداری نمایند.”

این دستور در حالی صادر میشود که در گذشته طالبان به تخریب و غارت آثار تاریخی و فرهنگی متهم شده بود.

بر بنیاد گزارش‌ها طالبان در سال ۱۹۹۲ موزیم ملی افغانستان را غارت کردند که به گفته‌ی کارشناسان بیشتر از  ۷۰ درصد مصنوعات در موزیم ملی کشور در این زمان از بین برده شدند.

در اگست سال ۱۹۹۸ طالبان دست به تخریب کتابخانه عمومی پلخمری زدند.

بر اساس گزارش‌ها در آن زمان در این کتابخانه بیشتر از ۵۵ هزار کتاب وجود داشت و یکی از مهمترین و با ارزش ترین مجموعه ملت از نگاه تاریخ و فرهنگ به حساب میرفت.

بر بنیاد گزارش‌ها بعد از سال ۲۰۰۱ طالبان ۲۷۵۰ مصنوعات را تخریب کرده اند.

بزرگترین اقدام در برابر آثار تاریخی در سال ۲۰۰۱  برداشته شد زمانیکه طالبان مجسمه بت بامیان را ویران کردند.

مجسمه بودا در ولایت بامیان با قدامت تاریخی بیشتر از ۱۵۰۰ سال وجود داشت که  بدستور ملا عمر، رهبر پیشین طالبان، ویران شد.

این اقدام طالبان واکنش‌های جهانی را برانگیخت.

رویداد های اخیر

عباس کریمی از مسابقات پارا شنای امریکا مدال مدال نقره بدست آورد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 17, 2021)

عباس کریمی شناگر پر افتخار معلول کشور، مدال نقره رقابت‌های پارا شنای امریکا را به گردن آویخت.

وی در چهار بخش ۵۰ متر پروانه، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ متر شنای آزاد (فری استایل) برابر حریفان جهانی خود خوش درخشید و به مدال نقره رسید.

رقابت های جهانی پارا شنای ( world series ) با اشتراک ۱۱۵ شناگر از ۲۰  کشور جهان به میزبانی ایالت تگزاس برگزار شده است.

کریمی فردا در آخرین رقابت خود در بخش ۵۰ متر کرال پشت برابر حریفان‌اش شنا خواهد کرد.

عباس کریمی تنها شناگر معلول کشور است که برای بازی‌های پارا المپیک توکیو نیز نامزد است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حکمتیار: نیروهای خارجی باید از افغانستان مسوولانه خارج شوند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 17, 2021)

سرنوشت صلح افغانستان باید همراه با حفظ نظام، و متلاشی نشدن نیروهای امنیتی همراه شود و یگانه راه حل بحران کنونی ایجاد حکومت انتقالی است.

رهبر حزب اسلامی با ابراز این مطلب می گوید که امریکا در کنار خروج مسوولانه زمینه ساز حکومت انتقالی برای ختم بحران باشد، در غیر آن وضعیت جنگی در افغانستان بدتر خواهد شد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان  میگوید: “نیروهای خارجی طبق تعهداتی که دارند باید افغانستان را ترک کنند و زمانی بروند که موارد جنگ و ناامنی که یک عامل خود شان است باقی نمانده باشد.”

در همین حال رهبر حزب اسلامی از گروه طالبان می خواهد تا روی یک آتش بس مشروط به توافق برسند و نباید روند مذاکرات را با افغان ها متوقف سازند.

آقای حکمتیار میگوید: “نقض معاهده ازسوی امریکا با طالبان نباید سبب شود که طالبان مذاکرات را با افغان ها توقف دهد و طالبان باید به آتش بس مشروط توافق کنند.”

با این حال آقای حکمتیار تاکید می‌ورزد که ایجاد حکومت ایتلافی هیچ سودی برای ثبات پایدار نخواهد داشت و تجربه های تلخ گذشته تکرار می شود و نیاز است تا یک حکومت انتقالی با صلاحیت ایجاد و زمینه برای یک انتخابات شفاف و فراگیر فراهم شود و طالبان نیز با این طرح مخالفت نخواهند داشت.

آقای حکمتیار میگوید: “تماس های که ما با طالبان داریم امارت اسلامی با دو مساله مشکل ندارد یک تشکیل حکومت انتقالی و دیگرایجاد شورای عالی دولت و انتظار داریم تا طالبان موضع شان را روشن سازند و طالبان برای انتخابات شفاف هم مشکل ندارند.”

به باور آقای حکمتیار اگر گروه طالبان از فرصت ایجاد شده برای صلح استفاده نکنند و مانع جنگ طلبانی که منافع شان برای ادامه جنگ است، نشوند، افغانستان با بحرانی مواجه خواهد شد، که اداره آن امکان پذیر نخواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا: احتمال افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان وجود دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 17, 2021)

مقام‌های امریکایی میگویند که برای خروج مصون همه سربازان خارجی از افغانستان شاید شماری آنان در افغانستان افزایش یابند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز گذشته (جمعه، ۲۷ حمل) در یک کنفرانس خبری گفت که ” این امکان بدور از واقعیت نیست که برای یک مدت کوتاه برخی از قابلیت‌ها در افغانستان افزود شود تا خروج مصون، منظم و قصدی مطابق دستور رییس جمهور در اوایل سپتمبر صورت گیرد.”

جان کربی در باره چگونگی و زمان رسیدن این نیروها به افغانستان جزییات بیشتر نداد.

او در این باره افزود:” طوریکه ما از عراق خارج شدیم، این منطقی است که فرض کنیم به کمک‌ها لوژیستیکی مانند کمک‌های انجینیری ضرورت داشته باشیم.”

سخنگوی وزارت دفاع امریکا میگوید:” ممکن است برخی از قابلیت‌های نیروهای محافظت را اضافه کنیم تا مطمین شویم که این خروج بگونه مصوون، منظم و موثر صورت گیرد. باز هم هرچه نزدیکتر میشویم بیشتر میدانیم، این کار احتمال دارد.”

او همچنان گفت که هم اکنون وزارت دفاع امریکا در باره روابط امنیتی افغانستان و امریکا در سال‌های آینده کار میکند.

کربی در این باره گفت:” ما قصد داریم تا وارد یک رابطه دوجانبه شویم، رابطه نظامی، روابط که ما با دیگر کشورها داریم. این رابطه حضور نظامی ما در میدان نبرد را در بر نمیگیرد به استثنای آنچه که برای حمایت از ماموریت دیپلوماتیک نیاز باشد. کار در این باره جریان دارد. من نمی توانم بگویم که نیروهای امنیتی افغان به کدام نوع قرار داد ضرورت دارد.”

جان کربی افزود که امریکا به مبارزه خود با هراس افگنی ادامه خواهد داد تا دوباره به پناه‌گاه هراس افگنان مبدل نشود.

کربی در این باره افزود:” ما در این باره قابلیت‌های بیشتر داریم، و نمی خواهم در این باره با جزییات صحبت کنم که چی گونه از این قابلیت‌ها استفاده میکنیم.”

این مقام امریکایی گفت که  در باره هشدار طالبان آگاهی دارد.

او در این باره گفت:” ما هشدارهای آنان را دیدیم. این برای ما بی احتیاطی خواهد بود تا این هشدارها را جدی نگیریم. برای طالبان هم بی احتیاطی خواهد بود تا اظهارات رییس جمهور و وزیر دفاع را نادیده بگیرد که گفته بود حمله بر نیروها، متحدین و همکاران ما در جریان خروج جواب قاطعانه خواهد داشت.”

او همچنان گفت که خروج سربازان خارجی از افغانستان به معنی قطع روابط نیست بلکی امریکا به حمایت نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

این در حالی است که مقام‌های امریکایی تعهد کرد که معاشات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را می پردازند.

طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده است، اما قبل از این در واکنش به اعلام زمان خروج نیروهای امریکای از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر گفته بود که این تمدید به جنگجویان آنان اجازه خواهد داد تا وارد اقدام شوند و مسوولیت آن بدوش امریکا خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است