Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: “در کشتار افراد ملکی و ترورهای هدفمند دست نداریم”

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 1, 2021)

طالبان امروز (دوشنبه، 13 دلو) میگوید که ادعاهای کشورهای خارجی مبنی بر اینکه طالبان در کشتار افراد ملکی، ترورهای هدفمند و از بین بردن پروژه های زیربنایی دست دارد رد کرد.

طالبان میگوید که پالیسی این گروه است تا مشکلات را از راه گفتگو حل کند.

طالبان در یک اعلامیه گفته است:”نمایندگان بعضی کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر اتهامات بی‌اساسی را بر امارت اسلامی بسته‌اند، که گویا بدون موجب به جنگ دوام می‌دهند، مردم ملکی را می‌کشند، تأسیسات عام المنفعه را تخریب می‌کنند و در کشتارهای هدفمند دست دارند. امارت اسلامی افغانستان اینگونه اتهامات را رد می‌نماید.”

طالبان گفته است که “حفظ جان افراد ملکی و تاسیسات عامه از مسوولیت‌های این گروه استند.”

این در حالی است که روز گذشته اتحادیه اروپا و بعضی از سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی در افغانستان بشمول سازمان ناتو  در یک اعلامیه مشترک گفتند که طالبان مسوول بیشتر خشونت‌ها در کشور اند و همچنان در کشتار افراد ملکی نیز دست دارد.

در این اعلامیه همچنان آمده بود که طالبان در ترورهای هدفمند نیز دست دارد.

کشورهای خارجی در این اعلامیه تخریت زیرساخت‌ها، بمشول ویران کردن سرک‌ها، پایه‌های برق، شبکه های مخابراتی را محکوم کرده بود و این را کار طالبان دانسته بود.

در این اعلامیه همچنان از طالبان خواسته شده بود که تا تعهد خود را برای صلح و ثبات در افغانستان نشان دهد.

اما طالبان میگوید که نیروهای خارجی در افغانستان سبب خشونت‌ها شده است.

در اعلامیه طالبان آمده است که ” اشغال خارجی عامل اصلی و درجه یک بحران جاری در افغانستان است، که در نتیجه آن افغان‌ها بیست سال کشته‌شدند، اینجا‌ یک اداره بی کفایت بر مردم تحمیل شده، و هنوز هم به حمایت خود از رژیم آغشته به فساد دوام می‌دهد.”

این گروه کشورهای خارجی بشمول اتحادیه اروپا را نیز مسوول بحران افغانستان خوانده است.

اعلامیه افزوده است:” جای بسیار تاسف است که در فجایع، ویرانی‌ها، بمباردها، کشتارها و جنایات گوناگون بیست سال گذشته، که بر ملت ما تحمیل شده، به شمول اتحادیه اروپایی اکثر کشورها درآن مستقیم و یا بالواسطه دخیل بوده‌اند و بعضی شان هنوز هم تلاش دارند که حضور نیروهای اشغالگر امریکایی در افغانستان تمدید شود و جنگ جاری هنوز هم دوام یابد.”

طالبان میگوید که عملی کردن توافقنامه دوحه به نفع امریکا و افغانستان است.

طالبان می افزاید:” اگر پیمان دوحه عملی شود، هم به خیر امریکا، هم به خیر دیگر کشورهای دخیل و هم به خیر افغان‌هاست. اما برعکس اگر کسی پیمان‌ دوحه را نادیده بگیرد و برای دوام جنگ و تمدید اشغال بهانه‌جویی کند، پس ملت مجاهد افغانستان چنانکه در تاریخ خود ثابت کرده‌است از ارزش‌ها، خاک، کشور و حقوق خود دلیرانه‌ دفاع می‌تواند.”

تاکنون کشورهای خارجی و حکومت افغان در این باره ابراز نظر نکرده است.

رویداد های اخیر

سقوط چهار ولسوالی دیگر به دست طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

منابع به آریانانیوز تایید میکنند که در درازای یک شبانه روز گذشته چهار ولسوالی در ولایت‌های کندز، فراه، غور و زابل به دست طالبان افتاده است.

اعضای شورای ولایتی کندز، غور و زابل تایید می کنند که ولسوالی‌های علی آباد در کندز ولسوالی ارغنداب در زابل و ساغر در غور به دست طالبان افتاده است و نیرو های امنیتی از این ولسوالی‌ها بیرون شدند.

در فراه نیز  منابع مردمی تایید می کنند که ولسوالی لاش جوین به دست طالبان افتاده و جنگ در ولسوالی پشت رود به شدت ادامه دارد.

اما حکومت سقوط این ولسوالی را نمی پذیرد و آن را عقب نشینی تکتیکی می نامد.

عطا جان حق بیان، رییس شورای ولایتی زابل، در این باره گفت:” مقر با مقام ولسوالی سقوط کرد، آنها به کندک اردوی ملی منتقل شد و کندک اردوی ملی نیز عقب نیشینی تاکتیکی کرد و ولسوالی را تخلیه کرد و بدست طالبان افتاد.”

منابع مردمی می گویند ولسوالی‌های ساغر در غور و لاش و جوین در فراه، در  یک شبانه روز گذشته،  نیز به دست طالبان افتاده است.

در ولسوالی پشت رود فراه هم جنگ به شدت ادامه دارد.

منابع دولتی در زمینه چیزی نمی گویند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، در این باره گفت:” بالای ولسوای جوین و پشت رود حملات داشتند. متسفانه ولسوالی جوین سقوط شد.”

 حمیدالله متحد، عضو شورای ولایتی غور در این باره گفت:” غور در حالت یک فاجعه قرار دارند. سه تا از ولسوالی ها همزمان سقوط کرده است.”

مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۵ اتل در غرب کشور می گویند، که در مشوره با مردم و تصمیم مقام‌های نظامی مکان برخی ولسوالی‌ها را تغیر داده اند  و خبری از سقوط نیست

اعضای شورای ولایتی کندز هم تایید می کنند که مرکز ولسوالی علی آباد و چند پاسگاه بامداد یکشنبه به دست طالبان افتاده است،  اما مقام های محلی آن را تایید نمی کنند.

انعام الدین، سخنگوی پولیس کندز، در این باره گفت:” در ولسوالی خان آباد و علی آباد بالای نیروهای امنیتی دشمن حملات گسترده شان را راه اندازی کرده اند. “

در زون شرق و جنوب شرق ۹ ولسوالی گواه شدید ترین حملات در ۲۴ ساعت گذشته بوده که ۴۲ نیرو خیزش مردمی  در گردیز به طالبان تسلیم شده اند و از اثر پرتاب یک هوان در ننگرهار ۵ عضو یک خانواده کشته و یا  زخمی شده اند.

 در شمال نیز نبردها در ولسوالی شولگره بلخ شدت گرفته است.

فرهاد عظیمی، والی بلخ، در این باره گفت:” هشت ولسوالی ما زیر تهدید بلند قرار دارد. ولسوالی شولگره هم در معرض تهدید قرار دارد. “

اما  در این میان به طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده است، به اساس آمار وزارت دفاع ملی در یک شبانه روز گذشته ۱۸۱  طالب در چند ولایت کشته شده اند.

روح الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، در این باره گفت:”  اطمینان ما به مردم عزیز این که دشمن در ساحات که  تهدید بلند را ایجاد کرده شکست کمر شکن خورده است.  “

ریاست جمهوری هم از توانایی بلند نیروهای امنیتی در برابر طالبان سخن می زند.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت:” نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی کالم برای تامین امنیت و دفاع از تمامیت ارضی افغانستان را دارد. “

حکومت تاکید می کند که طالبان با انجام حملات بر غیر نظامیان تمرکز کرده اند و نظامیان افغان توانایی آن را دارند تا این گروه را شکست دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلی کشتار هزاره‌ها را «نسل‌کشی» خواند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی و معاون پیشین رییس جمهوری می گوید که حکومت و جامعه جهانی نباید، در برابر حملات غرب کابل خاموشی و بی تفاوتی اختیار کنند.

آقای خلیلی در یک نشست خبری تاکید می کند که حملات غرب کابل «نسل کشی» است و اگر این وضعیت ادامه یابد، مردم هزاره خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

این در حالی است که در روزهای پسین حملات در غرب کابل که عمدتا هزاره نشین است، افزایش یافته که واکنش های گوناگونی را در پی داشته است.

آقای خلیلی می گوید که دشمنان صلح نه تنها برای سبوتاژ روند صلح دست به کار شده اند بلکه برای تفرقه قومی و مذهبی، در برابر یک قوم حملات شان را آغاز کرده اند.

وی تاکید می کند که حکومت و جامعه جهانی باید حملات به باشندگان غرب کابل را به عنوان «نسل کشی» بشناسند و در برابر آن بی تفاوت نباشند.

آقای خلیلی میگوید که در ۲۰ سال پسین تمام اقوام افغانستان قربانی خشونت ها شده اند، اما هزاره ها همواره به دلیل هزاره بودن “در جاده‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی، سالون های عروسی و کلپ های ورزشی” آماج قرار گرفته اند.

وی تاکید کرده است که این حملات مصداقی جز «نسل کشی» نیست.

آقای خلیلی تاکید می کند که وضعیت کشور حساس است و مردم هزاره کاری نمی کنند که به زیان حکومت تمام شود.

اما وی هشدار میدهد که اگر وضعیت اینگونه ادامه یابد، هزاره ها خود برای تامین امنیت شان دست به کار می شوند.

آقای خلیلی گفته است: “نه در برابر صلح تحمیلی که جایگاه این مردم در نظر گرفته نشود تن می‎دهند، بسیار واضح میگویم، و نه در برابر این باند جنایتکار که هر روز قوم را به نام قومش مورد هجوم قرار می‌دهد، کوتاه می‌آیند.”  

آقای خلیلی همچنان از روند صلح نیز انتقاد کرده می افزاید که اگر در این روند به تمام اقوام توجه نشود، توافق بین حکومت و طالبان نا ممکن است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

کشته شدن ۱۲ نفر در انفجار لوله گاز در چین

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 13, 2021)

انفجار لوله گاز در یک ساحه مسکونی در مرکز چین دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشته اشت.

رسانه های چینی گزارش کرده است که این انفجار صبح امروز در شهر «شیان» در ولایت هوبی این کشور رخ داده که دست کم ۱۳۸ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

بر اساس گزارش ها در پی این انفجار یک ساختمان فروشگاه فروریخت و حال ۳۷ زخمی این رویداد نیز وخیم است.

بیمارستان محلی شیان از شهروندان این کشور خواستار اهدای خون به زخمی های این رویداد شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است