Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان خواهان “نظام واقعی اسلامی” در افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۰)

طالبان گفته که این گروه به گفتگوهای صلح متعهد است، اما یک “نظام واقعی اسلامی” در افغانستان میخواهد.

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر طالبان در قطر نگاشته “افغانستان در آستانه‌ی خروج همه نیروهای خارجی قرار دارد؛ پس از گرفتن استقلال، باید اینجا برای تحقق چنان نظامی دست به کار شویم که آرامش و رفاه ملت افغانستان دران متحقق باشد، و این زمانی ممکن است که این نظام مطابق با خواسته‌ها و آرمان‌های ملت مسلمان افغانستان شکل بگیرد.”

در این نگارش طالبان آمده است ثبات این نظام اسلامی به قربانی، از خودگذری و همدیگر پذیری نیاز دارد.

ملابرادر میگوید”ثبات نظام اسلامی در افغانستان باز هم به قربانی‌ها، ازخودگذری‌ها و همدیگر پذیری افغان‌ها نیاز دارد. زیرا  پیش‌رفت مثبت در صورت چندپارچگی، درگیری و رویارویی ممکن نیست”.

طالبان در حالی این اظهارات را ابراز میکند که گفتگوهای صلح میان افغان‌ها در قطر به نتیجه مطلوب نرسیده و در عوض آن خشونت‌ها در سراسر کشور افزایش یافته است.

ملابرادر افزوده که نگرانی‌های مردم و جهانیان را درک میکند.

او نگاشته ” ما آن نگرانی‌های را درک می‌کنیم که پس از خروج نیروهای خارجی، هم در اذهان افغان‌ها و هم در اذهان جامعه جهانی در مورد چگونگی نظام آینده خطور می‌کند.”

معاون سیاسی طالبان افزوده که “بر حل مشکلات از راه گفتگو باور دارد.”

ملابرادر میگوید که حقوق زنان، اقلیت‌ها نقض نخواهد شد و در ادامه از جوانان خواسته تا در کشور بمانند و خدمت کنند.

او میگوید”ما بر بنیادهای دین مبارک اسلام و در روشنی عنعنات پسندیده‌ی جامعه افغانی، به حقوق همه اتباع مردان و زنان کشور خود، مثلا آزادی بیان، تعلیم و تربیه، کار و….. خود را متعهد می‌دانیم. چون جامعه ما یک جامعه اسلامی و افغانی است، محیط و سهولت‌های مناسب برای تعلیم و کار زنان آماده می‌شود، تا آن‌ها بتوانند امور خود را با اطمینان کامل به پیش ببرند.”

ملابرادر افزود” جوانان در حقیقت حیثیت ستون فقرات هر جامعه را دارند، ما بر قشر جوان صدا می‌زنیم که شما مسئولیت خدمت به کشور و ملت خود را دارید و امارت اسلامی زمینه این خدمت را به شما فراهم می‌کند.”

معاون سیاسی طالبان به دیپلومات‌های خارجی، نهادهای خیریه و جامعه بین المللی اطمینان داده که هیچ خطری از سوی این گروه متوجه آنان نیست و میتواند به کار خود در افغانستان ادامه بدهد.

او گفته “به دیپلماتان و کارمندان خارجی مؤسسات خیریه مقیم در افغانستان هیچگونه خطری از سوی امارت اسلامی پیش نمی‌آید، مؤسسات خیریه از مدت زیادی با همکاری و هماهنگی امارت اسلامی در کشور ما فعالیت دارند، آن‌ها اکنون هم به کارهای خیریه خود دوام بدهند. امارت اسلامی فراهم نمودن محیط مصون برای آن‌ها را مسئولیت خود می‌داند.”

این در حالی است که امریکا میگوید که با تصرف قدرت توسط طالبان شماری از پیشرفت‌ها در بخش حقوق زنان نادیده گرفته خواهد شد.

رویداد های اخیر

بنیاد بیات به صدها خانواده آسیب‌پذیر در پروان مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات در ادامه کمک‌های زمستانی اش به صدها خانواده نیازمند در ولایت پروان، بسته های مواد غذایی توزیع کرد.

به گفته مسولان بنیاد بیات این مساعدت های که شامل آرد، روغن و برنج می شود بعد از شناسایی نیازمندان توزیع شده است.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “در ادامه کمک های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله در موقع سرما و زمستان از طرف بنیاد بیات توزیع می شود و قبلا در ولایات مختلف بخاطر سرما و زمستان مواد غذایی توزیع کرده ایم. خوشبختانه امروز به شهر چاریکار ولایت پروان آمده ایم به یک تعداد که قبلا لیست اش از طرف تیم بنیاد بیات تهیه شده برای مستحقین و بی‌جا شدگان توزیع میکنیم. کمک های ما عنقریب در حال ختم است و چند ولایت محدود که باقی مانده انشالله به زودی آن هم ختم میشود.”

از سوی هم کسانی که ازین کمک ها مستفید شده اند می‌گویند که این مساعدت ها درست در زمانی به آنها رسیده است که سخت‌ترین شرایط زندگی را در سرمای زمستان تجربه می کنند.

یکی از دریافت کنندگان کمک میگوید: “به خاطریکه قیمتی زیاد است بیکاری هم است بسیاری از مردم مشکلات دارند، مشکلات اقتصادی دارند این کمک ها بسیار موثر است.”

یک دریافت کننده دیگر میگوید: “ما تشکر میکنیم (از بنیاد بیات) این کمک ها بسیار به موقع برای ما رسیده است و میخواهیم این کمک ها ادامه پیدا کنند.”

مسوولان این نهاد امداد رسان همچنان بر کمک های بشری برای نیازمندان برخی از ولایت های باقی مانده کشور نیز تأکید دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

محموله ۳۲ میلیون دالری پول نقد به افغانستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که در ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ۳۲ میلیون دالر دیگر به طور نقدی به کابل رسید.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که در ادامه روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور، یک محموله پول نقد به ارزش ۳۲ میلیون دالر به کابل منتقل شد.

این بیانیه می‌افزاید که بانک مرکزی افغانستان به عنوان نهادی که بر نظام بانکی این کشور نظارت دارد، محموله کمک‌ها را از فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان انتقال داد.

به گفته برخی منابع از آغاز روند ارسال محموله کمک‌های نقدی به افغانستان، سازمان ملل هر هفته حدود ۲۰ میلیون دالر به افغانستان می‌فرستد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اولین روز مذاکرات هیأت امارت اسلامی در ناروی به پایان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه،‌ با نمایندگان “جامعهٔ مدنی افغان” در اوسلو، پایتخت ناروی،‌ بحث یک روزه داشت که تمرکز آن رسیدگی به بحران بشری در افغانستان بود.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک کنندگان “به نظریات یکدیگر با حوصله مندی گوش دادند” و در مورد وضعیت کنونی افغانستان تبادل نظر کردند.

در این اعلامیه آمده است که “شماری از شخصت‌ها” با هیات به رهبری امیرخان متقی صحبت کردند، اما در مورد جرییات ارایه نشده است.

بر اساس این اعلامیه، اعضای اشتراک کننده تایید کردند که”افغانستان خانهٔ همه افغان‌ها است” و تاکید کردند که “همه افغان‌ها نیاز دارند تا یکجا با هم برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور‌شان کار کنند.”

یکشنبه نخستین روز گفتگوی هیأت امارت اسلامی در عقب در‌های بسته در ناروی با مقام‌های کشور‌های غربی و شماری از فعالان جامعهٔ مدنی افغانستان بود و قرار است این گفتگو برای دو روز دیگر نیز ادامه یابد.

امارت اسلامی پس از آنکه که در اوسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفت، هیات‌های خود را به چین، ایران، پاکستان، قطر،‌روسیه و ترکمنستان برای ملاقات‌های چندین جانبه اعزام کرده است.

اما پس از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان،‌ اعزام هیات این گروه به ناوری، نخستین سفر امارت اسلامی به یک کشور اروپایی به شمار می رود.

انیکن هویتفلد، وزیر خارجهٔ ناروی، روز جمعه (۲۱جنوری) تاکید کرد که سفر هیأت امارت اسلامی به کشورش به معنی “مشروعیت دادن و به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) نیست” اما تاکید کرد که “ما باید با کسانی صحبت کنیم که امروز در عمل بر آن کشور حکمرانی می‌کنند.”

ایالات متحده و سایر کشور‌های غربی به صورت جمعی کم و بیش ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را پس از مسلط شدن امارت اسلامی منجمد کردند که بخشی اعظم این پول‌ها در ایالات متحده مسدود شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، در شرایط کنونی اقتصادی افعانستان با فروپاشی و افزایش بی‌سابقهٔ نیازمندی‌های بشردوستانه مواجه است.

درهمین حال، تامس وست، نمایندهٔ نمایندهٔ‌ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان، برای گفتگو با هیأت امارت اسلامی با پایتخت ناروی سفر کرده است.

آقای وست روز یکشنبه در یک رشته تویت‌ها از ابتکار ناروی به خاطر گردهم آوردن اعضای جامعهٔ مدنی و امارت اسلامی برای گفتگوها استقبال کرد و تاکید کرد که رهبران جامعهٔ مدنی ستون فقرات اقتصادها و جوامع سالم و مرفه استند.

آقای وست در یکی از تویت‌های خود نوشته است: ” در حالیکه ما یکجا با متحدان، شرکا و سازمان‌های کمک رسانی در صدد را حل بحران بشری استیم” و ایالات متحده در مورد نگرانی‌های خود را برای تامین ثبات، احترام به حقوق و افغانستان همه شمول “با دپلوماسی چشم باز” در مسایل مرتبط به افغانستان در تعامل خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending