Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: حکومت اسلامی جاگزین حکومت کنونی می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۳۹۹)

هیئت گفتگو کننده طالبان در سفرشان به ایران گفته اند که به اساس توافق صورت گرفته با امریکا حکومت کنونی باید از بین برود و یک حکومت جدید در پی گفتگوهای میان افغان‌ها به میان بیاید.

اعضای این هیئت در نشست خبری در تهران تاکید می‌کنند که چیزی در مورد حکومت موقت در توافق با امریکا ذکر نشده و هیئت‌های گفتگو کننده باید روی یک حکومت انتخابی مردم به توافق برسند.

سهیل شاهین، عضو هیئت گفتگو کننده صلح طالبان می‌گوید که :”این حکومت به اساس مذاکرات و توافقنامه از بین می رود و حکومت دیگر به اساس مذاکرات بین الافغانی به میان میاید.”

خیرالله خیرخواه، عضو هیئت گفتگو کننده صلح طالبان می‌گوید:” ما آن را جای نداده ایم که یک حکومت موقت بیاید، دو تیم مذاکراتی که در دوحه حضور دارند، کوشش بکنند روی میز یک حکومتی به وجود بیاید که به نفع افغانها باشد و آن را انتخاب بکنند و همه او را قبول داشته باشند.”

در واکنش به این اظهارات طالبان شورای امنیت ملی کشور می‌گوید که اساس مطلق تمام مسایل میان افغانها توافق طالبان با امریکا نیست.

رحمت الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید که :”توافق امریکا و طالبان در دوحه، اساس تمام مسایل میان افغانها نیست، طالبان پیش از تبصره روی میکانیزم نظام مسوول خون مردم هستند، بحث روی چوکات نظام پیش از وقت است.”

آگاهان می‌گویند که در افغانستان نیاز به یک حکومت مشارکتی با حضور طالبان است.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور گفت:” در حقیقت افغانستان یک حکومت مشارکتی ضرورت دارد، که طالبان در آن جلب شوند تا از جنگ دست بکشند.”

رییس جمهور غنی پیش از این گفته است که حکومت موقت را نمی‌پذیرد، زیرا بدبختی و خونریزی به دنبال دارد.

رویداد های اخیر

فرانسه بیش از ۳۰۰ تن را از افغانستان خارج کرد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه فرانسه روز گذشته (جمعه، ۱۲ قوس) گفته که بیش از ۳۰۰ افغان، شهروندان فرانسه و هالند را از افغانستان خارج کرده است.

این وزارت افزوده که ۲۵۸ افغان، ۶۰ شهروند هالند، ۱۱ شهروند فرانسه و شمار نامشخص افراد مرتبط به آن‌ها را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانسه گفته که قطر در خروج این افراد کمک کرده است.

به گفته‌ای وزارت خارجه فرانسه از دهم سپتمر  تاکنون حدود ۴۰۰ افغان و ۱۱۰ شهروند فرانسه را از کابل خارج کرده است.

این وزارت همچنان افزوده است که فرانسه و قطر به تاریخ دوم دیسمبر ماموریت بشردوستانه به هدف انتقال تجهیزات طبی، غذا و تدارکات زمستانی را به سازمان‌های بین‌المللی فعال در افغانستان انجام داده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیساریای عالی پناهندگان خواستار کمک بیشتر به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برای فراهم سازی کمک های بشردوستانه برای ۳.۵ میلیون نفر در افغانستان که به دلیل جنگ آواره شده اند، خواستار حمایت بیشتر شده است.

این سازمان در اعلامیه ای گفته است که این آوارگان با کمبود سرپناه، لباس های گرم، مواد سوخت و غذایی و نیز تجهیزات صحی مواجه هستند.

در اعلامیه آمده است: “بحران بشردوستانه در حال تشدید است. گرسنگی به سطح غیرقابل پیشبینی رسیده است. نزدیک بخ ۲۳ میلیون نفر که ۵۵ درصد نفوس افغانستان را در بر می‌گیرد، به گرسنگی مفرط مواجه است و نزدیک به ۹ میلیون آن در معرض خطر قحطی هستند.”

این سازمان همچنان بر تهیه مواد غذایی برای افراد آسیب پذیر در کشور، به عنوان یک اولویت تاکید کرده است.

بر اساس اعلامیه: “در این سال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حدود ۷۰۰ هزار نفر بی جا شده داخلی از اواسط ماه آگست به این طرف کمک کرده است. در حال حاضر، هر هفته به ۶۰۰ هزار نفر رسیدگی میکنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی یک دختر را از چنگ ربایندگان در بلخ نجات دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

نیرو های امنیتی در بلخ می گویند در یک عملیات مشترک توانسته اند یک دختر را از چنگ آدم ربایان نجات دهند.

سدره دختر ۹ ساله صبح روز سه‌شنب از مربوطات ناحیه سوم از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده بود.

نیروهای امنیتی میگویند که در این عملیات ۹ آدم را را نیز بازداشت شدند.

به گفته آنان در جریان عملیات، یکی از اختطافچیان کشته و مقدار از سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است