Connect with us

اخبار ویژه

طالبان حمایت از دونالد ترمپ در انتخابات امریکا را رد کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۳۹۹)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، امروز (یکشنبه، ۲۰ میزان) گفت که از سخنانش منبی بر حمایت از دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا برای انتخاب دوباره در انتخابات پیشرو این کشور سو تعبیر شده است.

مجاهد در حالی این موضوع را رد کرد که سی بی اس نیوز شب گذشته خبری را نشر کرد که مجاهد در مصاحبه تیفونی به این شبکه گفته است: ” ما امیدواریم که او(ترمپ) در انتخابات پیروز شود و حضور نظامی آمریکا در افغانستان را به پایان برساند.”

سی بی اس همچنان گزارش کرده است که سخنگوی طالبان از بستری شدن ترمپ به دلیل ابتلا به کرونا ابراز نگرانی کرده است.

یک مقام دیگر طالبان نیز به سی بی اس گفته است: “ما پس از خبر ابتلای ترمپ به کووید-۱۹ نگران صحت وی شدیم. اما دیده میشود که حالش رو به بهبودی است.”

در همین حال سخنگوی طالبان صبح امروز در تویتی گفت: “رسانه سي بي اس (CBS) امریکایی، گفته های من را نادرست تعبیر کرده، چیزی که آن ها گفت اند همچو چیزی به آن ها گفته نشده است.”   

سی‌بی‌اس نیوز به نقل از یک عضو طالبان گفته است: “ترمپ ممکن است برای بقیه جهان مضحک باشد، اما او برای طالبان یک مرد عاقل و خردمند است.”

در گزارش آمده است که یک عضو ارشد دیگر طالبان از رییس جمهوری امریکا تمجید کرده و گفته است: “راستش، ترمپ با ما صادق تر از آنچه فکر می کردیم بود، حتی ما از پیشنهاد او برای ملاقات با طالبان در کمپ دیوید مبهوت بودیم.”

دونالد ترمپ سال گذشته از طالبان برای یک ملاقات در امریکا دعوت کرده بود اما پس از کشته شدن یک سرباز امریکایی توسط طالبان در کابل، این دیدار لغو شد.

در همین حال آکسیوس گزارش داده است که تیم مارتو سخنگوی ستاد انتخاباتی ترمپ در بیانیه ای گفت: “ما پشتیبانی آنها را رد می کنیم و طالبان باید بدانند که رییس جمهوری امریکا همیشه از منافع آمریکا به هر طریق ممکن محافظت خواهد کرد، برخلاف جو بایدن که مخالف اخراج اسامه بن لادن و قاسم سلیمانی بود.”

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending