Connect with us

اخبار ویژه

طالبان تنها «فقه حنفی» را به عنوان مرجع شرعی در تصمیم‌گیری‌ها می‌پذیرند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 27, 2020)

همزمان با توقف مذاکرات در دوحه، هیات مذاکره کننده طالبان می‌گوید که تنها «فقه حنفی» را مرجع شرعی در تصمیم‌گیری‌ها می‌پذیرد و حقوق «اهل تشیع»، پس از پایان مذاکرات باید با تعدیل در قانون اساسی جا داده شود.

 این هیات تاکید می‌ورزد که بنیاد مذاکرات باید توافق نامه امریکا و طالبان باشد و طالبان، هیات جمهوری اسلامی افغانستان را به عنوان طرف مذاکره کننده جدا از توافق امریکا نمی‌شناسند.

ظاهرا مذاکرات صلح دوحه با بن‌بست مواجه شده است. از چهارشنبه هفته گذشته تاکنون، مذاکرات گروه‌های تماس و هیات‌های جمهوری اسلامی افغانستان متوقف شده است.

گفته میشود که بن‌بست در کارشیوه مذاکرات است که از ۱۸ ماده آن، دو ماده اختلافی شده است؛ نخست، این‌که طالبان تنها فقه حنفی را مرجع شرعی برای تصمیم‌گیری در مذاکرات می‌پذیرند اما هییت جمهوری می‌خواهد فقه حنفی و جعفری منابع تصمیم‌گیری باشند.

اختلاف دوم روی استقلال مذاکرات است؛ هیات مذاکره کننده طالبان می‌گوید، بنیاد مذاکرات میان افغان ها باید، توافق نامه صلح امریکا و طالبان باشد و مذاکرات ادامه‌ی این توافق‌نامه پنداشته شود، اما هیات حکومت مذاکرات با طالبان را جدا از توافق‌نامه ۲۹ام فبروری دوحه می‌داند.

در همین حال هیات جمهوری اسلامی افغانستان در روزهای پسین گفتگوهای درون گروهی داشته و پیشنهادهایی را هم برای طالبان سپرده است؛ پیشنهادهایی که هیچ گره‌ای را تاکنون باز نکرده اما هیات دولت می گوید که گفتگو ها قطع نشده و چون جنگ افغانستان پیچیده است، نیاز جدی به زمان بیشتر دارد.

هیات مذاکره کننده طالبان از همگانی شدن موارد اختلافی میان دو طرف در جریان مذاکرات انتقاد می‌کند و سوی دیگر تاکید می ورزد که سطح خشونت ها را کاهش داده اند اما دولت افغانستان موارد اختلافی در مذاکرات دوحه را نفاق‌زا و ادامه خشونت ها را هم آسیب رسان به مذاکرات صلح می‌داند

اخبار ویژه

درگذشت یک داوطلب برازیلی واکسین کووید-۱۹

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

یک داوطلب برازیلی که واکسن ضد کرونای تولید شده توسط شرکت «آسترازنیکا» و دانشگاه آکسفورد را دریافت کرده بود جان خود را از دست داد.

آنویسا یک مقام بهداشت برازیل با تایید این خبر گفته است این آزمایش ادامه خواهد داشت.

آکسفورد ضمن تایید تداوم آزمایش این واکسین در اعلامیه‌ای گفته است پس از ارزیابی دقیق متوجه شده است “هیچ نگرانی درباره ایمنی این آزمایش بالینی وجود ندارد.”

یک منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که در صورتی که داوطلب فوت شده واکسین کرونا را دریافت کرده بود، آزمایش متوقف می‌شد. گفته میشود که این فرد بخشی از گروه کنترل بوده که یک واکسین مننژیت به آنان تزریق شده است.

دانشگاه فدرالی ساوپاولو که تایید کرده فرد جان باخته برازیلی بوده گفته است کمیته نظارت پیشنهاد ادامه آزمایش بالینی کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

صالح ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری ادعاها مبنی بر جان باختن غیرنظامیان در حمله هوایی تخار را رد کرده است.

آقای صالح در یک پیام فیسبوکی نوشته است: “خبر کشته شدن اطفال در مسجد در تخار بی اساس است.”

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “آنهایی که نیرو های ما را دیروز به خاک و خون کشانیده بودند نابود شدند و ثبوت غیر قابل انکار در اختیار ما قرار دارد.”

این در حالی است که نیروهای افغان محل تجمع طالبان در مسجد جامع روستای «هزاره قرلق» ولایت تخار را آماج حمله هوایی قرار دادند.

به گفته گواهان رویداد در پی این حمله هوایی ۱۲ کودک جان باخته و امام این مسجد و ۱۳ کودک دیگر زخم برداشته اند.

گزارش های ضد و نقیضی نیز از حضور طالبان در این مسجد نشر شده است. کودکان زخمی گفته اند که حین حمله طالبان در داخل مسجد بوده، در حالی که ملا امام این مسجد میگوید که طالبان محل را ترک کرده بودند.

در همین حال آقای صالح نیز هشدار داده است که “با کسانی که شایعه را سرخط ساخته اند برخورد قانونی خواهد شد.”

آقای صالح گفته است: “من ثبوت را خودم مشاهده کردم و با صلاحیت دولتی و اخلاقی این حرف را نوشتم. مطمین باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دو سرباز رومانیایی در انفجار ماین در قندهار زخم برداشتند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 22, 2020)

دو سرباز رومانیایی در نتیجه انفجار ماین در ولایت قندهار زخمی شده اند.

ماموریت حمایت قاطع گفته است که این رویداد روز گذشته حین گشت‌زنی این نیروها صورت گرفته است.

ناتو در اعلامیه ای گفته است: ” در ۲۱ اکتبر، نیروهای دفاعی زمینی ناتو در ساحه گشت‌زنی ولایت قندهار با ماین برخورد کردند که در نتیجه دو سرباز رومانیایی زخمی شدند. نیروهای ایتلاف به طور منظم در اطراف پایگاه گشت‌زنی می‌کنند.”

وزارت دفاع رومانی گفته است که کاروانی از موترهای قطعه ضد ماین و کمین در حال گشت‌زنی بوده اند.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: “ارتش رومانی با کاروانی از وسایل نقلیه قطعه ضد ماین و کمین در منطقه قندهار در حال گشت می‌زدند. با عبور آخرین وسیله نقلیه در کاروان، مواد انفجاری منفجر شد. افسر آدریان ایوان سیفراک و افسر لوسیف لوان ریمن در نتیجه انفجار زخمی شدند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending