Connect with us

جهان

طالبان به مکاتب دخترانه در روستاهای افغانستان اجازه می دهند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۶, ۱۳۹۹)

دیده شده است که بسیاری از خواهران و دختران جنگجویان طالب درین اواخر در مکاتب حضور میابند؛ این امر، نشان دهنده ی تغییر تعجب آور در سیاست آن گروه است.

در سطور زیرین گزیده ای از گزارش تحلیلی منتشر شده توسط خبرگزاری “فارین پالیسی” به تحریر گرفته شده است.

مردم بریخیل که یک منطقه دور افتاده ای ولایت خوست ایت و تحت تسلط طالبان قرار دارد، گفته اند که طالبان به دختران اجازه داده اند تا در مکاتب شرکت بکنند.

به گفته باشنده گان محل، طالبان به آنها اطمینان داده اند که هیچ مشکلی با مکاتب دخترانه ندارند.

مدیر یک مکتب به خبرگزاری فارین پالیسی گفته است: “برخی از دانش آموزان من، دختران، خواهران یا اقارب نزدیک به جنگجویان طالب هستند. اکثر این جنگجویان در قریه ما زندگی نمی کنند. آنها مشغول جنگ هستند و پنهان میباشند. اما آنها بستگان خود را تشویق کرده اند تا به مکتب من بیایند و تحصیل کنند.”

لطیفه خوستی، یکی از دانش آموزان این مکتب، می گوید: “برادر من جنگجوی طالبان است. اما او هیچ مشکلی با مکتب ندارد. او می خواهد من به دنبال خرد و تعلیم باشم.”

اگر به گذشته بنگریم، هنگامی که طالبان در دهه ۹۰ میلادی به قدرت رسیدند، آنها یک حکومت مردسالاری بسیار افراطی را تحمیل کردند و آموزش زنان را در سرتاسر کشور ممنوع قرار دادند. علاوه بر این، زنان مجاز به کار نبودند و نمی توانستند خانه های خود را بدون همراه مرد، ترک کنند.

پس از سقوط رژیم طالبان، هنگامی که ایالات متحده و متحدانش وارد افغانستان شدند، حقوق زنان، به ویژه آموزش دختران، را یکی از اهداف اصلی خود اعلام کردند، که این امر یک تغییر ۱۸۰ درجه یی در جامعه افغان بود.

اکنون چنانچه ایالات متحده با طالبان توافق نامه ای را در ماه فبروری امضا کرد، هویداست که دیر یا زود، این گروه به نوعی به قدرت باز می گردد یا حد اقل شامل تقسیم قدرت با دولت می شود.

در افغانستان وقتی صحبت از آموزش زنان می شود، برخی از ناظران و فعالان درین عرصه، معتقد اند که طالبان دوباره آموزش دختران و زنان جوان را ممنوع قرار خواهد داد.

هم دولت افغانستان و هم مذاکره کنندگان آمریکایی اظهار داشتند که چنین رکودی صورت نمی گیرد، در حالی که رهبری طالبان ترجیح درین مورد مبهم باشند و بر اهمیت شریعت اسلامی در زمینه کار زنان و تحصیلات دختران تأکید می کنند.

شیر محمد عباس استانیکزی، رئیس دفتر طالبان در قطر، در مصاحبه ای گفته است: “ما مخالف آموزش و کار زنان نیستیم. اما ما اصول اسلامی داریم. اینجا غرب نیست.”

با این حال، موضوع مکاتب دختران در بریخیل، نشان می دهد که این مسائل بسیار پیچیده تر از آنچه که فکر می شود، میباشد. تنها گذشت زمان می تواند این معمی را حل بسازد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

جهان

سه کشته و ۸ زخمی در تیراندازی در یک مکتب در امریکا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

یک پسر ۱۵ ساله در پی تیراندازی در یک مکتب در ایالت میشیگان امریکا سه هم صنفی خود را کشت و هشت نفر دیگر را زخمی کرد.

این دانش آموز که از سوی پولیس بازداشت شده توسط تفنگچه ای که پدرش چند روز پیش خریده بود، اقدام به تیر اندازی کرده است.

پولیس گفته است که در حال بررسی انگیزه این خشونت «غیر قابل توصیف و نابخشودنی» است.

دقایقی پس از وقوع تیر اندازی، این پسر بازداشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد، اما متهم تا هنوز به پولیس چیزی نگفته است.

به گفته مقامات، در این رویداد سه دانش آموز – یک پسر ۱۶ ساله، و دو دختر ۱۴ و ۱۷ ساله –  جان باخته اند.

همچنان هفت دانش آموز که وضعیت دو تن وخیم گزارش شده و یک معلم در این تیر اندازی زخم برداشته اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان از سرگرفته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

 رسانه دولتی ایران گزارش کرده است که گفتگوها برای احیای توافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان قدرت‌های جهان و ایران در ویانا از سر گرفته شد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه، ۸ قوس) در تویتراش نوشته که گفتگوها برای احیای توافق‌نامه هسته‌ای ایران ساعت ۳ پس از چاشت به وقت ویانا آغاز شد.

از گفت‌وگوهای روزگذشته به عنوان مذاکرات غیر مستقیم میان امریکا و ایران هم یاد شده، زیرا نماینده‌های ایران دیدار رو در رو با هیات امریکایی را رد کرده اند.

این درحالی است که قبل از این قدرت‌های جهان از ایران خواسته بودند تا در برابر کاهش تحریم‌ها، غنی سازی یورانیم را محدود سازد.

اما مذاکرات برای پنج ماه متوقف شد زیرا ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران در انتخابات ریاست جمهوری آنکشور پیروز شد.

دونالد ترمپ رییس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق‌نامه هسته‌ای ایران بیرون شد و تحریم‌ها بر آن کشور را از سر گرفت.

به خواندن ادامه دهید

جهان

بازداشت خانمی به اتهام آتش زدن اتاق قرنطینه هوتل در آسترالیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

پولیس آسترالیا قرار است زنی را به ظن آتش زدن یک اتاق قرنطینه هوتل در شهر ساحلی کایرنز واقع در ایالت کویینزلند این کشور متهم کند.

در این آتش‌سوزی به کسی آسیبی نرسیده، اما پس از اینکه این خانم ۳۱ ساله آتش‌سوزی را در اتاقش ایجاد کرد، منجر به تخلیه بیش از ۱۰۰ نفر شد.

مقام‌های محلی، به خبرنگاران گفته اند: “این خانم ۳۱ ساله برای چند روز در قرنطینه بود و ما مشکلاتی با آن خانم داشتیم که آن را مدیریت می‌کردیم.”

به گفته این مقام‌ها در هنگام رویداد دو کودک خانم نیز با وی حضور داشتند که در حال حاضر زیر مراقبت پولیس قرار دارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است