Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: امریکا به تعهدات اش در توافقنامه دوحه عمل نکرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۶, ۱۴۰۰)

گروه طالبان در واکنش به اعلام تاریخ خروج سربازان خارجی از افغانستان گفته که این کار امریکا خلاف توافقنامه دوحه است.

طالبان با نشر اعلامیه ای گفته اند این گروه نمی تواند به امریکایی ها باور کند، زیرا این کشور به تعهد خود عمل نکرده است.

طالبان افزوده که نقض توافقنامه دوحه راه را برای جنگجویان طالبان باز خواهد کرد تا اقدامات کنند و مسوولیت آن هم به دوش امریکا خواهد بود.

طالبان گفته اند که عدم رهایی زندانیان باقی مانده این گروه، ختم نکردن فهرست سیاه، ارتکاب بیش از ۱۲۰۰ تخطی و اکنون تعویق چند ماهه خروج از افغانستان تعهد شکنی امریکا است و سازمان ملل متحد و کشور هایکه در امضای توافقنامه دوحه حضور داشتند باید به امریکا فشار بیاورند تا نیروهای خود را به اساس توافق تا ماه می از افغانستان بیرون کند.

این گروه تاکید کرده اند که به هیچ صورت از داعیه استقلال کامل و اقامه نظام خالص اسلامی در افغانستان منصرف نمی شود و به راه حل مسالمت آمیز افغانستان متعهد است.

از سوی دیگر با وجود اعلام طالبان برای عدم شرکت در نشست استانبول، وزیر خارجه ترکیه تاکید کرده است که این نشست به تاریخ ۲۴ اپریل برگزار خواهد شد، سازمان ملل می گوید که تلاش می کند تا با جانب طالبان برای شرکت در این نشست گفت‌وگو کنند.

استیفان دوچاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، در این مورد میگوید:”ما برای دستیابی به یک صلح پایدار با تمام طرف‌ها همکاری می‌کنیم. بنابرین اعلامیه هایی نشر خواهد شد. ما ده روز فرصت داریم. ما برنامه و دعوتنامه‌های خود را به حکومت افغانستان و طالبان اعلام کرده ایم،.خانم دیبرا لاینز معمولا با رهبری طالبان در تماس بوده است”.

طالبان همچنان گفته است که اعلام خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان نشان داد که امریکا تا حدی وضعیت افغانستان را درک کرده است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان تثبیت شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه میگوید که امروز (سه شنبه، ۴ عقرب) نشست کابینه در ارگ برگزار شد.

در این نشست ملا محمد حسن آخند، صدراعظم افغانستان، طرح تثبیت رتبه‌‌های علمی عالمان دین و ارزیابی اسناد تحصیلی آنان را تصویب کرد.

محمدحسن آخند تاکید کرده که اسناد عالمان دین ارزیابی و رتبه‌های علمی آنان نیز مشخص شود.

از سوی دیگر، در این نشست هیاتی از سوی امارت برای حل مشکل آن شرکت‌ها گماشته شد که پول‌های‌شان در بانک‌های کشور مسدود است.

ادامه روند توزیع تذکره‎‌های الکترونیکی، آماده‌سازی طرح سرشماری نفوس ، موضوع معتادان، مدیریت سالم کمک‌های خارجی و پروژه تاپی از موضوعات مورد بحث این نشست بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار و گفتگوی مقام‌های امارت اسلامی با وزیرخارجه چین

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، بار دیگر از امریکا خواسته که تحریم‌ها بر امارت اسلامی را بردارد تا از بروز فاجعه انسانی در افغانستان  جلوگیری شود.

وانگ یی امروز در دیدار با امیر خان متفی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان  در باره گسترش روابط دیپلماتیک و تجارتی میان دو کشور و همچنان فراهم سازی زمینه آموزش برای محصلان افغان در چین گفتگو کرده است.

وزیر خارجه چین گفته که بیجینگ در آینده نزدیک در راستای منافع مشترک میان دو کشور کار خواهد کرد و هرگز در امور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد.

قرار است قطر برای دو روز میزبان نشست هیات‌‌های بلند پایه امارت اسلامی و چین باشد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته که وانگ یی به تاریخ ۲۵ و ۲۶ اکتوبر به دوحه سفر می‌‌کند و در کنار مقام‌های قطری با هیات امارت نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه، در این باره گفت: “قطر کشوری مهم در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس است. این کشور شریک مهم چین از نظر همکاری‌های انرژی، اقتصادی و تجارتی در آن منطقه است. همچنین نقش و تاثیر منحصر به فردی در برخی از نقاط بحرانی منطقه از جمله موضوع افغانستان در سال‌های اخیر… دارد. روابط چین و قطر پیشرفت سریع و عمیقی داشته است.”

امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه کشور، اطمینان داده که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه چین نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی که آقای متقی را همراهی میکند گفته که چین به ارزش یک میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کرده و همچنان تعهد کرده که به ارزش ۵ میلیون دالر مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک میکند.

این درحالی است که روز گذشته  وزیر امور خارجه چین، با ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم امارت اسلامی و هیات همراه اش در دوحه، پایتخت قطر دیدار کرد.

به گفته‌ای ذبیح‌الله مجاهد، در این دیدار روی وضعیت اقتصادی و سیاسی افغانستان بحث شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عمران خان و جان کری در باره افغانستان دیدار و گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در دیدار با جان کری، نماینده ویژه رییس جمهور امریکا در مورد تغییرات اقلیمی، گفته که امریکا باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد بسازد.

دفتر مطبوعاتی عمران خان در تویتر اش نوشته که عمران خان در حاشیه نشست “طرح سبز شرق میانه” با جان کری در شهر ریاض دیدار و گفتگو کرده است.

بر بنیاد اعلامیه در این دیدار عمران خان تاکید کرده که آزادسازی پول‌های افغانستان برای رفاه افغان‌ها مهم است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان امریکا نزدیک به ۱۰ میلیارد دالر افغانستان را منجمد کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است