Connect with us

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

جهان

کانبرا با افزایش استقرار نیروی هوایی امریکا در آسترالیا موافقت کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۰)

آسترالیا میگوید که روی استقرار نیرو و هواپیماهای نظامی امریکایی در این کشور با واشنگتن به توافقی دست یافته است.

پیتر داتون، وزیر دفاع آسترالیا روز پنجشنبه گفت که دو طرف “به طور قابل ملاحظه ای همکاری خود را در زمینه استقرار نیرو، افزایش قابلیت همکاری و افزایش فعالیت های هم‌پیمانان در اقیانوس آرام و هند، افزایش خواهند داد.”

این در حالی است که بریتانیا، ایالات متحده امریکا و آسترالیا از امضای عهدنامه‌ ای برای به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته دفاعی خبر داده اند.

هدف این عهده نامه مقابله و پیشگیری از قدرت رو به رشد چین در منطقه اقیانوس هند و آرام گفته شده است.

وزیر خارجه ایالات متحده در دیدارش با همتای آسترالیایی اش در واشنگتن از فشارهای اقتصادی چین ابراز نگرانی کرده و پشتیابی همه جانبه واشنگتن را در برابر فشارهای اقتصادی چین بر آسترالیا اعلام کرده است.

انتونی بلینکین، وزیر خارجه امریکا، در این باره گفت:” این مشارکت با استرالیا و انگلستان نشانه است که ما متعهد به کار با شرکا و متحدان ما از جمله اتحادیه اروپا ، برای اطمینان اقیانوس آرام آزاد و باز استیم. ما از کشورهای اروپایی که نقش مهمی در هند و اقیانوس آرام دارند استقبال می کنیم و در انتظار همکاری نزدیک با ناتو و اتحادیه اروپا استیم.”

پیش از این آسترالیا در سال ۲۰۱۶ با فرانسه به ارزش ۵۰ میلیارد دالر قرار داده بسته بود که بر بنیاد آن فرانسه برای آسترالیا زیر دریایی‌های نظامی آماده میکرد اما حالا امریکا می‌خواهد با به اشتراک گذاشتن پیشرفته ترین فناوری زیر دریایی خود اعتماد استرالیا را بیشتر به دست بیاورد.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، در این باره گفت:” روزگذشته ، وزیر داتون و من بیانیه ای را امضا کردیم که تلاش‌های ما را برای توسعه قابلیت‌های دفاعی پیشرفته افزایش می‌دهد. و امروز ، ما استقرار نیروهای ما را  که باعث افزایش دسترسی و حضور ما در آسترالیا می‌شود پیشنهاد کردم توافق کردیم که هر اقدامی فوری که باعث بهبود همکاری هر دو کشور می‌شود از آن استقبال کنیم.”

آسترالیا هم با آنکه به دنبال بلند بردن ظرفیت‌های نظامی اش از هر راه ممکن است با آن هم نشان می‌‎دهد که آن کشور همچنان تمایلی برای مذاکرات با چین دارد.

ماریس پاینی، وزیر خارجه آسترالیا، در این باره گفت:”امروز ، ما همچنین در مورد رقابت‌های راهبردی  بحث کردیم. ما رقابت چین را در سطوح مختلفی مورد بحث قرار دادیم که نیازمند پاسخگویی و افزایش توانایی است. این بدان معنا نیست که زمینه‌های سازنده‌ای برای تعامل با چین وجود ندارد. آسترالیا همچنان به دنبال گفتگو با چین بدون پیش شرط است.”

از سوی دیگر چین هشدار داده است که این کشورها با این اقدام شان تیشه به رشیه خود خواهند زد.

ژاوو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، در این باره گفت:”کشورهای مرتبط باید ذهنیت منسوخ جنگ سرد و برداشت ژئوپلیتیک تنگ نظری را کنار بگذارند ، به اراده مردم کشورهای منطقه احترام بگذارند و برای کمک به صلح، ثبات و توسعه منطقه بیشتر تلاش کنند. در غیر این صورت ، آنها فقط به پای خود شلیک می کنند.”

پیمان امریکا، آسترالیا و بریتانیا بنام آکوس یاد می‌شود و شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

جهان

اوکراین و امریکا تمرین نظامی مشترک برگزار می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۴۰۰)

ستاد کل ارتش اوکراین روزگذشته (پنجشنبه ۲۶سنبله) اعلام کرد که کی‌یف و واشنگتن رزمایش مشترک خود را از هفته آینده در غرب اوکراین آغاز می‌کنند.

این درحالی است که پیش ازاین رزمایش بزرگ اخیر بلاروس و روسیه برخی از کشورهای همسایه را نگران کرده است.

رزمایش مشترک روسیه و بلاروس که با عنوان «زاپاد-۲۰۲۱» در نزدیک به مرزهای اتحادیه اروپا انجام شد اوکراین و برخی از کشورهای ناتو را نگران کرد.

با این حال اوکراین اعلام کرد که رزمایش هفته آینده شامل حضور ۶ هزار سرباز از ۱۵ کشور خواهد بود و تا اول اکتوبر ادامه پیدا می‌کند. این کشورها شامل اوکراین، ایالات متحده و دیگر اعضای ناتو خواهند بود.

در بیانیه ارتش اوکراین آمده است که:”هدف اصلی آماده‌سازی برای اقدامات مشترک به‌عنوان بخشی از یک نیروی چند ملیتی در طول عملیات ائتلاف است.”

اوکراین تمرینات نظامی با شرکای غربی را گامی مهم در مسیر ورود به ناتو می‌داند و معتقد است که عضویت در این نهاد می‌تواند مقاومت این کشور در برابر تجاوزات روسیه را تقویت کند.

روابط کی‌یف و مسکو در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تیره‌‌تر شد.

از سوی دیگر روابط اوکراین با بلاروس نیز زمانی تیره شد که کی‌یف انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بلاروس را عادلانه و آزادانه ندانست و خشونت علیه معترضان را محکوم کرد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

رهبر گروه داعش در افریقا توسط نیروهای فرانسوی کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، روز گذشته (چهارشنبه، ۲۴ سنبله) گفته که نیروهای فرانسوی عدنان ابو ولید الصحراوی، رهبر گروه داعش را در صحرای بزرگ افریقا کشته اند.

مکرون در صفحه تویتر خود گفته است که: ” این موفقیت بزرگ دیگر در برابر گروه‌های هراس‌افگن در ساحل است.”

مکرون در باره موقعیت عملیات نیروهای فرانسوی جزییات نداده است.

دفتر رییس جمهور فرانسه گفته که صحراوی رهبر تاریخی گروه داعش در منطقه ساحل افریقای غربی بود که در سال ۲۰۱۷ نیروهای امریکایی را هدف قرار داده بود.

فرانسه افزوده که صحراوی در سال ۲۰۲۰ دستور قتل شش کارمند خیریه فرانسوی و راننده نایجیریایی آنان را داده بود.

به اساس گزارش رویترز فرانسه در ماه جولای گفته بود که عملیات علیه گروه داعش را در افریقا راه اندازی میکند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است