Connect with us

جهان

ضعف در ظرفیت آزمایش ویروس کرونا ممکن افغانستان را دچار فاجعه سازد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۳۰, ۱۳۹۹)

کمبود ظرفیت آزمایش ویروس کرونا در افغانستان یک فاجعه بزرگ است و بیشتر مردم را به کام مرگ خواهد کشانید. شماری از نماینده گان مردم درمجلس می گویند حکومت باید مراکز آزمایش ویروس کرونا را گسترش دهد تا جلو انتشار بیشتر آن گرفته شود.
نسیم مدبر، عضو مجلس نماینده گان، می گوید: “نبود و یا کمبود تست در افغانستان یک فاجعه است و این کار بسیار خطر ناک می شود یعنی یک کسی که در نتیجه این بیماری جان داده باشد و کسی خبر نباشد تصور کنید در مراسم جنازه تا چه اندازه مردمان دیگر به این ویروس مصاب می شوند. از حکومت می خواهیم تا به این چالش رسیده گی جدی شود.”
ضیاءالدین ضیا، عضو مجلس نماینده گان، چنین می گوید: “یک چالش بزرگ پایین بودن ظرفیت تست کرونا است که سبب بحران خواهد شد و اگر روند تست افزایش نیابد و افراد مشکوک تست درست نشوند، این ویروس به ساده گی دامن گیر بیشتر مردم می شوند.”
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، با تایید این معضل می گید: “ظرفیت تست پایین است و نیازمندی بیشتر است و تلاش داریم تا ده روز آینده این ظرفیت را بلند ببریم و دیده شده که برخی تست ها تشخیص درست نشده.”
او می افزاید: “با کشور چین و کوریای جنوبی در تماس هستیم که چگونه تعداد تست ها را افزایش دهیم.”
همچنان وزارت صحت هشدار میدهد که اگر مردم به توصیه های پزشکی توجه جدی نکنند و در خانه های شان باقی نمانند، آزمایش ویروس کرونا هم نتیجهء به دنبال نخواهد داشت، زیرا پس از نتایج تست منفی نیز احتمال مصاب شدن به این ویروس وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

جهان

وزیران خارجه سعودی و امریکا در باره برنامه اتومی ایران گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۳, ۱۴۰۰)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی با انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا در باره برنامه اتومی ایران گفتگو کرده است.

وزارت خارجه سعودی در یک اعلامیه گفته که این دیدار در واشنگتن صورت گرفته و هر دو طرف در باره منافع و نگرانی‌های مشترک گفتکو کرده اند.

اعلامیه افزوده ” در این دیدار در باره موضوعات گوناگون بشمول منافع و نگرانی‌های مشترک و همچنان در باره تقویت مشارکت ستراتیژیک در چندین عرصه گفتگو کردیم.”

وزارت خارجه سعودی افزوده که شاهزاده فیصل  با رابرت مالی، نماینده خاص امریکا برای ایران نیز در باره نقض توافقنامه‌های بین المللی توسط ایران دیدار و گفتکو کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خشونت‌ها در بیروت: شاگردان به خانه‌های شان انتقال داده شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزار کرده است که در پی بروز خشونت‌‎ها در بیروت، پایتخت لبنان شاگردان مکاتب تخلیه شدند.

این گزارش افزوده که چهار تن بشمول یک زن در اعتراض علیه روند تحقیقات در باره انفجار سال گذشته بیروت کشته شدند.

این اعتراض زمانی به خشونت مبدل شد که صدها طرفدار گروه‌های اهل تشیع امل و حزب‌الله در برابر کاخ قوه قضایه جمعه شده بودند و خواستار برکناری طارق بیطار، قاضی مسوول پرونده بیروت شدند، اما افراد ناشناس بر تظاهر کنندگان تیر اندازی کردند.

تیراندازی در نزدیکی کاخ وزارت عدلیه لبنان در بیروت رخ داد اما هنوز مشخص نیست که چه کسانی مسوول آن بودند.

صدای تیراندازی برای مدتی در محل شنیده می‌شد و ارتش برای برقراری نظم وارد عمل شده است.

اعتراض کنندگان از حکومت میخواهند که مداخله‌های سیاسی را در پرونده انفجار بیروت متوقف کند.

در انفجار سال گذشته  بیروت، ۲۱۹ نفر کشته و ۷۰۰۰ تن زخمی شدند و هزاران ساختمان ویران شد یا آسیب دید.

خانواده‌های قربانیان می‌گویند تا کنون هیچکس پاسخگوی این واقعه نبوده است.

سال گذشته وقوع آتش‌سوزی در بندر باعث انفجار ۲۷۵۰ تن نیترات امونیوم شد که حدود شش سال ظاهرا بدون مراعات موازین ایمنی در این محل انبار شده بود.

این ماده در تولید کود کیمیایی کاربرد دارد اما از آن در ساختن وسایل انفجاری هم استفاده می‌شود.

گفته شده که مقام‌های ارشد دولتی از وجود این ماده در بندر و خطرات آن آگاه بودند اما برای ایمن‌سازی یا انتقال آن اقدامی نکرده بودند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مقام‌های جرمنی از خدمات نیروهای شان در افغانستان قدردانی کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های جرمنی در یک مراسم خاص از خدمات ۲۰ ساله نیروهای آن کشور در افغانستان قدر دانی کردند.

رییس جمهور جرمنی و وزیر دفاع آن کشور می‌گویند که فصل همکاری با افغانستان پایان نیافته و آلمان به همکاری‌های سیاسی و بشری اش با افغان‌ها ادامه میدهد.

این مراسم که در شهر برلین برگزار شده بود، رییس جمهور، صدراعظم و وزیر دفاع آلمان نیز اشتراک کرده بودند.

انه گریت کرامپ کارنباور: وزیر دفاع آلمان، در این باره گفت:”امروز روزی نیست که فصل افغانستان را ببندیم. تنها به دلیل وضعیت افغانستان و این واقعیت که افرادی که از ما حمایت کردند و در کنار ما جنگیدند هنوز به عنوان نیروهای محلی در افغانستان استند. هدف همه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک ما این است که باید این افراد بتوانند با خیال راحت افغانستان را ترک کنند.”

در همین حال رییس جمهور آلمان نیز از خدمات ۲۰ ساله نیروهای آن کشور در افغانستان قدردانی کرده و حضور ۲۰ ساله آلمان در افغانستان را در تاریخ ۶۵ سال آن کشور بی پیشینه میداند.

فرانک والتر، رییس جمهور آلمان ، در این باره گفت: “کشور ما مدیون سپاسگزاری افغان‌های شجاع است که برای سازمان‌های آلمانی کار کردند و بنابر این امروز باید از جان خود در سرزمین مادری خود بترسند. شما توانستید بسیاری از آنها را به سلامت برسانید. اما تعداد کمی دیگر هنوز در افغانستان باقی مانده اند. من می‌دانم که بسیاری از آلمانی‌ها به ویژه بسیاری از جانبازان، نگران این افراد استند و آنها به درستی انتظار دارند که کشور ما همچنان به دنبال همه راه‌ها و وسایل ممکن برای انجام تعهد خود برای حفاظت از این افراد نیز باشد.”

مقام‌های آلمانی در حالی از ماموریت و خدمات نیروهای آن کشور در افغانستان قدردانی میکنند که نیروهای شان بیشتر در ولایت‌های شمال بخصوص کندز و بلخ مستقر بودند و پروژه های زیادی انکشافی از جمله اعمار میدان هوایی بلخ، اعمار کانال‌ها آب و سرک را از طریق موسسات GIZ تطبیق کردند.

در ۲۰ سال گذشته آلمان یکی از متحدان قدرت مند سازمان ناتو در افغانستان بود که بخش بزرگ از آموزش نیروهای امنیتی بخصوص نیروهای پولیس را نیز برعهده داشت.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است