Connect with us

رویداد های اخیر

صلیب سرخ: در ۱۰ روز گذشته بیش از ۴هزار زخمی جنگ تداوی شده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۰)

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی‌سی‌آرسی) امروز (سه شنبه، ۱۹اسد) گفته است که از اول ماه آگست سال روان میلادی به این سو بیش از ۴هزار زخمی ناشی از درگیری‌ها را در مراکز صحی تحت حمایت این سازمان تداوی شده اند.

این کمیته در یک خبرنامه گفته است که:” از اول اگست، ۴هزار ۴۲تن زخمی جنگ در ۱۵مرکز صحی تداوی شده اند که آی‌سی‌آرسی با آنها کمک میکند، که این خودنشان دهنده شدت خشونت‌های اخیر است.”

خبرنامه افزوده است که:” چنانکه جنگ‌ها در مراکز و اطراف شهرهای کندز، لشکرگاه، کندهار و دیگر شهرهای افغانستان شدت یافته است، صدها هزار تن در معرض خطر قرار دارند.”

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی‌سی‌آرسی) از طرفین درگیر خواستار خویشتنداری فوری، حمایت از غیرنظامیان و حفاظت از زیر بناهای حیاتی مانند شفاخانه‌ها در برابر حملات و خسارات جانبی ناشی از منازعه در ساحات پر جمعیت شده است.

ایلوا فیلیون، رییس نمایندگی مرکزی آی‌سی‌آرسی در افغانستان، می‌گوید:”ما شاهد تخریب خانه‌ها، در معرض خطر قرار گرفتن کارمندان صحی و مریضان، خسارمند شدن شفاخانه‌ها و همچنان زیر بناهای آب و برق هستیم. استفاده از سلاح‌های منفجره در شهر‌ها تاثیرات شدید و بدون تفکیک فراتر از اهداف شان بالای غیرنظامیان دارد. مرمی‌های هاوان و راکت‌ها بدون تفکیک به خانه‌های غیرنظامیان اصابت می‌کنند. بسیاری خانواده‌ها چاره‌ای جز فرار برای یافتن مکان امن ندارند. این وضعیت باید خاتمه یابد.”

این کمیته می‌گوید که درگیری‌ها در کندز، لشکرگاه و دیگر شهرها در چند روز اخیر باعث زخمی شدن تعداد زیادی غیرنظامیان گردیده است، در حالیکه مراکز صحی به دلیل آسیب و نبود کارمندان صحی به شدت تحت فشار قرار دارند. برق در چندین شهری که درگیری در آنها جریان دارد قطع بوده و شبکه آبرسانی در برخی از نقاط به سختی کار می‌کنند. بیشتر شهرهای بزرگ غیرفعال بوده و سیستم آبرسانی به سختی در بعضی جاها کار میکند. بیشتر خانواده‌ها سعی می‌کنند آن ساحات را ترک کنند، اما نمیتوانند چون وسایط نقلیه نمی‌یابند یا اینکه وجوه مالی آنرا ندارند.

درخبرنامه این کمیته آمده است که:” آی‌سی‌آرسی و جمعیت همکار آن، یعنی هلال احمر افغانی تا حد امکان سعی می‌کنند زخمیان و اجساد کشته شدگان ناشی از درگیری را انتقال بدهند. تنها در ماه جولای، آی‌سی‌آرسی با ۱۳هزار تن زخمی جنگی در سراسر کشور کمک نموده است، به نظر میرسد این تعداد به علت افزایش جنگ‌ها در ساحات پر نفوس کشور افزایش یابد.”

این کمیته از طرف‌های درگیرخواسته است تا به سازمان‌های بشری اجازه داده شود تا به زخمیان و نیازمندان کمک کمک نمایند.

رییس نمایندگی مرکزی آی‌سی‌آرسی در افغانستان دراین باره می‌گوید که:”مراکز مراقبت‌های صحی، کارمندان صحی و امبولانس‌ها باید به هر قیمتی مصوون باشند. ما همچنان از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم به سازمان‌های بشری مانند آی‌سی‌آرسی و جمعیت هلال احمر افغانی اجازه دهند تا زخمیان را بصورت مصوون انتقال و به مردم نیازمند کمک‌های عاجل بشری را فراهم نمایند.”

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به صدها خانواده نیازمند در غزنی مواد خوراکی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که به صدها خانواده نیازمند در ولایت غزنی بسته‌های مواد غذایی توزیع کرده اند.

به گفته‌ای مسوولان بنیاد بیات هدف این کمک‌ها دستگیری خانواده‌های نیازمند است.

مسوولان می افزایند که این کمک‌های شامل آرد، برنج و روغن میباشد و در شماری از ولایت‌های دیگر نیز توزیع خواهند شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:” به سلسله کمک‌های بنیاد بیات در هرات ، مزار، بامیان ، ننگرهار، خوست و پکتیا اینبار به ولایت غزنی آمده ایم و این کمک‌ها به زودی به ولایت‌های دیگر نیز میرسند.”

بنیاد بیات می‌گوید که تلاش دارند تا این کمک‌های بشری را به ولایت‌های دیگر گسترش دهند.

در همین حال خانواده‌های نیازمند و مستحقین که این مواد خوراکی را بدست آورده از کمک‌های بنیاد بیات خرسند به نظر میرسند.

یک نیاز که کمک‌های بیات را در یافت کرده در این باره گفت:” ما از بنیاد بیات تشکری میکنیم که همراه ما آرد ، برنج و روغن کمک کرد و میخواهم که بیشتر همراه ما کمک کنند.”

یک دریافت کننده دیگر این کمک‌ها در این باره گفت:” از بنیاد بیات تشکر میکنم که در این فصل سرما همراه ما کمک کرد.”

یک باشنده دیگر غزنی در این باره گفت:” از بنیاد بیات بسیار خوش استم این کمک که برای ما غریبا در این زمستان که انجام داد بسیار کار خوب شد اگر خداوند این‌ها را داد بار دیگر با ما کمک کنند.”

بنیاد بیات همه ساله در سراسر کشور به افراد نیازمند و بی بضاعت کمک میکند که سلسله این کمک‌ها به همه ولایات میرسد.

در کنار این بنیاد بیات در ساخت مکاتب، مراکز صحی، مساجد و حفر چاه‌های عمیق برای دست یابی به آب آشامیدنی در ولایت‌های کشور تلاش کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سازمان ملل برای کمک به مردم افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در افغانستان خواهان ۴،۵ میلیارد دالر کمک شده است.

این سازمان برای جلوگیری از بحران بشری و اقتصادی در جهان، فراخوان کمک بشری ۴۱ میلیارد دالر برای ۱۸۳ میلیون تن در کشورهای شد که مردم آن در منازعه و فقر به سر می‌برند.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده کمک‌های بشری این سازمان، می‌گوید که افغانستان در صدر کشورهای قرار دارد که ۲۸ میلیون نفر در آن به کمک‌های فوری بشری نیاز دارند.

گریفیتس در این باره گفت:”ما هرگز افغانستان را ترک نکردیم و اکنون با برنامه پیش بینی شده برای سال ۲۰۲۲ سه بار، سه برابر برنامه سال ۲۰۲۱، به دلیل نیازها و شرایط مختلف که شما به خوبی می‌دانید، آنجا استیم.”

کمبود پول نقد در افغانستان از دیگر چالش‌های است که سازمان ملل تلاش دارد تا به آن رسیده گی کند.

مارتین گریفیتس در این باره گفت:” نبود پول نقد در افغانستان یک مانع بزرگ برای ارایه هرگونه خدمات است. امیدوارم آنرا تا آخر ماه جاری به دست بیاوریم.”

در همین حال رییس عملیاتی کمیته صلیب سرخ پس از سفر شش روزه اش به افغانستان می گوید که آنچه در افغانستان دیده است، شوکه شده است.

چدومینک ستیل هارت، رییس عملیاتی کمیته بین المللی صلیب سرخ، در این باره گفت:” در واقع یک بحران انسانی عظیم وجود دارد که در حال رخ دادن است، خانواده‌ها پولی برای گذاشتن غذا در بشقاب‌‌های شان ندارند، زمستان شروع شده است سردی هوا به زیر نقطه انجماد رسیده است و دیدن این تصویر وحشتناک است و اکنون به اقدام فوری نیاز است.”

نهادهای سازمان ملل درحالی از گسترش فقر و از هم پاشیدن  نظام اقتصادی افغانستان ابراز نگرانی میکنند که حکومت و مردم خواهان آزاد سازی ذخایر ارزی کشور از سوی امریکا استند و این  بحران را ناشی از منجمد ماندن پول‌های افغانستان میدانند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار ماین مقناطیسی در شهر کابل چهار زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در کابل تأیید می‌کند که چهار نفر در نتیجه‌ی انفجار ماین مقناطیسی صبح امروز (پنج شنبه ۱۱قوس) در چهارراهی سلیم کاروان حوزه چهارم شهر کابل زخمی شده‌اند.

شفاخانه‌ی ایمرجنسی در تویتی گفته است که این زخمیان از محل انفجار صبح امروز به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

این شفاخانه گفته است که در میان زخمیان یک کودک نیز شامل است.

براساس اعلام شفاخانه‌ی ایمرجنسی، این رویداد ناشی از انفجار ماین مقناطیسی بوده است.

سعید خوستی، سخن‌گوی وزارت داخله‌ اما گفته است که این رویداد ناشی از انفجار یک حلقه ماین جاسازی‌شده در یک گلدان بوده است. او نیز ادعا کرده است که این انفجار تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولیت این رویداد را هنوز گروهی به عهده نگرفته است.

این درحالی است که دو روز پیش نیز شهر کابل شاهد یک انفجار بود. در این انفجار که موتر حامل نیروهای امارت اسلامی را در سرک دارالامان هدف قرار داد، پنج تن به‌شمول نیروهای امارت اسلامی زخمی برداشتند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است