Connect with us

اخبار ساحوی

صلح افغانستان؛ نماینده ویژه ایالات متحده با مقامات هندی دیدار نمود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 8, 2020)

نماینده ویژه ایالات متحده با مقامات ارشد هند دیدار بر حمایت آنها از تلاش ها برای آوردن صلح در افغانستان تاکید ورزیده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در پیوند به روند صلح افغانستان روز پنجشنبه در دهلی جدید با جئی شنکر وزیر خارجه و اجیت دووال مشاور امنیت ملی هند دیدار کرد و در مورد پیشرفت در روند صلح که در چند هفته گذشته صورت گرفته است، صحبت کرد.

درین دیدار، خلیلزاد به مقامات هندی اظهار داشته که ایالات متحده “نقش سازنده” هند در افغانستان را به رسمیت می شناسد. همچنان مقامات هندی در رابطه با افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی نموده و به ویژه از نیاز محافظت از “هندوها و سیک های افغان” و حمایت هند از آتش بس برای مبارزه با ویروس کرونا، تاکید ورزیده اند.

در این نشست همچنین لیزا کورتیس رئیس شورای امنیت ملی ایالات متحده و کینت جستر سفیر ایالات متحده در هند نیز حضور داشتند.

متعاقب این دیدار، بیانیه ای توسط وزارت امور خارجه هند منتشر شد كه چنین می نویسد: “طرف آمریكا سهم سازنده هند در توسعه اقتصادی، بازسازی و كمكهای بشردوستانه به افغانستان را به رسمیت شناخت. آنها به نقش اساسی و مداوم هند در صلح، امنیت و ثبات در افغانستان اهمیت قایل شده اند.”

در این بیانیه آمده است: “وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی هند بار دیگر به حمایت مداوم هند در تقویت صلح، امنیت، وحدت، سیاست دیموکراتیک و فراگیر و حمایت از حقوق همه گان در افغانستان، از جمله هندوها و سیک های افغانستان، تاکید کردند.”

خلیلزاد در حال سفر به سه شهر (دوحه، دهلی و اسلام آباد) است؛ سفریکه وزارت خارجه آمریكا چهارشنبه طی بیانیه ی تایید کرده، گفت: “در هر دیدار، وی خواهان حمایت از كاهش فوری خشونت ها، تسریع در زمان بندی برای آغاز مذاكرات بین الافغانی و همكاری همه طرف ها در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ در افغانستان میباشد.”

چنانچه گفته می شود، هدف از این سفرها، همچنان کسب حمایت از اجرای کامل توافق ایالات متحده و طالبان میباشد که دچار اختلافات بین دولت افغانستان و طالبان شده است، به خصوص در مورد آزادی زندانیان.

سفر بعدی خلیلزاد به اسلام آباد گفته شده است؛ نامبرده درانجا برای تاکید بر نیاز آتش بس و پشتیبانی از آغاز مذاکرات بین الافغانی، با مقامات دید و بازدید خواهد داشت.

اخبار ساحوی

قتل فرمانده پولیس حوزه اول شهر پل علم از سوی افراد مسلح ناشناس

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 10, 2021)

شاهپور احمدزی فرمانده پولیس حوزه اول امنیتی شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر از سوی تفنگداران نشانس به قتل رسید.

حسيب الله استانکزی رییس شورای ولایتی لوگر به آریانانیوز گفته است که آقای احمدزی شام امروز در نزیکی چهارراهی شهیدان پل علم از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده است.

آقای استانکزی که فرمانده پولیس حوزه اول پس از زخم برداشتن در بیمارستان جان باخته است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط یک پایگاه و سه پاسگاه نیروهای افغان در لغمان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 7, 2021)

نیروهای دولتی سه پاسگاه و یک پایگاه ارتش را در ولسوالی الینگار لغمان ترک کردند و این بخش‌های نظامی را طالبان گرفته اند.

منابع امنیتی می‌گویند که نظامیان با پادرمیانی بزرگان محلی، از این پاسگاه ها و پایگاه بیرون شده اند.

گروه طالبان نیز با نشر تصاویری ادعا کرده اند که ۱۴ نظامی افغان را پس از تصرف این پایگاه و پاسگاه اسیر کرده اند.

در همین حال یک روز پس از سقوط بخش هایی از بازار بغلان کهنه، نیروهای دولتی وارد این شهر شده اند، منطقه جنگ‌زده‌ای که دو روز است برای مردمانش به جهنم مبدل شده، اما خبرهای از باز پسگیری برخی نقاط از دست رفته مخابره می شود.

صفی الله محمدی فرمانده نیروهای ویژه در شمال میگوید: ” به زور خدا بخش های زیادی را تصرف کردیم و می توانمیم وضعیت را بگردانیم دشمن ساحات را ترک و فرار کرده اند.”

مقام های محلی نیز می‌گویند که امنیت به زودی در این بخش بغلان بر می‌گردد.

محمد اکبر بارکزی والی بغلان میگوید: ” نیروهای افغان به ساحه رسیده اند و اجازه سقوط هیچ محل از بغلان را به دست طالبان نمی دهیم وضعیت رو به بهبود است.”

جنگ یک هفته گذشته، پس از امضای توافق نامه دوحه میان امریکا و طالبان پیشینه نداشته و از دو طرف جنگ و غیر نظامیان قربانی گرفته است.

بر بنیاد اطلاعات نهاد های امنیتی، طالبان تنها در یک هفته پسین ۸۷۰ حمله بر سنگر های نیروهای امنیتی داشته اند، ۱۰ حمله انتحاری ۱۰۰ حمله انفجاری و ماین مقناطیسی، ۳۰ حمله ترور هدفمند از سوی نهاد های امنیتی گزارش می شود که در حمله یک هفته پسین ۱۰۰ غیر نظامی قربانی شده اند.

از سوی هم ارتش می‌گوید که طالبان هم در یک شبانه‌روز گذشته در قندهار، بادغیس، بلخ، فراه، هلمند، هرات، تخار و کندز ۲۵۰ کشته داده اند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید: “نیروهای امنیتی و دفاعی افغان طالبان را در بخش های از کشور سرکوپ کرده اند این گروه با کشتار غیر نظایمان نشان داده اند که به هیچ چیزی جز جنگ باور ندارند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

ولسوالی برکه بغلان بدست طالبان سقوط کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 5, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان میگویند که بامداد امروز (چهارشنبه، ۱۵ ثور) ولسوالی برکه این ولایت بدست طالبان سقوط کرده است.

مقام‌ها می افزایند که شب گذشته به اساس فیصله جلسه نظامی همه مسوولان ملکی و نظامی این ولسوالی را ترک کرده و به کوتل تاوشخ ولسوالی نهرین عقب نیشنی کرده اند.

آنها میگویند که ولسوالی برکه بدون کدام درگیری بدست طالبان افتاده است.

اداره محلی بغلان رویداد ولسوالی برکه را نبرد تاکتیکی عنوان کرده و تاکید دارد که برای بازپس گیری آن مصمم است.

باشندگان بغلان نگران افزایش خشونت‌ها و بلند رفتن آمار تلفات افراد ملکی و نظامی در این ولایت اند و از رویکرد عقب نشینی تاکتیکی حکومت در میدان‌های نبرد نیز به شدت انتقاد می کنند.

طالبان نیز تاتید کرده اند که ولسوالی برکه را بدون جنگ و یا رسیدن تلفات به دو طرف تصرف کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است