Connect with us

اخبار ساحوی

صلح افغانستان؛ نماینده ویژه ایالات متحده با مقامات هندی دیدار نمود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۳۹۹)

نماینده ویژه ایالات متحده با مقامات ارشد هند دیدار بر حمایت آنها از تلاش ها برای آوردن صلح در افغانستان تاکید ورزیده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در پیوند به روند صلح افغانستان روز پنجشنبه در دهلی جدید با جئی شنکر وزیر خارجه و اجیت دووال مشاور امنیت ملی هند دیدار کرد و در مورد پیشرفت در روند صلح که در چند هفته گذشته صورت گرفته است، صحبت کرد.

درین دیدار، خلیلزاد به مقامات هندی اظهار داشته که ایالات متحده “نقش سازنده” هند در افغانستان را به رسمیت می شناسد. همچنان مقامات هندی در رابطه با افزایش خشونت در افغانستان ابراز نگرانی نموده و به ویژه از نیاز محافظت از “هندوها و سیک های افغان” و حمایت هند از آتش بس برای مبارزه با ویروس کرونا، تاکید ورزیده اند.

در این نشست همچنین لیزا کورتیس رئیس شورای امنیت ملی ایالات متحده و کینت جستر سفیر ایالات متحده در هند نیز حضور داشتند.

متعاقب این دیدار، بیانیه ای توسط وزارت امور خارجه هند منتشر شد كه چنین می نویسد: “طرف آمریكا سهم سازنده هند در توسعه اقتصادی، بازسازی و كمكهای بشردوستانه به افغانستان را به رسمیت شناخت. آنها به نقش اساسی و مداوم هند در صلح، امنیت و ثبات در افغانستان اهمیت قایل شده اند.”

در این بیانیه آمده است: “وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی هند بار دیگر به حمایت مداوم هند در تقویت صلح، امنیت، وحدت، سیاست دیموکراتیک و فراگیر و حمایت از حقوق همه گان در افغانستان، از جمله هندوها و سیک های افغانستان، تاکید کردند.”

خلیلزاد در حال سفر به سه شهر (دوحه، دهلی و اسلام آباد) است؛ سفریکه وزارت خارجه آمریكا چهارشنبه طی بیانیه ی تایید کرده، گفت: “در هر دیدار، وی خواهان حمایت از كاهش فوری خشونت ها، تسریع در زمان بندی برای آغاز مذاكرات بین الافغانی و همكاری همه طرف ها در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ در افغانستان میباشد.”

چنانچه گفته می شود، هدف از این سفرها، همچنان کسب حمایت از اجرای کامل توافق ایالات متحده و طالبان میباشد که دچار اختلافات بین دولت افغانستان و طالبان شده است، به خصوص در مورد آزادی زندانیان.

سفر بعدی خلیلزاد به اسلام آباد گفته شده است؛ نامبرده درانجا برای تاکید بر نیاز آتش بس و پشتیبانی از آغاز مذاکرات بین الافغانی، با مقامات دید و بازدید خواهد داشت.

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

کمیسیون حقوق بشر: غیرنظامیان در هلمند در ضد حمله نیروهای افغان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۳۹۹)

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان، جان‌‌باختن ده‌ها غیرنظامی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند را برخاسته از آتش نیروهای دولتی در برابر طالبان اعلام کرده است.

این کمیسیون می‌گوید که در نتیجه‌ی واکنش نیروهای ارتش در برابر حمله‌های طالبان از نزدیکی محل رویداد در سنگین، ۲۷ غیرنظامی کشته و ۳۵ تن زخمی شده‌ اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر میگوید: “چند لحظه پیش از این رویداد، مخالفان مسلح دولت حملاتی را از نزدیکی این محل انجام داده و در واکنشی که از سوی نیروهای افغان صورت گرفته، این حادثه شکل گرفته ‌است. دولت افغانستان باید تحقیقات جدی را روی این مساله آغاز کند.”

در همین حال ارتش می‌گوید که در نتیجه‌ی انفجار یک موتر بمب‌گذاری‌شده و حملات موشکی طالبان، غیرنظامیان در این ولسوالی قربانی شده ‌اند.

ولی احمد احمدزی، فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند میگوید: “به هر نوع بررسی هر نهاد آماده هستم تا وضاحت دهم‌ که این کار از سوی نیروهای دولتی انجام نشده، بل برخاسته از مواد انفجاری بوده که آن‌ها در بازار جابجا کرده بودند.”

طالبان اما می‌گوید، که ارتش از لوای دوم قول اردوی میوند بر محله‌ی گنج که شلوغی مردم زیاد بوده، موشک پرتاب کرده و به جان باختن ده‌ها غیرنظامی انجامیده ‌است.

از سوی هم مجلس سنا از همه طرف‌ها خواهان بررسی جدی این رویداد شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حکومت: پرتاب هاوان و انفجار موتربم از سوی طالبان در هلمند جان ۲۳ غیرنظامی را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۳۹۹)

در نتیجه برخورد هاوان و انفجار موتربمب در یک بازار در ولسوالی سنگین ولایت هلمند دست کم ۲۳ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر رسانه‌ی ولایت هلمند در اعلامیه ای گفته است که این رویداد حوالی ساعت ۹ پیش از چاشت امروز رخ داده است.

در اعلامیه آمده است که نخست چهار هاوان که از سوی طالبان شلیک شده بود، در ساحه برخورد کرده و سپس این گروه یک موتربمب را نیز در آنجا انفجار دادند که در نتیجه ۲۳ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده اند.

پیش از این یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته بود که این هاوان‌ها از سوی نیروهای ارتش پرتاب شده بود.

در همین حال در یک رویداد دیگر در نتیجه برخورد یک موتر با ماین کنار جاده ای ولسوالی واشیر این ولایت شش غیرنظامی کشته و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس میگوید که این ماین از سوی گروه طالبان جا سازی شده بوده است.

طالبان تا هنوز در پیوند به این رویدادها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending