Connect with us

تجارت

صالح: گزارش قاچاق پول از فرودگاه کابل بی‌‌اساس است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری گزارش اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگر) مبنی بر فرار ارز از فرودگاه بین المللی حامد کرزی را رد کرده است.

آقای صالح در نشست امروز شش و نیم این گزارش را بی‌اساس و جعلی توصیف کرده است.

اما آقای صالح می‌پذیرد که ارز “بصورت سرسام آور از مرزهای ضعیف افغانستان بیرون انتقال میگردد.”

وی تاکید می‌ورزد که بخش بزرگ از ارزهای که از کشور به بیرون انتقال داده میشود، از پاکستان به افغانستان آورده می‌شود.

آقای صالح میگوید: “حدود یک سال است که صرافان با مراجعه مکرر به دولت میخواهند که بیرون شدن اسعار رسمیت یاید زیرا کنترول آن به هر صورت در توان دولت نیست. از آنجاییکه دولت افغانستان قانون ضد پول شویی را تصویب کرده کرده است به این خواسته صرافان پاسخ منفی داده شد.”

معاون نخست تاکید کرده است که قانون ضد پول شویی باعث شده است که “دولت کمترین اشراف بر مارکیت موازی و سیاه داشته باشد.”

آقای صالح گفته است: “من با جرات و صلاحیت خروج اسعار را از میدان رد نموده شایعه ای بیش نمیدانم. در عین حال خروج اسعار از بنادر رسمی و غیر رسمی یک واقعیت تلخ است که آنرا تا اکنون کنترول کرده نتوانستیم.”

تجارت

سیگار: بیش از دو میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به افغانستان ضایع شده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

سیگار یا بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه اش میگوید که از مجموع ۷،۸ میلیارد دالر که از سوی سه نهاد کمک کننده امریکایی و وزارت خارجه آن کشور برای بازسازی افغانستان کمک شده است ۲،۴ میلیارد دالر آن به هدر رفته است.

این در حالی است که گنگره امریکا برای سیگار دستور داده است تا کمک‌های آن کشور به افغانستان را بازرسی کند.

در  این گزارش آمده است که به دلیل چالش‌ها امنیتی بازرسی‌های امریکایی نتوانسته اند از پروژه‌ها نظارت کنند و این باعث شده است که بسیاری از پروژه ها به گونه درست عملی نشود و پول ها هدر برو

ریاست جمهوری اما می گوید که در صورت دولت افغانستان پاسخگو خواهد بود که صلاحیت مصرف این پول‌ها به حکومت افغانستان داده میشد.

فاطمه مورچل، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت: “خواست حکومت افغانستان از اول هم این بود که این کمک‌ها در هماهنگی و از راه حکومت به مصرف برسد تا تاثیر گذاری آن معلوم شود دولت افغانستان به شفافیت و پاسخگویی متعهد است.”

سیگر در یافته است که بیشتر این پول‌های که به هدر رفته است برای خریداری وسایل مصرف شده است که به گونه مستقیم مربوط نهادهای امریکایی میشود.

این گزارش همچنان افزوده است که کمک‌های امریکا زمانی ادامه پیدا می‌کند که آن کشور توانایی مصرف، استفاده درست از آن را داشته باشد.

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور، در این باره میگوید:”بعضی وقت کمک‌های امریکا با دیگر کمک کننده‌های بین المللی هماهنگ نشده و این مشکللات را به میان اورده است.”

این بار نخست نیست که بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از هدر رفتن پول‌های کمک شده به افغانستان گزارش می دهد، قبل از این نیز از هدر رفتن صداها میلیون دالر در پروژه پروموت یا توانمندی زنان نیز گزارش داده بود.

در گزارش تازه اش سیگر نیز گفته است که استفاده نشدن، و خراب شدن وسایل باعث نگرانی و دلسردی نهادهای کمک کننده امریکا به افغانستان شده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

۲۸ کمپنی افغان در نمایشگاه بین‌المللی گلفود ۲۰۲۱ اشتراک کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 24, 2021)

وزارت زراعت می‌گوید که ۲۸ کمپنی تولید، پروسس و تجارت افغانستان در نمایشکاه بین‌المللی گلفود سال ۲۰۲۱ که در شهر دوبی برگزار شده است، اشتراک کرده اند.

این نمایشگاه برای چهار روز از ۲۱ تا ۲۵ فبروری در مرکز تجارتی شهر دوبی برگزار شده است.

حبیب‌الله حبیب، رییس انکشاف سکتور خصوصی وزارت زراعت آبیاری و مالداری، می‌گوید که این نمایشگاه یک فرصت استثنایی و بسیار مهم جهت معرفی محصولات زراعتی و مالداری کشور به جهانیان است.

به گفته‌ی مقام‌های وزارت زراعت تاجران افغان به کمک اداره‌ انکشاف بین‌المللی ایالات متحده‌ امریکا(USAID) و هم‌آهنگی وزارت زراعت در این نمایشگاه اشتراک کردند و محصولات‌شان را به نمایش گذاشتند.

 این محصولات شامل زعفران، میوه خشک، گیاهان طبی، عسل و میوه‌جات پروسس شده و محصولات دیگر بودند.

نمایشگاه بین‌المللی گلفود یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌ها در بخش غذا در سطح جهان است که تاجران بیش از ۸۵ کشور دنیا با محصولات‌ شان در آن اشتراک می‌کنند.

قرار است امسال نیز مانند سال‌های قبل، ده‌ها هزار نفر بازدیدکننده و تاجر از این نمایشگاه بازدید کنند.

مقام‌های وزارت زراعت گفته اند که در این نمایشگاه از محصولات افغانی استقبال شده و به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دالر قرارداد فروش محصولات زراعتی و مالداری بدست آورده شد.

مقام‌های سفارت افغانستان در امارات متحده عربی نیز در این نمایشگاه اشتراک کرده بودند.

نمایشگاه گلفود همه ساله در شهر دبی امارت متحده عربی برگزار می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

مجلس نماینده‌گان بودجه سال ۱۴۰۰ را تصویب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 22, 2021)

مجلس نماینده‌گان امروز (دوشنبه، ۴ حوت) سند بودجه سال روان مالی را پس از تنش‌ها زیاد تصویب کرد.

سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ سه بار به مجلس نمایندگان فرستاده شد، و اعضای مجلس ۱۹ مورد اختلاف را در آن مطرح کردند که افزایش معاشات کارمندان پایین رتبه ملکی بارز ترین آن بود.

اکنون کمیسیون مالی و بودجه مجلس می‌گوید که بیش‌تر بخش‌های این ۱۹ مورد از سوی حکومت پذیرفته شد که درشت‌ترین آن قرار ذیل اند:

۱- افزایش دو هزار افغانی در معاشات کارمندان پایین رتبه ملکی

۲- حذف بودجه برنامه دسترخوان ملی

۳- حذف ۵۰۰ میلیون افغانی بدهکاری‌های بانک‌ها

۴- حذف ۱،۳میلیارد افغانی بدهکاری‌های ادارات به شرکت برق

۵- حذف بودجه واحد عملیاتی ریاست جمهوری به جز پروژه‌ها زیر کار

۶- حذف خرچ‌های اضافی مانند خرچ دسترخوان به وزیران و دیگر مقامات

۷- کاهش ۶۰۰ میلیون پول در کودهای ۹۱ و ۹۱

۸- تصمیم در مورد بودجه وزارت هایی که توسط سرپرست‌ها اداره می شوند

۹- شامل ساختن عواید شهرداری در بودجه

۱۰- شامل ساختن برخی پروژه‌های تازه در سند بودجه

۱۱-  گزارش دادن کمیته تدارکات ملی به مجلس نمایندگان می باشد.

در این میان اعضای مجلس نمایندگان به شماری از اداراتی که از سوی مجلس رای نگرفتند، به مانند شورای عالی مصالحه ملی بودجه نداده و بودجه شورای مصالحه را زیر چتر اداره امور ریاست جمهوری قرار داده است.

میر افغان صافی،رییس کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان، در این باره گفت:”اداره هایکه از مجلس تاییدی نگرفته اند و قانونی نیستند، مثل اداره نفت و گاز و شورای عالی مصالحه ملی است، بودجه داده نشده است، شورای عالی مصالحه ملی کما فی سابق زیر چتر اداره امور است.”

هرچند شماری از اعضای مجلس هنوز هم به این باور اند که هیچ تغیری در بودجه نیامده و همه کارها نمایشی و منافع شخصی بود.

گل محمد کمین، عضو مجلس نمایندگان، در این باره میگوید:”بودجه را سیاسی ساختند، و کارها نمایشی بود، هر کس در آن منافع خود را سنجیده رییس مجلس منافع خود را، کمیسیون مالی بودجه منافع خود را و دیگران .”

بودجه سالی مالی ۱۴۰۰ که بالغ بر ۴۷۳ میلیارد و ۴۱ میلیون افغانی که از آن جمله بیش از ۳۱۱ میلیارد آن عادی و بیش از ۱۶۱ میلیارد آن بودجه انکشافی می باشد تصویب شد.

میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، در این باره گفت:”افزایش معاش کارکنان، جای دادن پروژه‌های انکشافی، توازن نسبی پول در کودها، کاهش مصارف غیر ضروری، جلوگیری از حیف و میل شدن دارایی های مردم، فصل‌های مهم از این کامیابی است.”

با این حال مجلس نمایندگان، برای اعضای کمیسیون مالی و بودجه مجلس مدال مجلس نماینده‌گان را اهدا کرد و همچنان رییس جمهور غنی با تشکری از تصویب بودجه، گفته است که این کار می تواند در عملی سازی به موقع برنامه ها موثر تمام شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است