Connect with us

اخبار ویژه

صالح از حمایت افغان ها و جامعه بین المللی سپاسگزاری کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 10, 2020)

امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری پس از سوقصد نافرجام بر جانش، از ابراز همدردی هموطنان، جامعه جهانی و نیروهای امنیتی سپاسگزاری کرد.

آقای صالح در پیامی در صفحه تویترش نگاشته است: “هموطنانم از حمایت و همدردی تان متشکرم. دوستان خارجی مان، سپاسگزام از اینکه جانب حق را گرفته اید.”

آقای صالح به خانواده های قربانیان انفجار مرگبار روز گذشته گفت: “خانواده های داغدار، من به همه شما مدیون چیزی هستم که با کلمات قابل توضیح نیست. من به همه شما سر می زنم.”

وی همچنان از نیروهای امنیتی و دفاعی سپاسگزاری کرده و برای افتخار و ایستادگی آنان درود فرستاد.

آقای صالح از این انفجار جان سالم به در برد و اما در این رویداد دست کم ۱۰ نفر جان باخته و بیش از ۱۵ تن دیگر زخم برداشتند.

آقای صالح پس از این حمله در یک نوار ویدیویی ظاهر شد و گفت: “من و پسرم هر دو صحتمندیم.”

 آقای صالح میگوید: “من و پسرم سوختگی جزیی برداشته ایم زیرا شیشه موتر ذوب شد و دستم نیز جراحت اندک برداشته است.”

این انفجار در ساحه تایمنی شهر کابل که یک دکان کوچک گاز فروشی نیز وجود دارد به وقوع پیوسته است.

در نتیجه این رویداد چند دکان نیز حریق شد و بالون های گاز منفجر شد که منجر به خرابی های بیشتر شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در دیدار با آقای صالح این حمله را هراس افگنانه توصیف کرد و گفت این حامیان خارجی این حمله نمیتوانند اراده مردم برای صلح، دیموکراسی و آینده روشن را تضعیف کند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت این حمله ربطی به این گروه ندارد.

آقای صالح که خود زمانی رییس امنیت ملی بوده  یکی از منتقدان سرسخت طالبان است. او همچنین از چندین حمله جان سالم به در برده است.

اما حمله آخر یک روز پس از نشر مصاحبه آقای صالح با العربیه صورت گرفت که به عقیده وی طالبان یک گروه منحرف تاریخ کشور است.

  آقای صالح گفته است که طالبان

وی همچنین در رابطه با مذاکرات صلح امیدوارانه گفت که بر اساس مرام‌نامه طالبان، آنها تنها بلد اند “اسلحه در دست بگیرند و پیشانی کسی را نشانه بگیرند. لحظه ای که آنها اسلحه را زمین گذاشتند، چه مهارت دیگری دارند که برای جامعه مفید باشد؟”

مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله میگوید معلومات ابتدایی نشان می‌دهد که مواد انفجاری ای کار گرفته شده در حمله امروز بر امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری مشابه به حملات گذشته «شبکه حقانی» است.

به گفته آقای اندرابی در این رویداد از RDX-HMX + Nitroglycerin استفاده شده است.

اخبار ویژه

گزارش: خلیلزاد به عنوان فرستاده ویژه برای صلح افغانستان به کارش ادامه میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

بر بنیاد گزارش سی ان ان، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه رییس جمهور پیشین امریکا برای صلح افغانستان، در سمت اش نگه خواهد شد.

در این باره جزییات بیشتر نشر نشده است، اما سی ان ان گزارش کرده است که وزارت خارجه امریکا نیز در این باره ابراز نظر نکرده است.

این گزارش افزوده است که این حرکت معمولی نیست، زیرا با رویکار آمدن حکومت جدید افراد سیاسی به ویژه کسانیکه در سیاست خارجی دخیل استند برکنار میشود.

 خلیلزاد در دو سال گذشته به عنوان فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان وظیفه انجام داده و در دوران ماموریت اش با طالبان و مقام‌های حکومت افغان در مورد روند صلح نشست‌های داشته اند.

در همین حال، کاخ سفید میگوید که جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته در صحبت با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، گفته است که امریکا میخواهد توافقنامه صلح با طالبان را بازنگری کند.

کاخ سفید در یک اعلامیه گفته است که امریکا از تلاش‌ها برای صلح در افغانستان حمایت میکند تا هر دو طرف به یک راه حل سیاسی و آتش بس دست یابند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا توافق‌نامه صلح با طالبان را بازنگری میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

کاخ سفید میگوید که جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته در صحبت با حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، گفته است که امریکا میخواهد توافقنامه صلح با طالبان را بازنگری کند.

کاخ سفید در یک اعلامیه گفته است که امریکا از تلاش‌ها برای صلح در افغانستان حمایت میکند تا هر دو طرف به یک راه حل سیاسی و آتش بس دست یابند.

جیک سالیوان همچنان گفته است که امریکا تعهدات طالبان را مبنی بر قطع روابط با گروه‌های هراس افگن، کاهش خشونت‌ها در افغانستان و آغاز گفتگوهای معنی دار با حکومت و دیگر سیاسیون بازنگری میکند که آیا این گروه به تعهدات خود عمل کرده است یا نه.

سالیوان همچنان گفته است که امریکا آرزو دارد تا همه رهبران افغان از این فرصت تاریخی برای صلح  و ثبات در افغانستان استفاده کنند.

در این گفتگو همچنان بر حفظ دست آوردهای دو دهه اخیر، حقوق زنان و اقلیت‌ها در روند صلح نیز تاکید شده است.

در این اعلامیه به نقل از سالیوان آمده است که ” امریکا آماده است تا با حکومت افغان، متحدین ناتو و دیگر متحدین منطقه‌ی مشوره کند تا یک ستراتیژی برای افغانستان متحد، امن و با ثبات تهیه کند.”

این در حالی است که قبل از این نامزد احتمالی جوبایدن برای وزارت خارجه امریکا گفته بود که اداره جدید آن کشور توافقنامه امریکا و طالبان را بازنگری میکند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان همکاری اسلامی: کشتار، خشونت و هراس‌افگنی در تضاد با جوهر اسلام است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 20, 2021)

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور با یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC) در جده، عربستان سعودی دیدار و در مورد مذاکرات جاری صلح گفتگو کرد.

وزارت خارجه با نشر اعلامیه ای گفته است که آقای اتمر و یوسف بن احمد العثیمین شب گذشته دیدار کرده اند.

در اعلامیه آمده است که آقای اتمر با نامشروع خواندن جنگ جاری افغانستان گفته است: “جنایاتی که امروز در افغانستان صورت می‌گیرند، با معتقدات مسلمانان و تعالیم اسلامی به‌ کُلی ناسازگار اند؛ چنان‌که حمله بر قضات زن، کشتار محصلان پوهنتون کابل و حمله بر شفاخانۀ زایشگاه قطعاً در دین مبین اسلام توجیه‌پذیر نمی‌باشند.”

وزیر امور خارجه افزوده است: “اگر مخالفان واقعا متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آماده زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و ارادهٔ آزاد مردم افغانستان و معیارهای پذیرفته‌شدهٔ جهانی می‌باشد.”

در همین حال وزیر امور خارجه خواهان تداوم کمک‌های سازمان همکاری اسلامی برای موفقیت روند صلح شده نیز شده است.

آقای اتمر گفته است: “ما می‌خواهیم سازمان‌ همکاری اسلامی خواست‌های قبلی خود را برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران افغانستان از طریق برگزاری نشست‌های تعقیبی، مشوره‌‌های تخصصی و اعزام گروه‌های خاص جهت رایزنی با تیم‌های مذاکراتی در دوحه، ادامه دهد.”

از سوی هم یوسف بن احمد العثیمین گفته است که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است “بنابراین، از طریق تبلیغ و پیام رسانی، بایست به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده بل آیین وحدت و همگرایی است.”

وی همچنان‌ نقش علمای دین را راستای تامین صلح در کشور ارزنده خوانده و گفته است که علما در جوامع اسلامی نه‌تنها از نگاه دینی بل از منظر سیاسی از جایگاه مهمی برخوردار می‌باشند.

به خواندن ادامه دهید

Trending