Connect with us

تجارت

صادرات بازرگانان افغان به بازارهای اروپا با مشکلات همراه است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۸)

کالاهای صادراتی بازرگانان افغان به بازارهای اروپا، از نگاه کیفیت و مصئونیت با چالش‌های فراوان همراه است.

مسوولان در اتاق‌های تجارت با ابراز این موضوع می‌افزایند که بازرگانان افغان در صادرات خود به کشورهای اروپایی در بخش‌های، مصئونیت غذایی، کیفیت و معیارهای اروپایی ناآشنا اند و این مسئله برای بازرگانان مشکل ساز شده‌است.

شفیق الله عطایی، معاون اتاق‌های تجارت می‌گوید: “ما به اروپا سالانه نزدیک به 20 میلیون دالر صادرات داریم، و برای افزایش آن امکانات زیاد وجود دارد که ما بالای آن کار می‌کنیم.”

اکنون اتاق تجارت و مرکز بازرگانی جهانی برنامه ی را روی دست دارند که بر اساس آن برای بازرگانان کشور آموزش داده می‌شود تا مطابق معیارهای جهانی به بازارهای اروپا صادرات داشته باشند.

درهمین حال، مسوولان در مرکز بازرگانی جهانی می‌گویند که اگر بازرگانان افغان می‌خواهند به کشورهای اروپایی صادرات بازرگانی داشته باشند، باید مطابق به معیارهای اروپا این صادرات را انجام دهند.

پاتریک دیبویسر، عضو مرکز بازرگانی جهانی اظهار میدارد: “کشورهای مختلف جهانی مصوونیت های مختلف غذایی دارند و کشور های اروپایی نیز معیار های خود را دارند که اگر بازرگانان افغان آن را در نظر بگیرند می توانند به اروپا صادرات بیشتر داشته باشند.”

 بر اساس معلومات بازرگانان افغان، سال گذشته به ارزش ۲۰ میلیون دالر، زعفران، قالین و خربوزه از افغانستان به بازارهای اروپایی صادر گردیده است.

با این همه، مسوولان در وزارت تجارت می‌گویند که آنان در نظر دارند تا صادرات کشور را به بیش از یک میلیارد دالر برسانند و بازرگانان نیز باید کارهای خود را معیاری بسازند.

تجارت

هند و پاکستان برای انتقال ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان توافق کرده‌اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

روزنامه تایمز اف اندیا گزارش داده است که هند و پاکستان برای انتقال ۵۰ هزار تُن گندم از طریق واگه و از مسیر زمینی به افغانستان توافق کرده اند.

بر بنیاد گزارش این روزنامه، اولین محموله گندم کمکی در هفته دوم ماه آینده میلادی به افغانستان ارسال می‌شود. اعضای سکتور خصوصی افغانستان می‌گویند که ورود این گندم به افغانستان در مدیریت بحران بشردوستانه مهم است.

دو ماه پیش، ۵۰ هزار تُن گندم از سوی هند به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اهدا شد، هند و پاکستان اکنون توافق کرده اند که این گندم در هفته دوم ماه آینده میلادی به افغانستان ارسال شود.

مقامات اتاق صنایع و معادن افغانستان از ارسال ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان از طریق پاکستان استقبال کردند و افزودند که این کمک‌ها برای جلوگیری بحران اقتصادی در افغانستان حیاتی است.

عبدالنصیر رشتیا، عضو اتاق صنایع و معادن دراین باره گفت:” به رسیدن این گندم به مدیریت بحران کنونی بسیار مهم است و همچنان در داخل کشورما نیز کار ایجاد می‌شود.”

اگرچه دولت پاکستان پیشتر اعلام کرده بود که اجازه ارسال محموله گندم به هند را می‌دهد، اما دو ماه بعد مقدمات آن فراهم نشد.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه در سفر اخیر خود به پاکستان، از مقامات این کشور خواسته بود تا این محموله کمکی هند را اجازه دهند تا به افغانستان وارد شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

ایران مجوز ترانزیت نفت و گاز  به افغانستان را صادر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های ایرانی می‌گویند که دولت آن کشور برای سه ماه مجوز انتقال نفت و گاز  به افغانستان را صادر کرده است.

حسن کاظمی قمی، نماینده خاص رییس جمهور ایران این مطلب را روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) در یک تویت بیان کرده است.

قمی افزوده که این اقدام در پی درخواست مقام‌های امارت اسلامی برای رفع نیازمندی‌های مردم افغانستان انجام شده است.

وی افزوده:” در راستای تامین نیازهای مردم افغانستان در فصل زمستان و با توجه به درخواست مقامات آن کشور از جمهوری اسلامی ایران، مجوز ترانزیت گازوئیل به کشور افغانستان از قلمروی ایران به مدت سه ماه صادر شد .”

این در حالی است که در این اواخر بهای گاز و تیل در کشور افزایش یافته است.

هفته گذشته در جلسۀ کابینه امارت اسلامی تصمیم گرفته شد که هیئتی گزینه‌های واردات را برای تامین سوخت مردم بررسی کند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

ماشین‌های اتومات صرافی در کشور دوباره فعال میشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک یا بانک مرکزی کشور میگوید که خدمات ماشین‌های اتومات صرافی در سراسر کشور از سرگرفته میشود.

د افغانستان بانک روز گذشته در یک اعلامیه گفته که این تصمیم پس از مشوره‌‌ها با بانک‌های تجارتی و اتحادیه بانک‌ها اتخاد شده است.

در اعلامیه آمده” د افغانستان بانک به تعقیب جلسات متعدد با اتحادیه بانکها و بانکهای تجارتی کشور، اینک متحدالمالی را برای بانکهای تجارتی صادر نموده که بر اساس آن بانکهای تجارتی کشور زمینه کار گیری از ماشین های اتومات صرافی (ATM) را در موقعیت های مشخص برای مشتریان شان فراهم می نمایند.”

بانک مرکزی افزوده که ” همواره سعی نموده تا زمینه های موثر و تسهیلات بانکی مدرن را برای مردم عزیز خود ایجاد نماید.”

د افغانستان بانک در باره محدودیت‌ها بر برداشت پول از ماشین‌های اتومات صرافی چیزی نگفته است.

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان خدمات ماشین‌های اتومات صرافی در کشور محدود شده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending