Connect with us

رویداد های اخیر

شیوع نوع «دلتا» ویروس کرونا در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۰)

وزارت صحت عامه کشور از شیوع نوع هندی «دلتا»ی ویروس کرونا در افغانستان خبر داده است.

وحید مجروح سرپرست این وزارت می گوید این ویروس به سرعت در حال شیوع است.

آقای مجروح گفته است: “از میان ۱۹ آزمایشی که در لابراتوارهای مرکزی انجام شده است نتیجه ۱۱ مورد آن نوع ویروس دلتا است که انتشار سریع این ویروس در افغانستان را نشان می‌دهد.”

در همین حال سرپرست وزارت صحت می افزاید که به دلیل فشارها ناگزیر است تا روی طرح بازگشایی مکتب ها و دانشگاه با وزارت های معارف و تحصیلات عالی کار کند،  “تا طرحی برای بازگشایی این مکان ها را با رعایت موارد بهداشتی تا پایان هفته جاری نهایی کنند.”

آقای مجروح افزوده است: “روزانه ۵۰ درصد از وقت ما صرف قانع کردن کسانی می‌شود که ما را ملامت می‌کنند که چرا مکاتب را بسته کردند.”

بر بنیاد آمارهای وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۵۶ بیمار کووید-۱۹ جان باخته و ۱۰۹۵ مورد جدید ابتلا به این ویروس نیز به ثبت رسیده است.

وزارت صحت عامه همچنان از کمک سه میلیون دوز واکسین جانسون _جانسون  از سوی امریکا تا هفتم ماه جولای خبر داده می‌گوید که این واکسین تک دوز در نخست بر افرادی بالاتر از ۵۵ سال، کارمندان صحی، آموزگاران و نیز والدین دانش‌آموزان صنوف اول تا سوم در مرحله اول و والدین صنوف چهار تا ششم در مرحله دوم تطبیق خواهد شد.

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

درحالی که هشدارها از فاجعه انسانی در زمستان آینده در افغانستان افزایش یافته است، هند گفته است که پلان دارد مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کند.

درحال حاضر هند ارسال ۵۰هزار متریک تن گندم و کمک‌های صحی را به افغانستان ارزیابی می‌کند.

گزارش‌ها افزوده که هند برای انتقال این کمک‌ها از طریق پاکستان به افغانستان به تاییدی این کشور نیاز دارد.

این درحالی است که قبل از این نریندرا مودی، صدراعظم هند، خواهان کمک‌های فوری و بدون مانع به مردم افغانستان شده بود.

مودی که در نشست گروه ۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت که افغان‌ها با هند احساس دوستی دارند و مردم هند درد افغان‌ها را درک می‌کنند که با گرسنگی و سوء تغذی شدن مواجه اند.

درهمین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل قبل از این گفته بود که با هند در تماس است تا برای افغانستان گندم مساعدت کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است