Connect with us

رویداد های اخیر

شیخ رشید: هیچ نشانه‌ای از ربوده شدن دختر سفیر افغانستان وجود ندارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۸, ۱۴۰۰)

شیخ رشید، وزیر داخله پاکستان می‌گوید که دختر سفیر افغانستان ربوده نشده‌است، اما اطلاعات هند سر و صدا ایجاد کرده‌است.

آقای رشید افزود، تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که هیچ مدرکی مبنی بر ربودن دختر سفیر افغانستان وجود ندارد.

وی همچنان افزود که آنها اکنون به دنبال ویدیویی از جریان سفر دختر سفیر افغانستان به راولپندی استند و اگر این ویدیو یافت شود، همه چیز مشخص خواهد شد.

وزیرداخله پاکستان شیخ رشید گفته است که رانندگان تاکسی که دختر سفیر افغانستان را قبل از ربودن وی در اسلام آباد در روز جمعه رانندگی کردند، مورد بازجویی قرار گرفتند و اولین گزارش اطلاعات ثبت شده است.

راشد در یک نشست مطبوعاتی در اسلام آباد گفت: “من می‌خواهم به رسانه‌های بین‌المللی اطلاع دهم که پولیس در حال بررسی گزارش موضوع دختر سفیر افغانستان است .

وی افزوده است که:” می خواهید به تمام ملت بگویم، این یک توطئه بین‌المللی است ، این کار شبکه استخبارات هند است.”

وی گفته است مصاحبه‌های سه نفر راننده تاکسی که دختر سفیر در موترهای آنها نشسته بود ضبط شده است. رشید گفت که راننده اول دختر فرستاده را به بازار خدا رانده، دومی وی را به راولپندی هدایت کرده و سومی وی را از دامان کوه بیرون کرده است.

راشد گفت که تصاویر سفر وی از راولپندی به دامان کوه مفقود شده است و موضوع در دست بررسی است. وی گفت “معما” تا عصر حل خواهد شد و همه جنبه‌های پرونده کشف خواهد شد.”

وی افزوده است که:” در تحقیقات ما فقط یک پچ (تکه) باقی مانده است. ما سه تاکسی ران در این حادثه را پیدا کرده ایم. خانم از راولپندی به دامان کوه رسیده، اما در میانه راه در محل زندگی خود متوقف شده. ما فقط سعی می کنیم فیلم دیگری از حرکت او از راولپندی را پیدا کنیم.”

وی به جی نیوز پاکستان گفته است که این اولین حادثه در نوع خود در پاکستان است. وی افزود: “زمانی که تکه چهارم ویدیو را دریابیم همه چیز روشن خواهد شد.”

رشید گفته است که دختر سفیر پس از پاک کردن تمام سوابق، تیلفون همراه خود را به مقامات تحویل داده است.

وی افزود: “اما برخی از مردم به هدایت استخبارات هند درحال پروپاگند هستند.”

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending