Connect with us

اخبار ویژه

شورای امنیت ملل متحد: حدود ۶۵۰۰ پاکستانی در افغانستان مصروف جنگ اند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 25, 2020)

شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارشی این هفته اش اعلام كرده است كه به حدود ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ «تروریست پاکستانی» در حال حاضر در افغانستان مصروف جنگ اند و تهدیدی برای هر دو کشور به حساب آیند.

براساس گزارش ۲۶ تیم نظارت بر پشتیبانی تحلیلی و تحریم ، که روز پنجشنبه منتشر شد، بیشتر این جنگجویان اعضای تحریک طالبان پاکستان (TTP) و به رهبری امیر نور ولی محسود بودند.

گزارش سازمان ملل درباره داعش و القاعده و گروه های وابسته در سراسر جهان بود.

در مورد موضوع ویروس کرونا، تیم نظارتی گفتند که این بیماری همه گیر بر تروریزم تاثیر متفاوت دارد.

در برخی از مناطق، گروه ها برای پیشبرد تبلیغات و جمع آوری کمک های مالی از ویروس کرونا استفاده می کردند و در مناطق دیگر از این اینکه توجه نیروهای امنیتی به سوی دیگر معطوف اند سو استفاده کنند.

در گزارش آمده است: “در عین حال ، ویروس کرونا باعث شده است تا سفر مرزی دشوار شود و اهداف گریزان باشد و سرعت عملیاتی حملات در بعضی مناطق به طرز محسوسی کاهش یافته است.”

این گزارش اظهار داشته است که گروه القاعده در مناطقی فراتر از استحکام تاریخی اش در افغانستان در حال تشدید است که در صورت پیشرفت روند صلح با یک چالش جدی روبرو می شود.

این گروه از داعش و شکستگی های اجتماعی برای تقویت مشروعیت و به دست آوردن کشش و استخدام محلی استفاده می کند. روابط بین داعش و القاعده ، بسته به پویایی منطقه، کاملا پراکنده و غیرمذهبی است.

گروه داعش از لانه های قبلی خود مانند ننگرهار و کنر عقب نشینی سخت و با تلفات داشته اند، اما هنوز زود است که خطر این گروه را نادیده بگیریم.

این گزارش هشدار می دهد که داعش امیدوار است که از زمینه تغییر در رویکرد طالبان ، داعش و القاعده در روند صلح افغانستان بهره ببرد.

براساس توافق بین ایالات متحده و طالبان ، که در فبروری امضا شد، پیش بینی شده است که طالبان به مبارزه با داعش و سرکوب هرگونه تهدید القاعده ادامه خواهند داد.

با این حال، این گزارش گفته است که القاعده و داعش در غرب آفریقا و ساحل همچنان در اوایل سال ۲۰۲۰ از موفقیت عملیاتی برخوردار بودند.

این گزارش می افزاید: قدرت القاعده در داخل و اطراف ادلب در شمال غربی سوریه و “شکنندگی اوضاع” نگران کننده بود. داعش همچنین در آن منطقه از پناهگاه امن برخوردار است.

در همین حال ، سازمان ملل متحد اظهار داشت كه داعش همچنان در ولایت كنر افغانستان به جایی كه از اواخر سال ۲۰۱۹ از ننگرهار نقل مکان كرده است، تلفات سنگین متحمل شده اند.

در ماه آپریل و می، نیروهای ویژه افغانستان یک سری عملیات در سراسر کشور انجام دادند که منجر به دستگیری رهبران این گروه از جمله اسلم فاروقی (با نام عبدالله اوروکزی) و سایر اعضای ارشد این گروه شد.

در این گزارش آمده است كه برخی نهادها ادعا می كنند كه داعش با پیاده سازی رویكرد رهبری هسته ای خود در پی دنبال كردن “دستورالعمل جهانی” است كه در آن قلمرو افغانستان را پایگاهی برای گسترش نفوذ تروریستی در منطقه ی وسیع تر، می داند.

علاوه بر این ، در این گزارش آمده است كه داعش همچنان قادر به انجام حملات بزرگ در نقاط مختلف كشور از جمله كابل است.

در گزارش آمده است: “داعش همچنین قصد دارد جنگجویان طالبان را که مخالف توافق با ایالات متحده هستند، جذب کند. در صورت فشار بیشتر بر (داعش) در کنر، این گروه به بدخشان و سایر ولایت های شمالی عقب نشینی می کنند.”

تیم نظارتی سازمان ملل تخمین می زند که عضویت فعلی داعش در افغانستان حدود ۲۲۰۰ نفر است. آنها می گویند رهبرن داعش در افغانستان، متیع الله کماحوال ابو سعید محمد الخراسانی اهل سوریه هستند.

تیم نظارتی سازمان ملل همچنان گفته است كه دو فرمانده ارشد داعش، ابو قتیبه و ابو هاجر العراقی ، از خاورمیانه به افغانستان آمدند. اگرچه تاریخی مشخصی برای آمدن آنان داده نشده است.

این در حالی است که آمریكا در گزارش خود گفته است كه پاکستان همچنان به عنوان “پناهگاه امن” برای گروه های تروریستی منطقه ای ، از جمله طالبان افغانستان ، و شبکه حقانی مرتبط با القاعده است.

اخبار ویژه

جوبایدن: جنگ‌های طولانی را مسوولانه خاتمه میدهیم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 11, 2021)

جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا،  هنگام دیدار از وزارت دفاع آن کشور یا پنتاگون گفته است که یکجا با رهبران جهان به جنگ‌ها طولانی مسوولانه خاتمه میدهند.

بایدن افزوده است که برای دفاع امریکا از استفاده زور دریغ نخواهد کرد.

او در این باره گفت:” به حیث سرقوماندان اعلی شما، من برای دفاع از منافع ملی امریکا، مردم امریکا و متحدین ما در سراسر جهان از استفاده زور دریغ نخواهم کرد. “

بایدن افزود:” ماموریت اصلی وزارت دفاع جلوگیری از تهاجم دشمان است و در صورت لزوم جنگ میکنیم تا برنده شویم و امریکا را حفظ کنیم.”

او همچنان افزود که با وزیر دفاع امریکا و رهبران جهان کار میکند تا به جنگ‌ها طولانی خاتمه دهد.

او در این باره گفت:”من با وزیر دفاع و رهبران جهان کارمیکند تا جنگ‌ها طولانی را مسوولانه پایان دهم.”

 بایدن تاکید کرد که تهدید‌های هراس‌ افگنان نمی توانند امنیت شهروندان امریکا را به خطر مواجه کنند.”

بایدن در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه می چیزی نگفت.

 این  در حالی است که بر بنیاد توافقنامه امریکا با طالبان قرار است همه نیروهای خارجی در تا ماه می افغانستان را ترک کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سفیر پشین پاکستان در امریکا: عناصر صلح در توافقنامه دوحه وجود نداشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 6, 2021)

حسین حقانی، سفیر پیشین پاکستان در امریکا، میگوید که در توافقنامه امریکا و طالبان توافق صلح و جود نداشت  این تنها برنامه خروج نیروهای امریکایی بود.

او گفته است که طالبان به این باورند که با بازگرداندن امارات اسلامی صلح بر قرار میشود.

حسین حقانی در این باره گفت:” توافقنامه امریکا با طالبان زیر یک فشار کلان از سوی ترمپ که می خواست به وعده انتخاباتی خود که خروج نیرو های خارجی بود انجام شد. بناء توافقنامه یک توافقنامه خروج نیروها بود نه توافقی که در آن عناصر از صلح وجود داشته باشد.”

ظاهرا پاکستان هر چند پشتیبانی اش را از روند صلح افغانستان اعلام کرده است اما هیچگونه تغییری قابل ملاحظه در عملکرد طالبان در میز مذاکره با دولت افغانستان نیامده است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل، در این باره میگوید:”روند پیشرفت ‌های داشته است حالا تمرکز و تلاش پاکستان، شرکای افغانستان و متحدان بین المللی برای پشتیبانی از این روند است  و حالا بر تمام جریان‌های در افغانستان است که تلاش نهایی خود را برای پیشرفت بیشتر این گفتگو های به خرچ دهند. “

در همین حال، سفیر افغانستان در امارات متحده عرب می‌گوید که اداره جدید امریکا در تلاش ایجاد تعادل میان دیدگاه‌ها و خواست‌های حکومت افغانستان و طالبان است.

 او میگوید که امریکا به زودی هیاتی را برای هماهنگی روند صلح افغانستان به کابل خواهد فرستاد.

این در حالی است که نزدیک به یک ماه از توقف گفتگو های صلح در دوحه می گذرد، اما هیات طالبان سرگرم دیدارها از کشورهای منطقه و همسایه است.

 برخی‌ها می‌گویند که طالبان در انتظار واکنش تازه‌ی دولت تازه امریکا است.

جاوید احمد، سفیر افغانستان در امارات متحده این باره میگوید:” ما از نزدیک با شرکای امریکایی ما کار میکنیم که آنها در روز های آینده یک گروه را به کابل خواهند فرستاد که در هماهنگی با دولت افغانستان روی گام بعدی گفتگوهای صلح کار خواهند کرد.”

سفیر افغانستان در امارات می گوید پاکستان همواره بر خورد سنتی با افغانستان داشته است.

این سو معاون سیاسی گروه طالبان به دعوت رسمی ترکمنستان به عشق آباد رفته و با معاون نخست وزیر این کشور روی امنیت مرزها و ازادی زندانیان طالب گفتگو کرده ست.

دولت تازه امریکا توافق نامه ۲۹ فبروری دوحه را به بازنگری گرفته است.

 طالبان گفته اند که اگر واشنگتن به تعهد خود در این توافق نامه پابند نماند، این گروه در برابر نظامیان خارجی دوباره به جنگ خواهد پرداخت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سه عضو پیشین مجلس سنا به اتهام رشوه به حبس و جزای نقدی محکوم شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: فوریه 6, 2021)

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین  دادستانی کل میگوید که سه عضو پیشین مجلس سنا به اتهام اخذ رشوه به بیش از ده سال زندان محکوم شدند.

این در حالی است که یک نوار ویدیویی نشان می‌دهد که سه عضو پیشین مجلس سنا “حین اخذ ۴۰ هزار دالر امریکایی رشوه” از سوی منسوبین امنیت ملی در ولایت بلخ بازداشت می‌شوند.

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین می‌گوید که لیاقت الله بابکرخیل، محمد عظیم قویاش و محمد انور باشلیق باالفعل از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

پاینده محمد عادلی، دادستان موظف، در این باره میگوید: ” قبلا به اساس پلان تمام پول ها یعنی ۴۰ هزار دالر ترتیب  و نشانی شده بود. اینها فکر می‌کنند که این همه گپها عادی است. یک نفر نمی‌تواند که پول را در اتاق کسی بی‌اندازد و فرار کند.”

اعضای پیشین مجلس سنا  نیز متهم استند که در نشست قضایی حضور نیافتند، اما وکیل مدافع آنان، عدم حضور موکلین خود را حضور رسانه‌ها در این نشست عنوان می‌کند.

 وکیل مدافع این سناتوران می‌گوید که این پرونده از قبل طرح ریزی شده بود و دست های در درون حکومت و حلقات مافیایی در آن دخیل می‌باشند.

احمد فرید عرب زی، وکیل مدافع، در این باره گفت: ” هیچ کدام از موکلین من اصلا مطالبه پول نکرده است. این پرونده از قبل طرح ریزی شده و دست های در آن دخیل است.”

این مرکز میگوید که این سناتوران همچنان به پرداخت ۴۰ هزار دالر امریکایی نیز محکوم به مجازات شدند.

شیر محمد، رییس هیات قضایی، در این باره گفت: ” متهمین به ده ده سال و یک ماه حبس تنفیذی و جزای نقدی به پرداخت ۴۰ هزار دالر امریکایی محکوم به مجازات شدند.”

هیات قضایی می‌گوید که فیصله دادگاه نهایی نیست و متهمین می‌توانند خواستار استیناف خواهی شوند.

قابل یاد آوری است که این سه عضو پیشین حدود یک ماه قبل از سوی مجلس سنا برای بررسی فساد در بندر حیرتان به ولایت بلخ فرستاده شده بودند، اما به تاریخ ۷ جدی به اتهام اخذ رشوه از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است