Connect with us

اخبار ویژه

شورای امنیت: طالبان عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۶, ۱۳۹۹)

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه نگرانی های خود را در مورد افزايش تلفات غیرنظامیان ابراز کرده و طالبان را عامل اصلی تلفات غیر نظامیان، طی شش ماه نخست سال می‌دانند.

 شورای امنیت ملی طی یک اعلامیه گفته است: “ما گزارش میانه‌سال (Midyear) یوناما را بررسی کرده و تاکید می كنیم كه یافته های ما نشان می دهد که طالبان مسوول افزایش قربانیان ملکی چه به صورت مستقیم و چه با ایجاد یک محیط برای سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان هستند.”

شورای امنیت ملی اظهار داشت که با توجه به نگرانی های مربوط به ماهیت این گزارش، این شورا همچنان متعهد به همکاری با یوناما و یافته های آن برای بازتاب بهتر آمار میدان نبرد است.

 بر اساس اعلام شورای امنیت ملی، روند افزایش اخیر در حملات طالبان و خشونت علیه غیرنظامیان پس از تعهد آنها برای کاهش خشونت، طبق توافقنامه ایالات متحده و طالبان در اوایل سال جاری در دوحه امضا شده است.

 در این بیانیه آمده است که برای محافظت از غیرنظامیان در برابر خشونت و مبارزه با کرونا ویروس و کمک به تلاش های صلح، این شورا اکنون هم از طالبان انتظار آتش‌بس و آغاز گفتگوهای مستقیم را دارد.

 به گفته شورای امنیت ملی، دولت برای ماه ها وضعیت دفاعی حفظ کرد و اما طالبان به خشونت خود علیه مردم و زیرساخت های افغانستان ادامه دادند.

این نهاد افزوده است كه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستورات روشنی از رییس جمهوری و رهبران بخش امنيتی دارد كه همچنان به اجرای روشها و سياست هاي موجود برای كاهش آسيب به جان و مال ملكیان ادامه دهند.

 این بیانیه درست چند ساعت پس از انتشار گزارش  سال یوناما منتشر شد كه اظهار داشت بیش از ۱۲۰۰ غیرنظامی در ۶ ماه نخستسال روان در افغانستان كشته شده اند.

در گزارش یوناما آمده است که عناصر ضد دولتی مسوولیت اکثر تلفات غیرنظامیان را بر عهده دارند و یوناما مستلزم افزایش نگران کننده تلفات غیرنظامیان منتسب به طالبان از طریق صفحه فشارسنجی مواد منفجره و همچنین از آدم ربایی هایی است که  منجربه بدرفتاری و یک سلسله اعدام‌ها می‌شود.

یوناما می‌گوید که در کل ۵۸ درصد تلفات غیرنظامیان توسط عناصر غیر دولتی رخ داده است و طالبان مسوولیت ۱۴۷۳ نفر (۵۸۰ کشته و۸۹۳زخمی) را تشکیل می دهند و ۴۳ در صد تلفات مجموعی غیر نظامیان را از اول جنوری تا ۳۰ام جون سال  ۲۰۲۰ میلادی را تشکیل می دهند.

ناتو همچنین به این گزارش پاسخ داده و در تویت می‌گوید که آمار غیرقابل قبول خشونت توسط طالبان باعث تلفات بیشتر غیرنظامیان میشود.  اصرار طالبان بر خشونت، به فرصت بی نظیر صلح آسیب می زند. ناتو از طالبان خواست تا خشونت را متوقف کنند، به تعهدات خود عمل کنند و وارد مذاکرات میان‌افغانان شوند.

 ناتو افزود: :بهترین راه برای پایان دادن به رنج غیرنظامیان، پیگیری حل و فصل سیاسی درگیری است. همه طرفها موافق هستند که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد.”

ناتو خود را متعهد خوانده و می‌گوید که ما برای تامین صلح پایدار در افغانستان کمک می‌کنیم.

اخبار ویژه

مقام‌های ارزگان: ۲۸ پولیس پس از تسلیم شدن به طالبان کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

طالبان مسلح ۲۸ پولیس ملی و محلی را پس از تسلیم شدن در ولایت ارزگان، کشته اند.

زرگی عبادی سخنگوی والی ارزگان می‌گوید که پس از آنکه وضعیت امنیتی ولسوالی گیزاب بدتر شد، شماری از نظامیان  از  پاسگاه های شان عقف نشینی کردند و برخی پاسگاه های دیگر در محاصره شدید طالبان قرار گرفت.

وی می افزاید که طالبان مسلح با آنکه به نیروهای موجود در شماری پاسگاه وعده دادند که پس از تسلیمی، آنان را رها خواهند کرد اما، ۲۸ پولیس ملی و محلی پس از تسلیم شدن، از سوی طالبان کشته شدند.

این مقام محلی میگوید که اجساد این سربازان شام روز گذشته از سوی بزرگان محلی به مرکز ولسوالی گیزاب آورده شد.

وی می افزاید که وضعیت امنیتی این ولسوالی اکنون در اداره نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارد.

اما طالبان با رد این خبر میگوید که نیروهای افغان در نبرد رو در رو جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ازبیکستان خواستار ایجاد کمیته دایمی در مورد افغانستان در سازمان ملل متحد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

شوکت میرضیایف، رییس جمهوری ازبیکستان روز چهارشنبه از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست تا کمیته دایمی سازمان ملل متحد را برای هماهنگی تلاش های صلح و برای تسهیل یک راه حل سیاسی پایدار در افغانستان، ایجاد کند.

آقای میرضیایف گام های که کشورش در امر تلاش برای ایجاد صلح در افغانستان برداشته است، از جمله مجمع بزرگ بین المللی که در مارچ ۲۰۱۸ در تاشکند برگزار شد، را بیان کرد.

از آن زمان، ازبیکستان سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های ریلی و حمل و نقل در افغانستان و همچنین در بخش انرژی و آموزش انجام داده است.

 میرضیایف در سخنرانی خود در سازمان ملل گفته است که دولت وی مذاکرات گسترده ای را با تمام احزاب و جنبش های سیاسی در افغانستان از جمله طالبان انجام داده است.

 وی گفته است: “ما افغانستان را بخش جدا ناپذیر آسیای میانه می دانیم. کنفرانس سطح عالی تاشکند در مورد افغانستان در مارچ ۲۰۱۸ مرحله جدیدی برای تحکیم تلاش های بین المللی برای حل مساله افغانستان شد.”

رییس جمهوری ازبیکستان افزوده است: “ما کاملا از گفتگوهای صلح افغانستان که در سپتامبر سال جاری در دوحه آغاز شده پشتیبانی می کنیم. ما امیدواریم که این مذاکرات به ایجاد صلح و ثبات در سرزمین بسیار رنج دیده افغانستان کمک کند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمک بنیاد بیات به قربانیان جنگ و سیلاب‌ها در میدان وردک

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۳۹۹)

کمک‌های بنیاد بیات برای آسیب دیدگان از سیلاب ها و درگیری های اخیر در ولایت میدان وردک توزیع شد.

بنیاد بیات به ادامه کمک هایش به سیلاب زدگان اخیر در کشور پس از پروان،  برای آسیب دیدگان از سیلاب و درگیری ها اخیر در میدان وردک کمک کرد.

مسوولان این بنیاد می‌گویند که این کمک‌ها شامل برنج، روغن، ماکارونی و آرد می باشد.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “کمک برای هموطنان عزیز در هر وقت و زمانش آماده بوده و امروز هم در ولایت میدان وردک به سیلاب زدگان یک مقدار مواد غذایی شامل آرد، روغن و برنج و مواد غذایی و برای مستحقین توزیع میگردد.”

احسان الله آرینزی مشاور بنیاد بیات میگوید: “چند روز پیش ما به کمک مردم پروان رفته بودیم، امروز ما میدان شهر استیم و به اهالی که از ولسوالی های بهسود، نرخ، چرخ و سید آباد آمده اند کمک بنیاد بیات (برگ سبز تحفه درویش) را تقسیم کنیم.”

مسوولان بنیاد بیات می گویند که این کمک ها برای نیازمندان در دیگر ولایت ها نیز توزیع خواهد شد.

میدان وردک از ولایت های ناامن کشور است در یک ماه اخیر شماری زیادی از باشنده های آن از اثر سیلاب ها و جنگ های شدید متضرر شده اند.

مقام های حکومتی در این ولایت می گویند که کمک های بنیاد بیات برای خانواده های آسیب دیده قابل قدر است و دیگر نهاد نیز باید دست به چنین اقدام بزنند.

در همین حال خانواده های که این کمک ها را دریافت کرده اند، از بنیاد بیات قدردانی کرده و از نهادهای دیگر نیز خواسته اند به آنان کمک کند.

بنیاد بیات بیش از یک و نیم دهه است که در سراسر کشور به نیازمندان کمک می کند و در همچون مواقع برای رسیدگی به افراد و خانواده های آسیب دیده پیش قدم بوده است .

 

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending