Connect with us

اخبار ویژه

شورای امنیت: طالبان عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 27, 2020)

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه نگرانی های خود را در مورد افزايش تلفات غیرنظامیان ابراز کرده و طالبان را عامل اصلی تلفات غیر نظامیان، طی شش ماه نخست سال می‌دانند.

 شورای امنیت ملی طی یک اعلامیه گفته است: “ما گزارش میانه‌سال (Midyear) یوناما را بررسی کرده و تاکید می كنیم كه یافته های ما نشان می دهد که طالبان مسوول افزایش قربانیان ملکی چه به صورت مستقیم و چه با ایجاد یک محیط برای سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان هستند.”

شورای امنیت ملی اظهار داشت که با توجه به نگرانی های مربوط به ماهیت این گزارش، این شورا همچنان متعهد به همکاری با یوناما و یافته های آن برای بازتاب بهتر آمار میدان نبرد است.

 بر اساس اعلام شورای امنیت ملی، روند افزایش اخیر در حملات طالبان و خشونت علیه غیرنظامیان پس از تعهد آنها برای کاهش خشونت، طبق توافقنامه ایالات متحده و طالبان در اوایل سال جاری در دوحه امضا شده است.

 در این بیانیه آمده است که برای محافظت از غیرنظامیان در برابر خشونت و مبارزه با کرونا ویروس و کمک به تلاش های صلح، این شورا اکنون هم از طالبان انتظار آتش‌بس و آغاز گفتگوهای مستقیم را دارد.

 به گفته شورای امنیت ملی، دولت برای ماه ها وضعیت دفاعی حفظ کرد و اما طالبان به خشونت خود علیه مردم و زیرساخت های افغانستان ادامه دادند.

این نهاد افزوده است كه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستورات روشنی از رییس جمهوری و رهبران بخش امنيتی دارد كه همچنان به اجرای روشها و سياست هاي موجود برای كاهش آسيب به جان و مال ملكیان ادامه دهند.

 این بیانیه درست چند ساعت پس از انتشار گزارش  سال یوناما منتشر شد كه اظهار داشت بیش از ۱۲۰۰ غیرنظامی در ۶ ماه نخستسال روان در افغانستان كشته شده اند.

در گزارش یوناما آمده است که عناصر ضد دولتی مسوولیت اکثر تلفات غیرنظامیان را بر عهده دارند و یوناما مستلزم افزایش نگران کننده تلفات غیرنظامیان منتسب به طالبان از طریق صفحه فشارسنجی مواد منفجره و همچنین از آدم ربایی هایی است که  منجربه بدرفتاری و یک سلسله اعدام‌ها می‌شود.

یوناما می‌گوید که در کل ۵۸ درصد تلفات غیرنظامیان توسط عناصر غیر دولتی رخ داده است و طالبان مسوولیت ۱۴۷۳ نفر (۵۸۰ کشته و۸۹۳زخمی) را تشکیل می دهند و ۴۳ در صد تلفات مجموعی غیر نظامیان را از اول جنوری تا ۳۰ام جون سال  ۲۰۲۰ میلادی را تشکیل می دهند.

ناتو همچنین به این گزارش پاسخ داده و در تویت می‌گوید که آمار غیرقابل قبول خشونت توسط طالبان باعث تلفات بیشتر غیرنظامیان میشود.  اصرار طالبان بر خشونت، به فرصت بی نظیر صلح آسیب می زند. ناتو از طالبان خواست تا خشونت را متوقف کنند، به تعهدات خود عمل کنند و وارد مذاکرات میان‌افغانان شوند.

 ناتو افزود: :بهترین راه برای پایان دادن به رنج غیرنظامیان، پیگیری حل و فصل سیاسی درگیری است. همه طرفها موافق هستند که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد.”

ناتو خود را متعهد خوانده و می‌گوید که ما برای تامین صلح پایدار در افغانستان کمک می‌کنیم.

اخبار ویژه

افغانستان تشدید حملات و تجاوز اسراییل بر حریم فلسطین را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

TRT World
(Last Updated On: می 15, 2021)

وزارت خارجه میگوید که محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه کشور در یک تماس تلیفونی با ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین تشدید حملات در غزه و تجاوز بر حریم فلسطین را محکوم کرده است.

وزارت خارجه گفته که این حملات برای کشورهای اسلامی و ملت‌های صلح دوست قابل قبول نیست.

وزارت خارجه افزود:” تشدید حملات و تجاوز بر حریم مردم فلسطین را در جریان ماه مبارک رمضان و روزهای عید سعید فطر نکوهش نموده، این حملات خونبار را برای کشورهای اسلامی و ملت‌های صلح‌دوست جهان ناپذیرفتنی دانست. وزیر امور خارجه خواهان توقف عاجل خشونت‌ها در منطقه گردید.”

اتمر همچنان همدردی رییس جمهور غنی را نیز با مقام‌های فلسطینی شریک کرده است.

وزارت خارجه میگوید که اتمر “همبستگی ملت افغانستان را با مردم رنجدیدهٔ فلسطین اعلام داشته، اظهار داشت که افغانستان از حق مشروع و قانونی مردم فلسطین برای داشتن دولت مستقل، با سرحدات مندرج در قطعنامه ۱۹۶۷ شورای امنيت سازمان ملل حمایت می‌نماید.”

وزیر خارجه فلسطین از همدردی افغانستان و حمایت کشورهای اسلامی و صلح دوست جهان را برای تامین حق مردم فلسطین مهم خوانده است.

در پایان اتمر از آقای مالکی دعوت کرد تا در فرصت مناسب از افغانستان دیدار نماید.

این در حالی که اسراییل حملات هوایی اش در غزه را افزایش داده است.

به اساس گزارش‌ها اسراییل به تازه‌گی در حملات هوایی ده‌ها دفتر رسانه‌ی بشمول دفتر الجزیره و اسوشیتید پرس را تخریب کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نخستین سفر هیئت پاکستانی به کابل پس از لغو سفر هیئت پارلمانی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 25, 2021)

برای نخستین بار پس از لغو سفر هیئت پارلمان پاکستان و در آستانه نشست استانبول، نماینده ویژه عمران خان برای رایزنی درباره روند صلح و مسایل امنیتی وارد کابل شد.

سفیر پاکستان درکابل گفته است که محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان برای رایزنی درباره روند صلح، وضعیت امنیتی و مسایل مربوط به دو کشور در رأس یک هیئت بلندپایه برای سفری دو روزه وارد کابل شده است.

این نخستین سفر یک مقام پاکستانی به کابل پس از لغو سفر هیئت پارلمان این کشور به ریاست اسد قیص، رییس مجلس نماینده‌گان، پاکستان به دلایل امنیتی است.

دو هفته پیش یک هیئت از مجلس نماینده‌گان پاکستان قرار بود از کابل دیدن کند؛ اما هواپیمای آن‌ها به دلیل آنچه مسایل امنیتی عنوان شد اجازه فرود در میدان هوایی کابل کابل نیافت.

از سوی دیگر چند روز قبل اشرف غنی تاکید کرد که پاکستان باید سیاست برد یا باخت را انتخاب کند و افزود که آینده آنها با ما مرتبط است. اگر دست دوستی دهند از مسیر افغانستان به آسیای مرکزی دسترسی خواهد داشت.

وی هشدار داد که اگر پاکستان سیاست باخت یعنی تداوم جنگ را انتخابات کند و افغانستان آباد نباشد، هرگز به آسیای مرکزی نخواهد رسید.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خلیلزاد با مقام‌های ترکی در مورد نشست استانبول گفتگو کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 31, 2021)

سفارت ایالات متحده امریکا در ترکیه روز گذشته (سه شنبه، ۱۰ حمل) گفته است که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، سفر چهار روزه خود را روی روند صلح افغانستان به ترکیه به پایان رسانده است.

سفارت امریکا در ترکیه در یک اعلامیه گفته است که “نشست استانبول با مذاکره کننده‌گان افغان کمک خواهد کرد تا تلاش‌های خود را برای ختم جنگ و رسیدن به یک راه حل سیاسی و تامین آتش بس دایمی سرعت ببخشند.”

این اعلامیه افزوده است که نشست استانبول روند صلح دوحه را تکمیل خواهد کرد.

این در حالی  است خلیلزاد از چند روز به اینسو در ترکیه بود و مقام‌های آن کشور در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

بر اساس این اعلامیه، مقام‌ها امریکایی و ترکی در مورد آجندا، زمان و اهداف نشست استانبول با هم مشوره کرده اند.

اعلامیه افزوده است که ” آنها موافقه کرده اند که نشست به رهبری و مالکیت افغان‌ها و با حمایت مقام‌های ارشد جامعه جهانی، بهترین وسیله برای تسریع روند صلح افغانستان است.”

در اعلامیه آمده است که ” از طرف‌های افغان نیز خواسته خواهد شد تا در این نشست شرکت کنند.”

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، هفته گذشته گفته بود که او توقع میکند تا نشست استانبول باعث پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان شود تا زمینه برای راه یک حل سیاسی در افغانستان مساعد شود.

عبدالله تاکید کرده بود که نشست‌های دوحه ادامه خواهد یافت، اما در نشست استانبول باید به توافقی دست یابیم.

عبدالله در این باره افزوده بود:”ما باید به یک پیشرفت واقعی دست یابیم. البته رسیدن به توافق نهایی زمان‌گیر است ولی ما باید حد اقل روی چند اصل با هم توافق کنیم. و توافق روی آتش‌بس بسیار، مهم خواهد بود.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است