Connect with us

رویداد های اخیر

شورای امنیت حمله به ساختمان سازمان‌ ملل‌متحد درهرات را محکوم کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۰)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به ساختمان سازمان ملل متحد در ولایت هرات را که روز جمعه گذشته رخ داد و منجر به کشته شدن یک مامور امنیتی شد، به شدت محکوم کردند.

این سازمان روز سه شنبه در اعلامیه‌ای اعلام کرد: “اعضای شورای امنیت نگرانی عمیق خود را از میزان بالای خشونت در افغانستان پس از حمله نظامی طالبان ابراز کردند و خواستار کاهش فوری خشونت‌ها شدند”.

در این اعلامیه آمده است: “آنها همچنین از شماری موارد نقض جدی حقوق بشر در مناطق که تحت تأثیر درگیری‌های جاری در سراسر کشور قرار گرفته اند ، ابراز نگرانی کردند.”

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد تأکید کردند که همه طرف‌ها باید در هر شرایطی، از جمله تعهدات مربوط به حفاظت از غیرنظامیان، به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

آنها تأکید کردند که حملات عمدی علیه غیرنظامیان، کارمندان سازمان ملل متحد و ساختمان‌های سازمان ملل متحد ممکن است جنایت جنگی شمرده شود و بر ضرورت فوری و ضروری برای محاکمه عاملان جنایت جنگی تاکید کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت افغانستان و طالبان خواسته است تا در روند صلح فراگیر، به رهبری و مالکیت افغان‌ها، به طور معناداری مشارکت داشته باشند تا بتوانند پیشرفت فوری در جهت حل و فصل سیاسی و آتش بس ایجاد کنند.

اعضای شورای امنیت گفته اند که صلح پایدار تنها از طریق یک روند صلح جامع و فراگیر به رهبری و مالکیت افغان‌ها حاصل می‌شود که هدف آن آتش بس دائمی و همه جانبه و همچنین حل سیاسی فراگیر، عادلانه و واقع بینانه باشد.

همچنان شورای امنیت سازمان ملل خواستار پایان فوری خشونت‌های جاری در افغانستان شد.

این سازمان می‌گوید به شدت نگران نقض جدی حقوق بشر است. حملات عمدی علیه غیرنظامیان افغان یا سازمان ملل متحد که در تلاش کمک به افغان‌ها استند ممکن است جنایت جنگی شمرده شود.

تجارت

قالین‌ افغانستان در بازار جهانی به نام پاکستان عرضه می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

قالین افغانستان در اکثر بازار های جهانی به نام پاکستان به فروش می رسد.

عدم توجه به صنعت قالین در چند سال اخیر، باعث شده که میزان صادرات قالین دستباف افغانستان کاهش یابد، اما در این اواخر قالین افغانستان پس از بافت برای شست شو و پروسس به پاکستان انتقال پیدا می کند.

اما موضوع قابل نگرانی برای تولید کنندگان قالین این است که فرش افغانستان به نام پاکستان در بازار های جهانی به فروش می رسد؛ زیرا امکانات پروسس فرش در افغانستان نیست و این معضل فرصت فروش قالین افغانی را برای پاکستان در بازار های جهانی فراهم کرده است.

غلام علی میرزایی رییس شرکت تولیدی قالین میگوید: “صادرات قالین افغانستان در (از طریق) پاکستان بود که بعد از پروسس و شست به کشورهای اروپایی ، امریکایی و دیگر کشورها میرفتند.”

بازار قالین افغانستان این روز ها افت سنگین کرده است، و اگر وضعیت چنین دوام کنند سقوط کارخانه قالین در کشور پیش بینی می شود.

از این رو است که صنعت گران قالین از مسوولان می خواهند تا در بخش افزایش تولید و حمایت از این صنعت اقدام کنند.

به گفته کارشناسان، قالین افغانستان با داشتن طرح و رنگ مشخصی که دارد مدال عقاب طلایی رنگ را از آن خود کرده است. به همین دلیل در حال حاضر قالین افغانستان از لحاظ کیفیت و رنگ در نمایشگاه های مختلف دنیا مقام اول را دارد. اما در نتیجه نبود امکانات و وسایل شستشوی قالین، سبب کاهش صادرات آن شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

انفجار موتربمب در سومالی؛ دست کم ۸ نفر کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

انفجار یک موتر بمب گذاری شده در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری سومالی دست کم هشت کشته برجای گذاشت.

بر اساس گزارش ها یک موتر مملو از مواد انفجاری، کاروانی که به سوی کاخ ریاست جمهوری در موگادیشو، پایتخت این کشور میرفت را مورد هدف قرار داده است.

گفته میشود که در این رویداد دست کم هشت نفر کشته و ۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

عبدالفتاح الدین حسن، سخنگوی پولیس سومالی در محل انفجار به خبرنگاران گفته است که آمار تلفات ممکن است بالا برود چون شماری از قربانیان توسط اقارب شان انتقال داده شده اند.

 که ممکن است تلفات بیشتر باشد ، زیرا تعدادی از کشته ها و زخمی ها توسط نزدیکانشان منتقل شده اند.

محمد ابراهیم معلیمو، سخنگوی دولت سومالی گفته است که در میان کشته شدگان، حباق ابوکر مشاور امور زنان و حقوق بشر در دفتر محمد حسین روبل صدر اعظم این کشور نیز شامل است.

گروه الشباب وابسته به القاعده مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

چهار آدم ربا در هرات کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۰)

مسوولان امنیتی هرات تایید میکنند که بامداد امروز(شنبه، ۳ میزان) چهار آدم‌ربا در ناحیه چهاردهم این شهر توسط نیروهای امارت اسلامی کشته شدند.

مولوی جلالی آمر حوزه چهاردهم امنیتی هرات میگوید که این گروه آدم ربا یک پدر و پسر را از ناحیه دوازدهم اختطاف و به ساحه حوزه چهارهم شهر انتقال داده بودند.

به گفته آقای جلالی، این چهار اختطافچی در پی درگیری با نیروهای امارت اسلامی کشته شدند.

به گفته‌ی مقام‌ها، پدر و پسر که اختطاف شده از چنگ آدم‌بایان نجات داده شدند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است