Connect with us

صحت

شناسایی اولین مورد انسانی ابتلا به آنفلوانزای مرغی در چین

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۴۰۰)

کمیسیون ملی صحت چین از شناسایی اولین مورد ابتلا به آنفلوآنزای مرغی «H10N3» در انسان خبر داده است.

این کمیسیون امروز (سه شنبه، ۱۱ جوزا) اعلام کرد که یک مرد ۴۱ ساله در ولایت جیانگسو به آنفلوآنزای مرغی مبتلا شده است

در اعلامیه این کمیسیون آمده است که این مرد ۲۸ آپریل پس از بروز تب و علایم دیگر در بیمارستان بستری شد.

ابتلای این مرد به آنفلوآنزای مرغی تایید شده اما تا هنوز در مورد چگونگی آلوده شدن او به این ویروس گزارشی به نشر نرسیده است.

این نهاد وضعیت جسمی این بیمار را ثابت گزارش کرده و گفته که او از بیمارستان مرخص شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که «H10N3» یک نوع ویروس در میان پروندگان است که خطر گسترش آن در مقیاس بزرگ بسیار کم است.

تا هنوز ۱۶۰ مورد ابتلا به این ویروس از ۴۰ بدینسو گزارش شده است. این ویروس بیشتر در پرندگان وحشی یا پرندگان آبزی در آسیا و برخی از مناطق محدود امریکای شمالی پیدا میشود و همچنان تا هنوز این ویروس در مرغ شناسایی نشده است.

صحت

تحقیق: آلودگی هوا ۹ سال از عمر هندی‌ها کم کرده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۰, ۱۴۰۰)

یک تحقیق نشان می‌دهد که آلودگی شدید هوا در هند باعث شده تا عمر بخشی از مردم این کشور کاهش یابد.

به نقل از رویترز، این تحقیق نشان داده که شدت آلودگی هوا در هند باعث شده تا امید به زندگی در میان ۴۰ درصد از مردم این کشور ۹ سال کاهش یابد.

این تحقیق که از سوی انستیتو تحقیقات انرژی در دانشگاه شیکاگو انجام شده نشان می‌دهد که بیش از ۴۸۰ میلیون نفر از مردم هند در شمال، شرق و مرکز این کشور در آلودگی شدید هوا زندگی می‌کنند.

این موسسه تخمین زده اگر برنامه‌های دولت هند برای کاهش آلودگی هوا کارساز شود، می‌توان به بالا رفتن امید به زندگی مردم بخش‌هایی از این کشور به میزان ۱/۷ سال امیدوار بود.

دولت هند امیدوار است در این برنامه که در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده، آلودگی هوای بیش از ۱۰۲ شهر خود را به میزان ۳۰ درصد کاهش دهد.

براساس داده‌های موسسه معتبر آی کیو ایر دهلی نو پایتخت هند آلوده‌ترین شهر دنیا است که برای سه سال پیاپی این مقام را حفظ کرده است.

این درحالی است که تنها تابستان سال گذشته بود که به دلیل شیوع کرونا ۲۰ میلیون باشنده دهلی نو هوای تمیزتری تنفس کردند.

به خواندن ادامه دهید

صحت

نگرانی سازمان صحی جهان در باره وضعیت کنونی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۴۰۰)

سازمان صحی جهان گفته که در باره بدتر شدن دسترسی به خدمات صحی در افغانستان و حمله‌ها بر مراکز صحی نگران است.

این درحالی است که در این اواخر خشونت‌ها به ویژه  حملات طالبان بر مراکز ولسوالی‌ها افزایش یافته و چندین ولسوالی میان دو طرف دست بدست شده است.

ریک برنان، یک مقام ارشد سازمان جهانی صحت، گفته که هفته آینده کمک‌های صحی بشمول ۳،۵ میلیون دوز واکسین کرونا و دستگاه‌های تامین آکسیجن به افغانستان خواهد رسید.

برنان در یک نشست مجازی این سازمان گفته” وضعیت در حال حاضر بسیار نگران کننده است.”

وی افزوده “ما از عدم دسترسی خود برای تامین داروها و وسایل دیگر ضروری نگران استیم و همچنان در باره حمله‌ها بر کارمندان صحی  نیز نگران استیم.”

این درحالی است که قبل از این کارمندان صحی در افغانستان توسط افراد مسلح ناشناس ترور شده اند، اما تاکنون کسی یا گروهی مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روان شناسان: بازی پابجی باعث اختلال های روانی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۴۰۰)

شماری از روان شناسان کشور میگویند که بازی پاپجی به دلیل داشتن هیجان بیش از حد باعث اختلال های روانی می شود.

به گفته آنان این بازی همچنان می توانند ذهن انسان را پرخاشگر بسازد و در دراز مدت حتی می تواند سبب مرگ شود.

این بازی هرچند سرگرمی داغ این روز ها برای جوانان و نواجوانان گفته می شود و حدود یک میلیون کاربر فعال در افغانستان دارد. اما خانواده ها از استفاده این بازی شکایت دارند؛ از این رو اداره «اترا» تصمیم به مسدود کردن این بازی گرفته است.

سعید شینواری سخنگوی اداره اترا میگوید: “ما تصمیم گرفتیم تا این بازی مسدود شود این خواست خانواده ها بوده است ولی به شرکت های مخابراتی گفته ایم که این بازی را در سایت های انترنتی محدود سازند.”

در همین حال شماری از روان شناسان میگویند که هیجان بیش از حد در این بازی پر اضطراب، باعث شده در ده ها بازیگر از این سرگرمی اختلال روانی پیدا شود.

ام المبنین سادات روانشناس میگوید: ” این بازی به گونه کلی خطرناک است و سبب اختلالات روانی و شکاف های مغزی می شود.”

اما روان پزشکان به این باور نیستند، آنان می‌گویند استفاده از بازی های سرگرم کننده یک نوع ارایه آزادی به جوانان است؛ اما مهم این است که روند استفاده از آن مدیریت شود.

بشیر احمد سرور مسوول بخش صحت روانی وزارت صحت عامه میگوید: “این بازی ها همانند تکنالوژی است و مفیدیت های خودش را دارد. برای پیش گیری از ضرر هایش باید روند بازی مدیریت شود.”

اما نهاد نی حمایت کننده رسانه های آزاد از تصمیم اداره اترا مبنی بر مسدود کردن بازی پابجی استقبال می کند اما از این اداره ضمانت برای مصوونیت دیگر سایت های انترنتی می خواهد.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان میگوید: “این اداره می تواند همانند پابجی دیگر سایت ها را هم مسدود کند از این رو باید تضمین کنند که دیگر سایت ها مسدود نگردد.”

سازمان صحی جهان در دروان قرنطینه استفاده از پابجی را یک راه حل برای بیرون آوردن جوانان از انزواع در این دوران گفته بود، پابجی از دوران شیوع ویروس کرونا در جهان تا کنون نزدیک به  ۳۰۰ میلیون بازیگر در کل جهان پیدا کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است