Connect with us

صحت

شناسایی اولین مورد انسانی ابتلا به آنفلوانزای مرغی در چین

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۴۰۰)

کمیسیون ملی صحت چین از شناسایی اولین مورد ابتلا به آنفلوآنزای مرغی «H10N3» در انسان خبر داده است.

این کمیسیون امروز (سه شنبه، ۱۱ جوزا) اعلام کرد که یک مرد ۴۱ ساله در ولایت جیانگسو به آنفلوآنزای مرغی مبتلا شده است

در اعلامیه این کمیسیون آمده است که این مرد ۲۸ آپریل پس از بروز تب و علایم دیگر در بیمارستان بستری شد.

ابتلای این مرد به آنفلوآنزای مرغی تایید شده اما تا هنوز در مورد چگونگی آلوده شدن او به این ویروس گزارشی به نشر نرسیده است.

این نهاد وضعیت جسمی این بیمار را ثابت گزارش کرده و گفته که او از بیمارستان مرخص شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که «H10N3» یک نوع ویروس در میان پروندگان است که خطر گسترش آن در مقیاس بزرگ بسیار کم است.

تا هنوز ۱۶۰ مورد ابتلا به این ویروس از ۴۰ بدینسو گزارش شده است. این ویروس بیشتر در پرندگان وحشی یا پرندگان آبزی در آسیا و برخی از مناطق محدود امریکای شمالی پیدا میشود و همچنان تا هنوز این ویروس در مرغ شناسایی نشده است.

صحت

افزایش بیماری توبرکلوز در میان باشنده‌گان کندز

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۸, ۱۴۰۱)

مسؤولان صحت عامه ولایت کندز می‌گویند در سال گذشته هشت تن به اثر مریضی توبرکلوز در این ولایت جان باخته اند و بیش از ۱هزار ۷۰۰ تن دیگر به این مریضی مصاب شده اند.

با این حال شماری از مریضانی که برای تداوی به شفاخانه حوزوی کندز مراجعه کرده اند می‌گویند که مشکلات اقتصادی از عوامل عمده مصاب شدن شان به توبرکلوز است زیرا تغذیه سالم وجود ندارد و در صورت مبتلا شدن نمی‌توانند در اسرع وقت به داکتر مراجعه کنند.

مسؤولان صحی در شفاخانه حوزوی ولایت کندز می‌گویند در سال ۱۴۰۰ ۱هزار ۷۱۳ تن به بیماری توبرکلوز مبتلا شده اند که این رقم در ۱۳۹۹ یکهزار ششصد و پنج واقعه به ثبت رسیده بود.

داکتران در این مرکز میزان ابتلا به توبرکلوز را در مقایسه به سال ۱۳۹۹ بیشتر می‌گویند و عوامل عمده آنرا فقر ناداری و نیز امراض انتانی عنوان می کنند .

نصرالله انوری، مسؤول ولایتی برنامه توبرکلوز در کندز می‌گوید که:”در سال ۱۴۰۰ افراد راجستر شده که ثبت شده اند ۱۷۱۳ نفر و تحت تداوی قرار گرفتند، اما در سال ۱۳۹۹ افراد ثبت شده ابتلا به توبرکلوز ۱۶۰۵ نفر است و عوامل این بیماری فقر و تنگ دستی و مشکلات اقتصادی زیاد است”.

نجیب‌الله ساحل، رئیس صحت عامه کندز می‌گوید که:” از تمامی مردم کندز میخواهیم با ما در قسمت کاهش بیماری توبر کلوز همکاری کنند چون فقر بیچارگی مردم زیاد است و افرادی که دو هفته بیشتر سرفه دارند به مرکز تداوی توبر کلوز معرفی کنند مشکل کمبود دوا نداریم “.

با این حال داکتران در شفاخانه حوزوی ولایت کندز بیماری توبرکلوز را یک بیماری کشنده اما قابل درمان می‌دانند و می‌گويند این بیماری تأثیر مستقیم بر سیستم تنفسی دارد.

از سوی دیگر مبتلایان به توبرکلوز فقر و مشکلات اقتصادی را از عوامل مهم ابتلا به این بیماری عنوان می‌کنند.

ماه جبین، مریض می‌گوید که:”زمانیکه من به این‌مریضی مبتلا شدم پول نداشتیم دوبار به داکتر مراجعه کردم نتیجه نداد و خوب نشدم خداوند خیر بدهد این‌مرکز مراجعه کردم اکنون وضعیت صحیح ام در حال بهبود است.”

در حال حاضر ۷۵ مرکز تداوی در مرکز و ولسوالی‌های ولایت کندوز برای ارائه خدمات صحی در بخش تدوای توبرکلوز وجود دارد اما با وجود آن هم رقم مبتلایان به این مریضی در مقایسه با سال‌های قبل بیشتر شده است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

امریکا ۱۰۹ مورد هپاتیت شدید در میان کودکان را شناسایی کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۷, ۱۴۰۱)

مقام‌ها صحی امریکا روز جمعه (۱۶ثور) اعلام کردند در حال بررسی ۱۰۹ مورد التهاب کبدی (هپاتیت) شدید با علت نامعلوم در کودکان از جمله ۵ مرگ ناشی از آن هستند. 

به نقل از رویترز مقام‌ها مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های امریکا (CDC) می‌گویند این موارد التهاب کبدی یا هپاتیت شدید حاد در طول هفت ماه گذشته در ۲۵ ایالت و قلمرو امریکا در طول هفت ماه گذشته شناسایی شده‌اند. چهارده نفر از این کودکان دچار هپاتیت به پیوند کبد نیاز پیدا کرده‌اند.

حدود نیمی از کودکانی که تشخیص هپاتیت در آنها داده شده است، دچار عفونت با نوعی آدنوویروس (آدنوویروس نوع ۴۱)، یک ویروس عامل سرماخوردگی، تشخیص داده شده‌اند، اما هنوز علت دقیق این موارد التهاب شدید کبدی روشن نیست.

التهاب کبدی یا هپاتیت مربوط به این نوع آدنوویروس تقریبا به طور انحصاری در کودکان دچار نقصان دستگاه ایمنی رخ می‌دهد، اما بسیاری از موارد هپاتیت گزارش‌شده بوسیله CDC در کودکان سالم رخ داده است.

یک نظریه این است که پس از برداشته شدن محدودیت‌هایی مربوط به کرونا موارد عفونت آدنوویروس که چند سالی انتشار متوقف شده بود، افزایش یافته است یا آدنوویروس به سویه خطرناکتر جدیدتری تحول یافته است و این تغییرات باعث رخ دادن این مواد هپاتیت در کودکان سالم شده است.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های امریکا (CDC) در حال بررسی این موضوع است که آیا عفونت با کروناویروس و همچنین قرارگرفتن در معرض سایر عوامل عفونی، داروها و حیوانات ممکن است نقشی در ایجاد این موارد داشته باشد.

البته این سازمان می‌گوید نسبت به میزان‌های پیش از دوران پاندمی کرونا افزایش کلی در میزان بروز هپاتیت شدید در کودکان که اصولا رویداد نادری است، رخ نداده است.

این گزارش جدید به دنبال تحقیقات قبلی در امریکا و اروپا درباره خوشه‌هایی از موارد اسرارآمیز هپاتیت در کودکان کم‌سن سالم در آمریکا و اروپا است.

سازمان جهانی صحت قبلا در این هفته اعلام کرد که گزارش‌هایی از بروز دست کم ۲۲۸ مورد احتمالی هپاتیت شدید در کودکان از ۲۰ کشور به علاوه بیش از ۵۰ مورد دیگر در دست بررسی دریافت کرده است.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های امریکا (CDC) اعلام کرده است که به همراه همتایان اروپایی‌اش در حال بررسی را برای شناسایی این موارد هپاتیت شدید که می‌تواند به نارسایی کبدی بینجامد است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

زلنسکی: روسیه تا امروز ۴۰۰ مرکز صحی را تخریب کرده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۶, ۱۴۰۱)

ولودیمیر زلنسکی مدعی شده است که، حمله روسیه به اوکراین صدها شفاخانه و مرکز صحی را تخریب کرده و داروهای لازم برای درمان سرطان و توانایی لازم برای انجام عمل‌های جراحی را از داکتران گرفته است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت:” در صحنه‌های اصلی نبرد در جنوب و شرق اوکراین، بسیاری از اماکن حتی از ساده‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها هم بی‌بهره هستند.”

زلنسکی روز پنجشنبه و در ویدیویی خطاب به یک گروه خیریه صحی گفت:”اگر تنها زیرساخت‌های صحی را در نظر بگیرید، نیروهای روسیه تا امروز حدود ۴۰۰ مرکز صحی از جمله شفخانه، زایشگاه و درمانگاه سرپایی را تخریب کرده‌ یا به آن آسیب زده‌اند.”

او گفت، در مناطق تحت کنترل نیروهای روسیه، اوضاع «فاجعه‌بار» است.

زلنسکی گفت:” این به کمبود دوا برای مریضان سرطانی منجر شده است. این به معنای به سختی افتادن و یا به کلی ناتوانی مریضان شکر در تهیه انسولین است. انجام عمل‌های جراحی غیرممکن شده است. حتی از آن ساده‌تر، کمبود آنتی‌بیوتیک داریم!

از سوی دیگر کرملین می‌گوید که فقط مکان های نظامی یا استراتژیک را هدف قرار می دهد و غیرنظامیان را هدف قرار نمی دهد.

به خواندن ادامه دهید

Trending